Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

هم‌زمان با هفته جهاد کشاورزی برگزار شد


دومین دوره آموزشی «آفات و تغذیه پسته» باهدف مدیریت به هنگام باغات پسته، در شهرستان ابرکوه برگزار شد.

به گزارش سرو ابرکوه؛ صبح امروز هم‌زمان با هفته جهاد کشاورزی، دومین دوره آموزشی «آفات و تغذیه پسته باهدف مدیریت به هنگام باغات پسته» با حضور دکتر حسین حکم‌آبادی مدیر گروه باغبانی معاونت ترویج وزارت جهاد کشاورزی، محقق و عضو انجمن پژوهشکده پسته ایران، مدیران و کشاورزان ابرکوه و بخش بهمن، در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ابرکوه، برگزار شد.

مهدی غیب‌الهی رئیس اداره جهاد کشاورزی ابرکوه، در حاشیه برگزاری این کارگاه آموزشی در گفتگو با خبرنگار سرو ابرکوه، ضمن تبریک هفته کشاورزی به کشاورزان و فعالان این عرصه اظهار کرد : این دوره آموزشی در راستای داشت پسته؛ مبارزه با آفات پسته و ارتقاء سطح دانش علمی و توانمندسازی باغداران پسته کار شهرستان همراه با بازدید میدانی از مزارع پسته برگزار شد.

غیب‌الهی خاطرنشان کرد : چهار هزار هکتار اراضی کشاورزی شهرستان زیر کشت این محصول است، که متوسط برداشت آن یک‌ تُن در هر هکتار می‌باشد.

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه تأکید کرد : به دلیل اجرای سیستم آبیاری نوین کم‌فشار، استفاده از تجهیزات به‌روز انتقال آب و کم آب‌خواه بودن این محصول، متوسط بهره‌وری آبیاری پسته ابرکوه بالا بوده و پرت آب کم است.

وی، با اشاره به آغاز فصل برداشت پسته ابرکوه از نیمه دوم شهریورماه، گفت : با توجه به اقلیم خوب و مساعد، بارندگی مطلوب در سال جاری، پیش‌بینی می‌شود درصورتی‌که پسته کاران نکات داشت را به‌خوبی رعایت کنند، درصد بالای میزان برداشت این محصول، درآمد مناسبی عاید آنها کند.

رئیس جهاد کشاورزی ابرکوه یادآور شد : سال‌های گذشته که کاهش برداشت پسته در کل کشور رضایت‌بخش نبود، ناشی از اقلیم نامساعد، هوای گرم و دمای بالا بود.

غیب‌الهی گفت : چنانچه کشاورزان با بهره‌مندی از مشاوره کارشناسان جهاد کشاورزی، پسیل (شیره) آفت اصلی پسته را کنترل کرده، از سم‌پاشی بی‌رویه خودداری کنند و با اطلاعات کافی از درختان پسته که محصول دانه روغنی است و نیاز به تغذیه لازم و مناسب دارد در زمان داشت نگهداری کنند، می‌توانیم بهترین نوع این محصول را به بازارهای داخلی و خارجی صادر کنیم.

انتهای پیام/ف
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد