Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه:


مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: با آغاز برداشت محصول زغفران در 50 هکتار از اراضی زیرکشت این گیاه پیش بینی می شود، در سال 1396 در این شهرستان 180 کیلوگرم محصول زعفران برداشت شود.

به گزارش سرو ابرکوه، مهدی غیب الهی مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه متوسط تولید این محصول در هر هکتار 2 تا 6کیلوگرم است، اظهار کرد: امسال برای توسعه این محصول به خاطر کم آبخواه بودن این گیاه، 15هکتار به سطح زیرکشت افزوده شده است.

وی افزود: تغذیه مناسب ، آب دهی به موقع و عاری بودن اراضی از آفات و بیماری های این محصول علت افزایش سطح زیرکشت است.

این مسئول اضافه کرد: بیشترین سطح زیرکشت زعفران مربوط به دهستان فراغه در بخش های مرکزی و بهمن است.

غیب الهی تاکید کرد: بیش از 200 کشاورز به کشت زعفران فعالیت دارند و به خاطر ارزش افزوده این محصول و کم آبخواه بودن آن کشاورزان برای توسعه آن عزم جدی دارند.

به گفته مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه توسعه کشت زعفران به عنوان محصول کم آبخواه و دارای ارزش افزوده بهترین محصول در شرایط بحران کم آبی و تداوم 2دهه پدیده خشکسالی در این منطقه است.

وی با بیان اینکه برداشت محصول زعفران با توجه به شرایط آب و هوایی از آبان ماه آغاز و تا نیمه نخست آذر ماه ادامه خواهد داشت اظهار کرد: مدت گل دهی و برداشت محصول گل زعفران 20 روزه و بهترین ساعات برداشت محصول زمان طلوع آفتاب و قبل از گرم شدن هوا در طول روز است.

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه یادآورشد: با توجه به کم آبخواه بودن ، هزینه های پایین پرورش و نگهداری و بالا بودن قیمت این محصول در بازار زمینه اشتغال و درآمد مناسبی برای تولیدکنندگان دارد.

وی افزود: تغییر الگوی کشت و کاشت محصولات کم آبخواه نظیر زعفران بهترین راهکار مناسب در این شهرستان است.

این مسئول تاکید کرد: بیش از 6 هزار خانوار بهره بردار بخش کشاورزی در 15 هزار هکتار سطح زیرکشت محصولات زراعی و باغی در زمینه تولید محصولات کشاورزی فعالیت می کنند.

انتهای پیام / ک
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد