Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

گفتگوی مداح ابرکوهی با خبرنگار سرو ابرکوه در سال 92؛


گزارش زیر گفتگوی (آقا محمد) مداح ابرکوهی با خبرنگار سرو ابرکوه، در آبان سال 1392 هم‌زمان با دهه اول محرم است، که امشب به یاد آن مرحوم مجدداً منتشر شد.

به گزارش سرو ابرکوه؛ صبح امروز سید محمد ابطحی معروف به (آقا محمد) یکی از مداحان پیشکسوت شهرستان ابرکوه، پس از چندین ماه دست‌وپنجه کردن با بیماری، دار فانی را وداع گفت.

یکی از پیشکسوتان مداحی ابرکوه در گفتگو با خبرنگار سرو ابرکوه، اظهار کرد : اینجانب سید محمد ابطحی فرزند سید احمد معروف به سید آقا، 54 سال سن دارم و ساکن محله نبادان هستم. از یازده‌سالگی مداحی را شروع کرده و الان 44 سال است که مشمول عنایت اهل‌بیت (ع) شده و به این کار ادامه می‌دهم.

چه انگیزه‌ای باعث شد به مداحی روی بیاورید؟
ابطحی گفت : جرقه این کار با تعریف مرحوم میرزا حسین صالحی معلم دوران ابتدایی زده شد. دیگر اینکه جد مادری من محمدجواد قیومی، 80 سال قبل در هیئت عزاداری ابرکوه مداحی می‌کردند. به‌این‌ترتیب من هم این توانایی را در خود دیدم که  مثل جدم در خدمت اهل‌بیت (ع) باشم. به نظر من مداحی، یک ارثیه معنوی باارزش است که به ما رسیده است.

وی افزود : من اعتقاددارم هرکسی که به اهل‌بیت(ع) متصل باشد، زندگی سرشار از برکت و معنویت خواهد داشت. سعی کردم از طریق مداحی خدمتگزار این خانواده باشم و از وجود برکاتشان در زندگی بهره‌مند شوم.

اولین مداحی شما چه زمانی بود و چه نوحه‌ای خواندید؟
مداح اهل‌بیت (ع) بیان کرد : زمانی که 11 ساله بودم در ابرکوه تنها یک هیئت عزاداری وجود داشت. روز 8 محرم همراه عمویم سید رضا ابطحی در حسینیه محله درب قلعه بودم که هنوز واعظ برای سخنرانی نیامده بود. در آن زمان هرکسی به‌راحتی نمی‌توانست روی منبر برود. ابطحی تصریح کرد : نبودن واعظ و اعتبار پدربزرگ و عمویم برای من فرصتی به وجود آورد که از همان‌جا مداحی را با نوحه «ما عزادار توییم ای پسر شیر خدا» شروع کنم.

وی خاطرنشان کرد : جای تعجب داشت که اولین تجربه من با استقبال زیاد مردم روبرو شد. بعدازآن برای بیشتر مجالس (صبح، عصر و شب) دعوت می‌شدم و این برای یک نوجوان 11 ساله در آن زمان بسیار اهمیت داشت و البته موفقیت من هم گوشه‌ای از الطاف الهی بود.

نوحه موردعلاقه‌تان که شما را بیشتر متأثر می‌کند کدام است؟
مداح ابرکوهی بیان داشت : باوجود ارادتی که به همه اهل‌بیت(ع) دارم ولی همه‌ساله صبح عاشورا نوحه «ذوالجناج ای ذوالجناح برگو چه شد بابای ما» را می‌خوانم که نه‌تنها خودم بلکه همه مردم محل از شنیدنش متأثر می‌شوند. ضمن اینکه شعر این نوحه از خودم می‌باشد.

منابعی که برای نوحه و روضه‌خوانی انتخاب می‌کنید چه هستند؟
وی بیان کرد : از کتاب‌های علامه مجلسی، شیخ عباس قمی و کتاب «که بربندید محمل‌ها» از میثم کریمی و جواد هاشمی، اشعار جهانگیرخان ضیایی، شهریار و بعضی اشعار ناصرالدین‌شاه استفاده می‌کنم.

تاکنون عنایات ائمه(ع) را در زندگی‌تان مشاهده کرده‌اید؟
پیشکسوت مداحی ابرکوه اذعان کرد : اگر من تابه‌حال زنده مانده‌ام فقط به خاطر عنایت خاص اهل‌بیت(ع) بوده که من و خانواده‌ام را از خطرات بسیاری گذرانده‌اند. حدود 28 سال قبل در ایام محرم مادرم بیماری سختی داشت و در بیمارستان یزد بستری بود که بایستی برای عمل جراحی به اصفهان منتقل شود.

ابطحی عنوان کرد : درراه بازگشت به ابرکوه با چشمانی اشک‌بار و بغضی که در گلو داشتم امام حسین (ع) را به علی‌اصغر (ع) 6 ماه اش قسم دادم و گفتم؛ که اگر مادرم بهبود نیابد امسال اصلاً در هیئت مداحی نخواهم کرد. روز 5 محرم بود که تصمیم گرفتم برای رفتن به اصفهان آماده شوم.

وی مطرح کرد : به هر ترتیب بود روز 6 محرم به یزد آمدم و هنگامی‌که مادرم را از پشت پنجره دیدم که بر روی تخت نشسته و با آرامش بیرون را نگاه می‌کند، دیگر متوجه نشدم که چگونه خود را به او رساندم و در کمال ناباوری دیدم که حالش بسیار خوب است و هیچ اثری از بیماری در او دیده نمی‌شد.

نظرتان در مورد سبک‌های عزاداری قدیم و فعلی چیست؟
مداح اهل‌بیت (ع) ابراز داشت : مردم در قدیم با کمترین تجهیزات، امکانات و فقط برای رضای خدا و عزاداری وارد هیئت می‌شدند، ولی امروز هر چه تجهیزات غیرضروری بیشتر می‌شود، اخلاص کمتر می‌شود. در مورد سبک نوحه‌خوانی قدیمی باید بگویم که من سبک خود را هنوز تغییر نداده‌ام، زیرا تأثیر آن در مردم بیشتر است و از آن رضایت دارند. معتقدم که یکی از دلایل سست شدن عقیده و ایمان مردم روی آوردن به سبک‌هایی است که شباهت زیادی به غنا دارد.

مداحی درآمد خوبی دارد؟      
وی عنوان کرد : مداحی، شغل من نیست. زیرا اگر خداوند نیرو و توانی در این زمینه به من داده، همه از برکات و افاضات خودش و اهل‌بیت (ع) است. بدون هیچ چشم‌داشتی از این نعمت برای زنده نگه‌داشتن ارزش‌های اسلام و عاشورا استفاده می‌کنم.

قسمتی از نوحه‌هایی که ابطحی به‌تناسب نام‌گذاری ایام دهه اول محرم در هیئت می‌خواند:

روز هفتم محرم به نام حضرت علی‌اصغر(ع) نام‌گذاری شده و روزی است که آب بر روی سپاه امام حسین(ع) بسته شد : قحطی آب است یقین در حرم شاه دین.

روز هشتم متعلق به حضرت علی‌اکبر(ع) :
عجب گلی روزگار ز دست لیلا گرفت      که تا قیامت گلاب ز دست زهرا گرفت

روز تاسوعا به نام حضرت عباس(ع) و حر، مزین شده است:
سقای تشنه‌کامان ای باوفا ابوالفضل      آب آور یتیمان ای باوفا ابوالفضل
حر گنه‌کار توأم، ابی‌عبدالله                یار وفادار توأم، ابی‌عبدالله

عصر روز نهم و شب عاشورا، شب حزن‌انگیز وداع امام حسین(ع) با خواهرش حضرت زینب (س) :
خواهرم امشب، شب هجران بود         عمر مرا، آخر و پایان بود
حسین‌ات امشب به تو مهمان بود          زینبم، خواهرم

روز عاشورا شروع درد و غم حضرت زینب (س) و روز یتیمی طفلان امام حسین (ع) :
«ذوالجناج  ای ذوالجناح  برگو چه شد بابای ما»

سپس به سراغ سید جواد ابطحی فرزند بزرگ سید محمد، 29 ساله که بیش از 10 سال است افتخار نوکری اهل‌بیت(ع) را دارد، رفتیم.

از خودتان بگویید که چگونه و از کجا مداحی را شروع کردید؟
ابطحی اظهار کرد : در خانه‌ای بزرگ شدم که فضای آن همیشه پر از معنویت و ارادت به اهل‌بیت (ع) بوده است و علاقه بسیار داشتم در مسیری قدم بردارم که درنهایت به خدا و خاندان پیغمبر (ص) ختم شود. هدفم از کار مداحی فقط رضای خدا و خشنودی امام زمان (عج) است.

وی گفت : زمانی که هیئت از کوچه‌پس‌کوچه‌ها عبور می‌کرد تا به مجلس برسد، من مداحی می‌کردم. تا روزی که در یک مجلس عزاداری، ناگهان صدای پدرم گرفت و دیگر نتوانست ادامه دهد. میکروفن را گرفتم و باوجود استرس بسیار، شروع کردم: «کربلا یا کربلا یا کربلا/ کرده‌ای تو قاسمم از من جدا» و نکته جالب اینجا است که به‌غیراز کسانی که نزدیک ما بودند و صحنه را دیدند، کس دیگری متوجه این تغییر ناگهانی نشد.

مداح جوان خانواده ابطحی خاطرنشان کرد : باید بگویم که در آن زمان به خاطر شباهت زیاد صدایم به صدای پدر و پیروی کردن از سبک نوحه‌خوانی ایشان موردتوجه اهالی قرار گرفتم و این مقدمه‌ای بود برای من که ازآن‌پس در مجالس هم بخوانم.

ابطحی در پایان افزود : من با توجه به ارادت خاصی که به حضرت رقیه (س) دارم، روضه و نوحه‌هایی که در وصف ایشان باشد را بسیار دوست دارم. تا دو سال قبل از نوحه‌های پدرم استفاده  می‌کردم ولی اکنون به علت علاقه جوانان به نوحه‌های جدید از اشعار مصطفی امیدی بهره می‌گیرم.

نوحه موردعلاقه سید جواد ابطحی در عصر روز عاشورا هم‌زمان با آیین آتش زدن خیمه‌ها :
تنگ غروبا دل من، هوای کربلا داره                آخه شنیده غروبا، کرب و بلا صفا داره
آی آدما آی آدما، دیوونگی ثمر داره                     هاتفی از سوی خدا، به عاشقا خبر داده
اونا که طعنه میزنن، چی شد جواب عشقتون؟        حالا تماشا بکنن که ارباب داده مزدمون
از همه دنیاتون فقط یه قبر شش‌گوشه دارم          وقتی میون کربلا سجده به خاکت می‌زارم

لینک این خبر با عنوان «مداحی ارثیه‎ای معنوی که به ما رسید» که در تاریخ 16 آبان سال 92 منتشر شد.

پایگاه خبری سرو ابرکوه، برای مرحوم سید محمد ابطحی رحمت بی‌کران الهی و برای خانواده محترمش صبر و بردباری از خداوند متعال خواستار است.

انتهای پیام/ف
رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 4.5 stars out of 5.


شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد