Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

چند نکته در مورد سخنان عجیب وزیر بهداشت؛


آقای وزیر! شما سابقه یک نظام 38 ساله را لگد مال می کنید و دفترتان با زیرکی می خواهد شما را از اتهام سیاسی گوئی- یعنی ضدیت با دولت قبلی- مبرا کند!

به گزارش سرو ابرکوه به نقل از یزد رسا، در خبرها آمده است که سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت دولت یازدهم گفته است: «مردم پیش از دولت یازدهم کف زمین زایمان می‌کردند» و خلاصه دست دولت درد نکند که اینقدر خدمت کرده  و بودجه به بخش درمان اختصاص داده است.
عصر فرهنگ نوشت: راقم این سطور مانند خیلی های دیگر تا کنون واژه کف خیابان زائیده شده را از هیچ ایرانی نشنیده است. هر چند منطقه تولدمان هم شمال شهر نبوده و پدرمان هم نجومی بگیر نبوده است که انگ مرفه بی درد به ما بچسبد. حالا وزیر هزار میلیاردی دولت تدبیر از کجا  سخن می گوید نمی دانم.
در خصوص این اظهارات چند نکته به ذهن می رسد:
1-    بودجه ای که شما از آن سخن می گوئیدمنبعش خود مردم بوده اند.  دولت قبل از اجرای یه اصطلاح مرحله دوم هدفمندی یارانه ها با آزادسازی نرخ بنزین و حذف یارانه بخش سوخت  و فروش بنزین یه ازای هر لیتر 1000 تومان وکسب در آمد مابه التفاوت ناشی از آن  اعلام کرد که قصد دارد تا با این پول وضع بهداشت مردم را اصلاح کند. ما مردم قدر ناشناسی نیستیم، ولی اگر باید از کسی تجلیل شود ابتدا باید از نجابت و تحمل مردم تقدیر شود که پای تصمیم سخت گیرانه دولت صبوری کرده و علی رغم این هزینه ای که بر زندگی شکننده شان تحمیل شد دم برنیاوردند. ثبت توفیقات به نام دولت و بدون نام بردن از مردم دور از انصاف است.

2-    بر خلاف آنچه شما می فرمائید هزینه دارو و درمان مردم چندان تفاوتی نداشته است. به عنوان مثال وقتی شما تصمصم گرفتید مانند یک قهرمان به جنگ با زیر میزی بگیران بروید به این نتیجه رسیدید که باید سهم زیاده خواهان را زیاد کنید تا دست از سر مردم بردارند . شما در این راستا سراغ جیب مردم رفتید و هزینه ویزیت اطبای محترم را به ناگهان و بصورت نامتعارف افزایش دادید. یعنی پولی که آنها غیر قانونی  از مردم می گرفتند شما قانونی از مردم گرفتید  و به جیب شان سرازیر کردید!

3-    وقتی یک نوجوان بودم برای تشریح جسد ما را به دانشکده پزشکی شهید صدوقی بردند. آن روزها اواخر زمستان 1373 بود. وقتی مطابق کنجکاوی مقتضای سنمان از یکی از مسئولان آنجا از نحوه تهیه جسد برای تشریح و... سوال کردیم فهمیدم که این یک یک جسد بی هویت است که صرفا یک ترم برای تشریح کاربرد دارد در آن زمان دانشگاه مبلغ 400 هزار تومان برایش هزینه داده است. آن زمان با آن پول در شهر یزد امکان خرید یک منزل مسکونی وجود داشت.البته امروز از نرخش بی خبرم. با یک حساب سرانگشتی می توان دانست که تعداد صفرهای غریبی که روبروی اعداد هزینه های ناشی از تربیت یک پزشک بر بیت المال وارد می شود سرسام آور و حقیقتا مسئولیت آور است اما امروز کسی که محکوم است مردمی هستند که هزینه رشد و بالندگی پزشکان شان را می دهند و عده ای کاسب کار و تاجر سلامت در میان این قشر زحمتکش، صبور و ایثارگر بر جان و مال مردم مسلط شده اند. شما با همه ژست مردمی تان  این جماعت قلیل زیاده خواه را بر توده های مردم ترجیح می دهید. در قضیه پیشین دقیقا این معنا دیده می شود.


4-    ما مردم البته معذوریت های شما را می دانیم و بدین دلیل به شما حق می دهیم که نقایص زیادی هم در کار باشد و کمتر گله  گذاری کنیم. ولی شما نیز بزرگواری کنید و این  سکوت را بر کم فهمی و عقب ماندگی مان فرض نفرمائید و سخنان صد من یک غاز بر زبان جاری نفرمائید. متعاقب این اظهار نظرات بی سابقه  دفتر شریف تان بیانیه می دهند و به طرز مرموزی با تکرار حرف هایتان توپ این حرف را به آسمان بی صاحب پرتاب می کنند و می گویند که  آقای وزیر منظورشان از دولت قبلی، دولت خاصی نبوده است. شما سابقه یک نظام 38 ساله را لگد مال می کنید و دفترتان با زیرکی می خواهد شما را از اتهام سیاسی گوئی- یعنی ضدیت با دولت قبلی- مبرا کند.!!!

5-    آقای دکتر! برابر اظهارات یکی از مسئولین سابق بودجه ای که اکنون در سیستم سلامت تحت مدیریت شما در حال هزینه کرد است سه برابر هزینه ای می باشد که دولت قبلی با نظر کارشناسان وقت جهت طرح پزشک خانواده به منظور کاهش 90 در صدی سهم مردم از درمان و ساماندهی آن در نظر گرفته بود که به عمر دولت قبل قد نداد و شما صلاح را بر تعطیلی آن دیدید و این نظام فعلی سلامت را حاکم کردید. به راستی اگر مبلغ مورد اشاره این مسئول سابق و مطلع فعلی عملیاتی بوده است و اکنون با بودجه فوق نجومی همین سیستم – با حفظ سهم کماکان بالای مردم- مدیریت می شود، شما  برای چه چیزی و چه کسی سوت و کف می زنید؟
آنچه امام راحلمان از مسئولین طلب می کرد وخودش را هم هزینه حمایت از این مسئولین می نمود خدمت بی منت بود. مردم از شما توقعی جز این ندارند. ولی وقتی در پازلهای ناقص سیاسی دولت نقش پرکننده نقاط کور و مبهم را بر عهده گرفتید مردم دریافتند که شما هم در حال خروج از ریل خدمت گذاری  و تبدیل شدن  به گزاره های سیاسی- به مفهوم مرسومش-هستید .با این ادبیات مردم را نا امید تر از قبل کردید.

انتهای پیام/م ب
 
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد