جلوگیری از هدر رفت روزانه 100 هزار لیتر آب قنات دشت مهرآباد/ تأمین 85 درصد اعتبار پروژه از کمک های بلاعوض دولت - نمایش محتوا - پایگاه اطلاع رسانی سرو ابرکوه
Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

در افتتاح پروژه لوله گذاری قنات دشت مهرآباد مطرح شد


عملیات اجرایی پروژه لوله گذاری قنات دشت مهرآباد، با حضور مسئولین بخش بهمن و شهرستان آغاز شد.

به گزارش سرو ابرکوه، هفته گذشته عملیات اجرایی پروژه لوله گذاری قنات دشت مهرآباد، واقع در بخش بهمن شهرستان ابرکوه با حضور مسئولین بخش و شهرستان آغاز شد.

صرفه جویی 20 الی 30 درصد آب در پروژه لوله گذاری قنات دشت مهر
مهدی غیب الهی رئیس اداره جهاد کشاورزی ابرکوه، در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگار سرو ابرکوه، اظهار کرد : این طرح در سطح 100 هکتار مزارع دشت مهرآباد بخش بهمن با هدف افزایش راندمان آبیاری و کاهش هدر رفت آب اجرا می شود.

غیب الهی با اشاره به بیش از 8 میلیارد ریال اعتبار به صورت تجمیعی و خریداری هزار متر لوله تا کنون جهت این پروژه، افزود : با عملی شدن این طرح بین 20 الی 30 درصد از آبی که در مسیر انتقال به مزارع هدر می رفت، صرفه جویی خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد : از آنجا که آب مزارع این منطقه از قنات و خرده مالک است و به علت ای سی بالای آن، امکان آبیاری تحت فشار وجود نداشت، لذا طرح لوله گذاری اجرا شد.

رئیس اداره جهاد کشاورزی ابرکوه، در پایان گفت : بیش از 3 هزار هکتار اراضی کشاورزی شهرستان ابرکوه، تحت پوشش آبیاری تحت فشار و کم فشار می باشد.

85 درصد اعتبار لازم از کمک های بلاعوض دولت تأمین شده است
علی محمد هوشمند رئیس جهاد کشاورزی بخش بهمن تصریح کرد : برای اجرای طرح لوله قنات دشت مهرآباد 9 میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار برآورده شده است.

هوشمند با اشاره به اینکه قنات مهرآباد یکی از 11 رشته قنات فعال و زنده شهرستان ابرکوه است، ادامه داد : حدود 85 درصد اعتبار لازم تا کنون از سوی کمک های بلاعوض دولت به این طرح اختصاص داده شده است و حدود 15 درصد دیگر از طریق خودیاری کشاورزان تأمین خواهد شد.

در طرح لوله قنات مهرآباد روزانه از هدر رفت 100 هزار لیتر آب جلوگیری می شود
کاظم غلامزاده نماینده کشاورزان قنات دشت مهرآباد، ضمن بیان جزئیات پیگیری این طرح عنوان کرد : عملیات اجرایی این پروژه امروز، پس از 2 سال پیگیری در دستگاه های مربوطه و همکاری آنها آغاز شد.

غلامزاده تصریح کرد : با بهره برداری از این طرح بعد از ماه مبارک رمضان، روزانه از هدر رفت 100 هزار لیتر آب در مسیر انتقال به مزارع جلوگیری می شود.

وی در پایان از مسئولان سازمان جهاد کشاورزی، سایر دستگاه های نظارتی استان و شهرستان در تصویب این طرح و همچنین همکاری عباسقلی خانی کشاورز منطقه تشکر کرد.

خوشحالی کشاورزان از اجرای طرح لوله قنات
محمد زارع یکی از کشاورزان بخش بهمن، بیان کرد : در مسیر انتقال آب قنات به مزارع، آب زیادی هدر می رفت، چنانچه 4 الی 5 اینچ آب قنات تا به زمین های کشاورزی برسد کمتر از 2 الی 3 اینچ می شد.

زارع ضمن ابراز خرسندی از اجرای این طرح به نمایندگی دیگر کشاورزان، از مسئولانی که در به ثمر رساندن این پروژه همکاری و حمایت داشتند، قدردانی کرد.

انتهای پیام/ف
رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد