Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

رئیس اتحادیه میوه‌فروشان استان یزد مطرح کرد


رئیس اتحادیه میوه‌فروشان استان یزد گفت: افزایش صادرات و کاهش سطح زیر کشت گوجه باعث شده تا در روزهای اخیر قیمت گوجه 60 درصد افزایش داشته باشد.

به گزارش سرو ابرکوه به نقل از یزدرسا، حسین مشرف در رابطه با احتکار اخیر گوجه در استان یزد اظهار کرد: یکی از افرادی که درزمینهٔ خریدوفروش میوه و تره‌بار فعالیت می‌کرده و به‌اصطلاح عامیانه در میدان میوه و تره‌بار «بار بارکن» هست، این گوجه‌ها را احتکار کرده است.

وی با بیان اینکه این شخص در طول سال و بنا به صیفی‌جات در هر فصل، به خریدوفروش آن مشغول است، گفت: فرد یادشده در جریان احتکار گوجه، تعداد 4 کامیون گوجه را خریداری کرده و به رانندگان گفته است، «امروز چون نرخ 3100 تومان است، گوجه را برای فروش به میدان میوه و تره‌بار نبرید و همان‌جا حوالی پارک کوهستان نگه دارید؛ شب بعد بروید که نرخ گوجه بالاتر خواهد رفت».

مشرف ادامه داد: بعد از اطلاع بازرسان و توقیف 20 تن گوجه احتکاری، گوجه‌ها با همان نرخ 3 هزار و 100 تومان در بین مغازه‌داران توزیع شد.

رئیس اتحادیه میوه‌فروشان استان یزد در رابطه با گرانی گوجه تصریح کرد: افزایش صادرات گوجه و رب گوجه و همچنین کاهش سطح زیر کشت گوجه باعث شده تا در روزهای اخیر قیمت آن با افزایش 60 درصدی روبرو شود.

وی با بیان اینکه مخارج کشت گوجه دلیل اصلی کاهش سطح کشت گوجه در سال جاری بوده است، اذعان کرد: پارسال کشاورزان به دلیل نرخ پایین گوجه ضرر کردند و امسال کاشت کمتری داشتند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در روزهای اخیر قیمت گوجه از 2700 تومان به 4500 تومان رسیده است.

وی در مورد افزایش قیمت میوه گفت: میوه‌های سردرختی 15 درصد افزایش قیمت داشته است؛ کاهش میوه براثر سرمازدگی، کاهش سبزیجات و صیفی‌جات که خشک‌سالی باعث آن شده است، افزایش صادرات ازجمله عواملی است که دست‌به‌دست هم داده‌اند تا گرانی میوه را شاهد باشیم.

مشرف راهکاری مقابله با گرانی میوه را کنترل میزان صادرات عنوان کرد و افزود: در این موقعیت که میوه کم هست و گرانی میوه را داریم باید صادرات کنترل شود و برای جلوگیری از ضرر کشاورزان باید موقعی که میوه فراوان بود و قیمت آن پایین آمد، صادرات داشته باشیم؛ به عبارتی موقعی که نرخ بالا می‌رود صادرات ممنوع شود تا قیمت‌ها متعادل بماند.

رئیس اتحادیه میوه‌فروشان استان یزد دلیل افزایش صادرات میوه نسبت به سال‌های قبل را افزایش قیمت ارز عنوان کرد.

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد