Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

قدیری ابیانیه مطرح کرد


سفیر سابق ایران در استرالیا گفت: امروزه همگان پی برده‌اند که تحلیل مقام معظم رهبری در مورد رفتار غرب با برجام تحلیلی واقع‌بینانه و متکی بر شناخت دقیق ماهیت استکبار بود.

به گزارش سرو ابرکوه، دکتر محمدحسن قدری ابیانه در تحلیل خروج آمریکا از برجام در گفت وگو با خبرنگار یزدرسا گفت: با خروج آمریکا از برجام ثابت شد که مذاکره و توافق با آمریکا بی‌نتیجه است و این موضوع هم برای مذاکره‌کنندگان هم برای اقشار مختلف مردم اثبات شد و این در حقیقت هدف نرمش قهرمانانه بود.

وی افزود: با توجه به تبلیغات گسترده‌ای که در انتخابات سال 92 صورت گرفت و در تبلیغات انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری انعکاس داشت این موضوع القا شد که با مذاکره با آمریکا می‌توان از دشمنی‌ها کاست و به تعامل رسید و مذاکرات دیپلماتیک راه‌حل آن است.

این تحلیل گر مسائل سیاسی ادامه داد: این نوع تبلیغات شبهه را در اقشاری از جامعه ایجاد کرده بود که شاید بتوان از طریق مذاکره و دیپلماسی و تعامل، بر دشمنی‌ها فائق آمد، اما با وجود دادن امتیازات بسیار در برجام و اتکا به امتیازات محدود و نسیه، ملت ایران شاهد بود که نه تنها در دوران ترامپ بلکه در دوران اوباما نیز این تحریم‌ها عملا لغو نگردید بلکه تشدید نیز شد.

قدری ابیانه تأکید کرد: نه تنها آمریکا بلکه اروپایی‌ها هم به تعهدات خود عمل نکردند و تحریم‌های بانکی کماکان برقرار بود. حمایت اروپا از برجام حمایت از برجامی است که به قول وزیر خارجه انگلستان «به دستان ایران دستبند زده بود» و غربی‌ها چه آمریکا و چه اروپا به تعهدات خود عمل نکردند و تحریم‌ها کماکان برقرار مانده است.

وی اظهار داشت: لذا با خروج امریکا از برجام اتفاق خاصی در اقتصاد ایران رخ نمی‌دهد. زیرا قبل از خروج از برجام نیز به آن عمل نمی‌کردند و عملا شرکت‌های اروپایی نیز جرأت عقد قطعی قرارداد با ایران را نداشتند و حتی قراردهایی که امضا کردند هم مشروط به عدم مخالفت آمریکا بود.  

سفیر سابق ایران در استرالیا تصریح کرد: اگر آمریکا از برجام خارج نمی‌شد ایران دیر یا زود ناچار به خروج از آن می‌شد، اما در آن صورت تقصیر نقض برجام از نظر دیپلماتیک و تبلیغاتی بر دوش ایران سنگینی می‌کرد. ترامپ با خروج از برجام این بار را از روی دوش ایران برداشت.

**حالا همگان به دقیق بودن تحلیل رهبر انقلاب پی بردند

قدری ابیانه خاطرنشان کرد: امروزه نزد جهانیان این آمریکا است که مسئول نقض برجام شناخته می‌شود و همگان پی برده‌اند که تحلیل مقام معظم رهبری در مورد رفتار غرب با برجام تحلیلی واقع‌بینانه و متکی بر شناخت دقیق ماهیت استکبار بود.

وی تصریح کرد: نباید مجددا دچار توهم شد و تصور کرد که اروپا حفظ رابطه با ایران را به روابط با آمریکا ترجیح می‌دهد به‌خصوص که اقتصاد اروپا اقتصاد بخش خصوصی است و بخش خصوصی تجارت گسترده‌ای با آمریکا دارد.

این کارشناس سیاسی با اشاره به حجم بالای مبادلات اقتصادی اروپا با آمریکا اظهار داشت: حجم روابط اروپا با آمریکا بیش از هزار میلیارد دولار است، در حالی که حجم روابط ایران و اروپا حدود 20 میلیارد دلار است.

**تاثیر روانی خروج آمریکا از برجام می تواند بحران‌زا تر از رفتار ترامپ باشد

قدیری ابیانه با اشاره به تأثیر روانی خروج آمریکا از برجام عنوان کرد: نگرانی که در ایران وجود دارد تأثیر روانی خروج آمریکا از برجام بر مردمی است که نقدینگی زیادی در اختیار دارند و به دلیل اشتباه در محاسبات ممکن است به رفتارهایی روی آورند که خود این رفتارها می‌تواند بحران‌زاتر از رفتار ترامپ باشد.

وی گفت: راه نجات اقتصاد ایران عمل به اقتصاد مقاومتی است با تأکید بر محورهایی که رهبر معظم انقلاب به عنوان شعار سال طی سال‌های گذشته و بخصوص امسال تحت عنوان حمایت از کالای ایرانی می‌تواند تهدیدها را به فرصت تبدیل کرده و اقتصاد کشور را رونق دهد.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد