Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

مرد ابرکوهی که آرزوی خواندن نماز جمعه و نمازهای عید را دارد؛


مرد ابرکوهی که بیش از 20 سال است در نماز جمعه و نمازهای عید فطر و قربان مکبّری می‌کند و آرزوی خواندن این نمازها در دلش مانده است.

به گزارش سرو ابرکوه؛ معمولاً هرسال ماه مبارک رمضان که آغاز می‌شود، مردم ابرکوه منتظر نوای دل‌نشین و گرم مردی هستند که سال‌ها است، دعای قنوت نماز عید فطر را برایشان از پشت بلندگو زمزمه می کند.

اَللّهُمَّ اَهْلَ الْکِبْرِیاَّءِ وَ الْعَظَمَةِ وَ اَهْلَ الْجُودِ وَ الْجَبَرُوتِ وَ اَهْلَ الْعَفْوِ وَ الرَّحْمَةِ وَ اَهْلَ التَّقْوى وَ الْمَغْفِرَةِ اَسْئَلُکَ بِحَقِّ هذَا الْیَومِ الَّذى جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمینَ عیداً وَ لِمُحَمَّدٍ صَلَّى اللّهُ عَلَیْهِ وَ الِهِ ذُخْراً [وَشَرَفاً] وَ کرامتا وَ مَزِیْداً اَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ وَاَنْ تُدْخِلَنى فى کُلِّ خَیْرٍ اَدْخَلْتَ فیهِ مُحَمَّداً وَ الَ مُحَمَّدٍ وَاَنْ تُخْرِجَنى مِنْ کُلِّ سُوَّءٍ اَخْرَجْتَ مِنْهُ مُحَمَّداً وَ الَ مُحَمَّدٍ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلَیْهِمْ اَللّهُمَّ اِنّى اَسْئَلُکَ خَیْرَ ما سَئَلَکَ مِنْهُ عِبادُکَ الصّالِحُونَ وَاَعُوذُ بِکَ مِمَّا اسْتَعاذَ مِنْه ُعِبادُکَ الْصّالِحُونَ.

گزارش امروز مربوط به مرد ابرکوهی است که صدای تکبیرهایش جمعه های هر هفته، در گوش مردم شهرستان زمزمه می‌شود. کسی که نوای «اَللّهُمَّ اَهْلَ الْکِبْرِیاَّءِ وَ الْعَظَمَةِ وَ اَهْلَ الْجُودِ وَ الْجَبَرُوت»ش برای روزه دارانی که یک ماه بندگی کرده و حاجیانی که اسماعیل های درونشان را قربانی کرده اند، نوید عید را به همراه دارد.

از 7 یا 8 سالگی مکبّری را آغاز کردم
سید رسول کبرایی که بیش از 40 بهار از عمرش می گذرد، یکی از سادات شهرستان ابرکوه که سال‌ها است در نماز جمعه و نماز اعیاد قربان و فطر شرکت می‌کند و آرزوی خواندن این نمازها را دارد.

سید ابرکوهی، در گفتگو با خبرنگار سرو ابرکوه اظهار کرد : از کودکی علاقه زیادی به مکبّری داشتم و از 7 یا 8 سالگی که همراه پدرم به مسجد می رفتم، مکبّری نمازهایی که به امامت حجت الاسلام حاج آقا نوراله مهدوی، حاج آقا حسام رجایی (پسر میرزا عبدالغنی که مقبره ایشان در مسجد آقا بنا شده است) و موسوی اقامه می شد را بر عهده داشتم.

کبرایی گفت : مکبّری در نماز جمعه را اولین بار حدود 20 سال پیش در زمان حجت الاسلام غفوری امام‌جمعه سابق ابرکوه، به دعوت ستاد نماز جمعه وقت و حاج بریر اسحاقی (که پیشنهاد خواندن تعقیبات نماز را به من دادند) شروع کردم.

حاج بریر اسحاقی اولین مکبّر نماز جمعه های ابرکوه
مکبّر معروف ابرکوه یادآور شد : از زمان بعد از انقلاب تا هنگامی که این افتخار نصیب من شد، آقای اسحاقی مکبّر نماز جمعه های ابرکوه بود.

وی افزود : کم کم در طول این سال‌ها مکبری نمازهای عید قربان و عید فطر و قرائت دعای قنوت را نیز انجام می دادم و تا کنون نیز این روند ادامه داشته است، که امیدوارم مورد رضایت خداوند قرار گیرد.

مکبری را توفیق و عنایتی از طرف خدا می دانم که نصیبم کرده است، برای همین با شور و اشتیاق خاصی هر هفته در نماز جمعه شرکت می کنم و به لطف خداوند و ائمه اطهار (ع) امیدوارم که اینقدر بر اقامه نماز جماعت تأکید کرده اند، مکبری را هم که برای هدایت نمازگزاران مکبری می‌کند را از نظر لطف و کرامت خود دریغ نکنند.

بچه که بودم از خواندن نماز عید و قنوت هایش حوصله ام سر می رفت
کبرایی عنوان کرد : بچه که بودم؛ مواقعی که در کنار پدرم برای خواندن نماز عید می ایستادم، خیلی حوصله ام لبریز می شد از اینکه چرا این نماز اینقدر قنوت دارد و طولانی است.

وی در ادامه بیان خاطراتش گفت : هرسال از اواسط ماه مبارک رمضان تا قبل از فرارسیدن عید سعید فطر، رفقا و آشنایان به شوخی می گویند؛ وقت آن نشده است که «اَللّهُمَّ اَهْلَ الْکِبْرِیاَّءِ ....» را بخوانی؟

از قرائت قنوت نماز عید حس خوب و آرامش بخشی دارم
کبرایی که مداح اهل بیت (ع) نیز هست، تصریح کرد : اکنون که قنوت های نماز عید را برای نمازگزاران قرائت می کنم، خیلی حس خوب و آرامش بخشی دارم که پس از یک ماه بندگی، در لحظه نماز همه مردم در صفوف منظم دوشادوش یکدیگر دست هایشان را به آسمان بلند کرده و یک صدا از معبود خود، آرزوی رسیدن به خیر و بیرون رفتن از هر بدی و شری را دارند.

از چهره نمازگزاران لذت می‌برم و غبطه می‌خورم
وی، در جواب سوال خبرنگار سرو ابرکوه که پرسید، دوست دارید موقع نماز جای فعلی خودتان (مکبر) باشید یا جای نمازگزاران، پاسخ داد : بعضی مواقع در حین مکبری که چهره های معنوی حاضرین را می بینم که اینگونه با خدای خود ارتباط برقرار کرده اند، لذت می‌برم و غبطه می‌خورم که کاش جای آنها بودم.

مکبّر ابرکوهی خاطر نشان کرد : همچنین زمانی که مومنین مشتاقانه و با نشاط وصف نشدنی برای نماز عید که مستحب است، حاضر می شوند، آرزو می کنم که آیا پروردگار چنین درجه و مقامی به من نیز عطا می‌کند.

گفتنی است کبرایی فعالیت‌های فرهنگی مذهبی بسیاری در کارنامه خود دارد و چهره ای پرتلاش برای شهروندان ابرکوهی است، که یکی از آنها راه اندازی و ماندگار کردن هیئت فاطمیون به یاد مادرش حضرت فاطمه زهرا (س) در شهرستان بود.

انتهای پیام/ف
رای شما
میانگین (3 آرا)
The average rating is 4.333333333333333 stars out of 5.


شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد