Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

قابل‌توجه پرورش‌دهندگان اسب در ابرکوه؛


رئیس شبکه دامپزشکی ابرکوه، از بررسی سرمی بیش از ۲۰۰ سر اسب اصیل دره شور و عرب جهت کنترل بیماری مشترک مشمشه در ابرکوه خبر داد.

به گزارش سرو ابرکوه؛ شب گذشته همایش بزرگ صنعت اسب ابرکوه در مجموعه ورزشی شهید پور اکبری شهرستان برگزار شد.

علی فاتحی نیا رئیس شبکه دامپزشکی ابرکوه در حاشیه این همایش در گفتگو با خبرنگار سرو ابرکوه، اظهار کرد : ترغیب علاقه‌مندان به پرورش و توسعه این صنعت و تقویت کیفیت پرورش اسب در شهرستان از اهداف برگزاری این همایش است.

مشمشه؛ مشترک بین انسان و حیوان
وی ضمن تأکید بر اینکه کلیه اسب‌های شرکت‌کننده ازنظر عدم بیماری مشمشه بایستی مورد تائید شبکه دامپزشکی باشند، گفت : مشمشه که مشترک بین انسان و حیوان است؛ بیماری باکتریایی واگیردار و خطرناکی است که بیشتر در تک‌سمی‌ها به‌ویژه اسب‌ها مشاهده می‌شود. این بیماری بسیار کشنده از طريق باکتري گرم منفي به نام بورخولدريا مالئي (Burkholderia mallei) منتقل‌شده و بسيار مسري است.

فاتحی نیا افزود : یکی از ویژگی‌های مهم ارزیابی سلامت عمومی اسب‌ها، بررسی ایمنی و سلامتی آنها ازنظر ابتلا به این بیماری مهلک است و باتوجه به موارد مذکور، سازمان دامپزشکی تست مشمشه را از طریق بررسی سرمی در اسب‌ها انجام می‌دهد.

نشانه‌های بيماري خطرناک واگیردار «مشمشه»
وی تصریح کرد : شكل پوستي (بيماري فارسي يا سراجه با بروز ندول‌ها و قرحه‌هاي پوستي)، شكل نازال (درگيري قسمت بالائي دستگاه تنفسي و بروز زخم‌های بيني) و شكل ريوي (ابتلا قسمت پائيني دستگاه تنفسي) را از نشانه‌های بيماري مشمشه نوع بالینی در حیوانات عنوان کرد.

رئیس شبکه دامپزشکی ابرکوه گفت : روند بيماري در تك سميان می‌تواند به سه شكل حاد با علائم شديد تنفسي، تورم عقده‌های لنفاوي و طناب لنفي، شكل مزمن با علائم بيماري در پوست و بيني، شكل مخفي (بدون علائم باليني و تنها ابتلا ریه‌ها) بروز كند. شكل حــاد بيماري بيشتر در الاغ و قاطـــر اتفاق می‌افتد و نشانه‌های آن اغلب تب بالا و علائم تنفسي است.

فاتحی نیا خاطرنشان کرد : در اسب معمولاً‌ بيماري به شكل مزمن بوده و حيوانات آلوده می‌توانند چندين سال زنده بمانند. شكل دماغي و ريوي مشمشه اغلب به‌صورت حاد بوده اما شكل پوستي مشمشه روند مزمن دارد.

وی متذکر شد : بروز (ندول) دانه‌هـا و زخم‌هـا در بيني موجب ترشحـات زرد چسبناك از مجاري بيني گرديده و جاي زخم ستاره‌ای شكل پس از بهبود زخم‌ها باقي می‌مانند. با ايجاد ندول هاي ريوي شاهد سرفه افزاينده ‌در حيوان مبتلا بوده و حيوان هر روز ضعیف‌تر می‌شود.

فاتحی نیا ادامه داد : عروق لنفاوي در شكل پوستي مشمشه درشت و طنابي شكل گرديده و در امتداد آنها ندول هاي آبسه‌ای ایجادشده كه به‌مرورزمان قرحه اي شده و چرك زرد از آنها خارج می‌شود. معمولاً ندول هاي آبسه‌ای در احشاء داخلي حيوان مبتلا ازجمله كبد و طحال نيز ايجاد می‌شوند كه باعث لاغري و مرگ حيوان می‌گردند.

وی تأکید کرد : مشمشه در انسان می‌تواند به اشكال باليني موضعي، ريوي، سپتي سمي، منتشر و مزمن ظهور كند و ممكن است شكلي از بيماري به اشكال ديگر آن پيشرفت كند.

بررسی سرمی بیش از ۲۰۰ سر اسب اصیل دره شور و عرب در شهرستان ابرکوه
رئیس شبکه دامپزشکی ابرکوه گفت : با توجه به دستورالعمل سازمان دامپزشکی کشور، مبنی بر خون‌گیری و آزمایش سرمی برای تشخیص مشمشه در اسب، کارشناسان شبکه دامپزشکی شهرستان ابرکوه، به مراکز نگه‌داری و پرورش اسب مراجعه و از اسب‌های موجود نمونه‌گیری کردند.

وی عنوان کرد : در این طرح تعداد تقریبی بیش از ۲۰۰ سر اسب خون‌گیری شد که نمونه‌های گرفته‌شده به اداره کل دامپزشکی استان یزد به‌منظور بررسی بیماری مشترک مشمشه منتقل شد.

فاتحی نیا، در انتها از کلیه پرورش‌دهندگان اسب درخواست کرد؛ در صورت مشاهده هرگونه علائم مشکوک به بیماری مشمشه در اسرع وقت با شماره تماس ۳۲۸۳۸۱۳۱ به شبکه دامپزشکی شهرستان اطلاع‌رسانی کنند.

انتهای پیام/ف
رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


گفتگو گفتگو

شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد