Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

یادداشت؛


حجم این مقدار آب انتقالی اگر در یک رودخانه رها شود، انرژی حرکت نداشته و در فاصله چند صد متری فرو می‌رود و این را مقایسه کنید با تعداد چاه‌های غیرمجازی که بنا به برخی آمار در سایت‌ها و تارنگاشت‌ها، حدود ١١ هزار حلقه آن در استان اصفهان وجود دارد.

به گزارش سرو ابرکوه به نقل از یزد رسا، در ماهی که گذشت مکرر خبر می‌رسید که کشاورزان ورزنه به خط لوله انتقال آب یزد تعرض کرده و باعث قطع آب شده‌اند و متاسفانه شبکه‌های ماهواره‌ای و رسانه‌های معاند نیز از این که آب شرب یک شهر مهم و تاریخی ایران قطع شده و کودکان آن به علت در دسترس نبودن آب شرب باکیفیت راهی بیمارستان شده‌اند، خوشحال شده و هورا می‌کشیدند.

البته خیلی دور از ذهن می‌نماید که یک کشاورز دست به این کار بزند چون کشاورزان جزو مهربان‌ترین انسان‌های روی زمین هستند و مضافاً این که یک ورزنه‌ای اصیل نمی‌تواند دست به چنین اقدامی بزند چون به غیر از علما و جامعه‌شناسان داخلی، مورخینی همچون پترس گیلانتز(١١٣٥) و ماکسیم سیرو (١٩٥٩)، اهالی ورزنه را مردمانی پاک سرشت نام نهاده که در بین اصفهان و یزد همواره منشا تلاش و آبادانی بوده و ارتباطات آنها نیز بیشتر با عقدا، ندوشن و یزد بوده است، لذا امیدواریم تکمیل هر چه سریع‌تر محور ندوشن - ورزنه به این ارتباطات و رفت و آمدها بیافزاید، هر چند در حال حاضر هم کم نیستند جوانان اهل ورزنه که در یزد و شهرهای تابعه استان یزد مشغول کسب و کار هستند.

آبی که برای شرب مردم یزد منتقل می‌شود از زاینده‌رود نیست بلکه از سرشاخه‌های کارون است که ابتدا با تونل کوهرنگ به این سوی زردکوه بختیاری منحرف شده و سپس به سد زاینده‌رود ریخته و منتقل می‌شود.

حجم این مقدار آب انتقالی اگر در یک رودخانه رها شود، انرژی حرکت نداشته و در فاصله چند صد متری فرو می‌رود و این را مقایسه کنید با تعداد چاه‌های غیرمجازی که بنا به برخی آمار در سایت‌ها و تارنگاشت‌ها، حدود ١١ هزار حلقه آن در استان اصفهان وجود دارد.

ایران جزو کنوانسیون بین‌المللی تالاب‌هاست و حقابه تالاب‌ها هم باید رعایت شود. هرگاه در سال‌های ترسالی آب زاینده رود به باتلاق گاوخونی می‌رسیده، سفره‌های آب زیرزمینی ندوشن در جنوب میبد و شهرستان‌های ابرکوه و خاتم نیز تغذیه و چشمه‌سارها و قنوات، جاری می‌شده‌اند لذا مردم این ٣ شهر و شهرستان هم، مانند مردم ورزنه از خشکسالی و عدم رسیدن آب به باتلاق گاوخونی متضرر شده‌اند که تنها راه حل آن نزول رحمت آسمانی و بارش باران و برف است.

مردم سه استان چهارمحال و بختیاری، اصفهان و یزد که همواره در طول تاریخ در کنار هم و حامی یکدیگر بوده‌اند، در این برهه نیز برای در کنار هم زیستن و استفاده از منافع مشترک، بر محور وفاق و همدلی حرکت کنند و بهانه‌ای دست عناصر فرصت‌طلبی که آگاهانه در پی ایجاد ناامنی و بر هم زدن جو روانی می‌باشند، ندهند.

یادداشت از: محمدزاده رحمانی مدرس دانشگاه

انتهای پیام
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد