Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

مدير دفتر مديريت مصرف شرکت آب و فاضلاب شهری يزد:


مدير دفتر مديريت مصرف شرکت آب و فاضلاب شهری يزد گفت: استان یزد از سال 85 تاكنون درزمینهٔ مديريت مصرف آب جزو اولین‌ها در سطح کشور است.

به گزارش سرو ابرکوه، «سياوش پاکدل» مدير دفتر مديريت مصرف شركت آب و فاضلاب شهري استان يزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، خاطرنشان کرد: شركت آب و فاضلاب استان يزد درزمینهٔ مديريت مصرف آب به‌عنوان يكي از اولين شركت‌هاي آب و فاضلاب سراسر كشور از سال 85 تاكنون نسبت به نصب ادوات و شيرآلات كاهنده مصرف در استان اقدام نموده است.

وی افزود: اين ادوات شامل سایه‌بان كولر، شيرهاي الكترونيكي، شیرآلات اهرمي، سر دوش كاهنده مصرف، فلاش‌تانک‌های كم‌مصرف، شيرهاي پدالي و ... بوده كه به‌صورت مداوم در مدارس، مساجد، ادارات و دستگاه‌ها، بیمارستان‌ها مراكز عمومي و آموزشي نصب شده است.

پاکدل تصریح کرد: تاكنون بالغ‌بر 10 هزار شیر فشاری زمان‌دار، 700 شیر پدالی، 3 هزار شیر الکترونیکی در اماكن عمومي نصب و 40 هزار پرلاتور نيز بين شهروندان استان يزد توزيع شده است.

وی با بیان اینکه امسال با شديدترين بحران آب در شهرهاي استان در طول ساليان اخير مواجه هستيم، گفت: سهميه آب انتقالي به‌شدت كاهش يافته است و منابع زیرزمینی هم محدود می‌باشند.

مدير دفتر مديريت مصرف شركت آب و فاضلاب شهري استان يزد اذعان کرد: عليرغم تلاش فراوان، شركت آب و فاضلاب استان یزد مجبور به تقليل فشار آب در شبکه‌های توزیع‌شده است؛ علاوه بر اين جايگزيني منابع آب زيرزميني با آب انتقالي باعث افزايش سختي و EC آب نيز شده است.

وی با تأکید بر لزوم صرفه‌جویی آب توسط شهروندان و اهميت بیشتر این مسئله نسبت به سال‌های قبل خاطرنشان کرد: با توجه به كمبود شديد آب هرگونه جلوگيري از مصرف غیرضروری و حتي كاهش مصرف ضروري موجب می‌شود كمتر با افت يا حتي قطع فشار آب و نيز كاهش كيفيت آب در شبکه‌های آب مواجه باشيم.

این مقام مسئول باور به كمبود آب و نيز اثربخش بودن هرگونه اقدامات در كاهش مصرف را برای همه شهروندان ضروری دانست و ادامه داد: اينكه باور داشته باشيم با هر دقيقه باز بودن آب در هنگام استحمام، ظرف‌شویی، آبياري فضاي سبز و... حدود 15 ليتر آب را از دست می‌دهیم و آن آب تبديل به فاضلاب می‌شود آن‌وقت است كه ارزش كاهش دقايق استفاده آب را بهتر می‌توان درك كرد.

وی كولرهاي آبي را به‌عنوان يكي از مصرف‌کنندگان عمده مصرف آب در فصل تابستان عنوان کرد و افزود: در هرسال حدود 18 ميليون مترمکعب آب توسط كولرهاي آبي استان يزد تبخير و مصرف می‌شود؛ در صورت نصب سایه‌بان بر روي كولرهاي آبي و زدن رنگ سفيد به كولرهاي با رنگ تيره و نيز رنگ‌آمیزی كانال كولرها به رنگ سفيد تا 15 درصد از اين مصارف (يعني بيش از 2.5 ميليون مترمکعب) را می‌توان كاست.

پاکدل با بیان اینکه نصب سایه‌بان می‌تواند تا 5 درجه سلسیوس دماي هوای خارج‌شده از دريچه كولر را كاهش دهد، افزود: بازديد منظم از كولر و جلوگيري از نشتي به‌واسطه عدم تنظيم شناور كولر يا فرسودگي شیلنگ‌های كولر هم از هدرروي بي‌مورد آب جلوگيري می‌کند.

مدير دفتر مديريت مصرف شركت آب و فاضلاب شهري استان يزد گفت: استفاده از شيرآْلات اهرمي استاندارد به‌جای شيرهاي دومحوره قديمي، استفاده از سر دوش‌های كاهنده مصرف كه آب را با هوا مخلوط می‌کنند به‌جای سر دوش‌های معمولي، استفاده از فلاش‌تانک‌های دومرحله‌ای کم‌حجم به‌جای فلاش‌تانک‌های قديمي و نصب پررلاتور يا آبفشان روي شيرآلات قديمي می‌تواند مصارف خانگي را تا 25 درصد كاهش دهند.

وی با تأکید به عدم آبياري فضاي سبز در روز، خاطرنشان کرد: با توجه به تبخير بسيار بالا در استان بهتر است آبياري فضاي سبز صرفاً در شب‌ها انجام پذيرد.

انتهای پیام/ش
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد