Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوارهبر معظم انقلاب درحالی که همواره از زحمات دولت های مختلف قدردانی کرده اند در تمام کابینه های تشکیل شده دولت، نسبت به لزوم توجه به نقایص و کارهای انجام نشده تاکید خاصی داشته اند.

سرو ابرکوه، همواره رهبر انقلاب از روسای جمهور کشور در تمام مقاطع حساس و غیرحساس کشور دفاع کرده اند. حمایت رهبر معظم انقلاب فقط مختص دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد نیست و ایشان چه در دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی و چه در دوران ریاست جمهور سید محمد خاتمی از اعضای دولت و خدمات آنها تقدیر و تشکر کرده اند.

ایشان درحالی که همواره از زحمات دولت های مختلف قدردانی کرده اند در تمام کابینه های تشکیل شده دولت، نسبت به لزوم توجه به نقایص و کارهای انجام نشده تاکید خاصی داشته اند. با این حال حضرت آیت الله سید علی خامنه ای، رهبر معظم انقلاب، در تمام دوران ها، ضمن قدردانی و ایراد نصایح راهبردی و موثر، دولت ها را به خدمت گزاری بیشتر برای مردم و مایوس کردن دشمنان انقلاب تشویق کرده اند.

هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری وفادار:

در هشتم شهریور سال ۶۸، در شرایط حساس آن زمان، مقام معظم رهبری فرمودند :"رئیس جمهوری همانند آقای هاشمی رفسنجانی برای کشور، انقلاب و مردم ما حقیقتاً یک موهبت و نعمت الهی است و اطمینان دارم که مردم قدر این نعمت را می دانند و تاکنون وفاداری خود را به ایشان نشان داده اند."

یک سال بعد، در اول شهریور ۶۹، هاشمی رفسنجانی به پاس خدماتش در دوران جنگ تحمیلی از دستان رهبر انقلاب نشان درجه یک فتح را دریافت می کند و دو سال بعد در مرداد ماه ۱۳۷۱، رهبر انقلاب، کابینه دولت هاشمی رفسنجانی را "مجموعه ای از عناصر مؤمن، صالح، بی توقع و خوش سابقه" خظاب می کنند و می فرمایند: "در رأس آنها رئیس جمهور محترم و عزیز با چهره ای درخشان و برخوردار از محبت ملت ایران قراردارد و ما آن را نعمت بزرگی از سوی خداوند متعال می دانیم."

ایشان همچنین در سال ۷۲ و در دیداری که با رئیس جمهور وقت، آقای هاشمی و وزرای دولت وی در هنگام شروع دوران دوم دولت سازندگی برگزار شد، در ابتدای سخن راجع به دولت وقت فرمودند: "لازم است به برادران عزیزمان، به خاطر شروع این مسؤولیت جدید و بسیار مهم، تبریک عرض کنم. اگر چه وقتى انسان این چهره‌هاى نورانىِ وزراىِ جمهورى اسلامى را مشاهده مى‌کند و نگاهى به طهارت و تقوا و خداترسى و دین باورى آنها مى‌اندازد، احساس مى‌کند که این تبریک را باید به مردم گفت که بحمداللَّه مسؤولینى معتقد، متدیّن، علاقه‌مند به‌کار و عاشق به خدمت دارند."

در ۹شهریور ۷۳، بار دیگر حضرت ایت الله خامنه ای، از زحمات کابینه دولت هاشمی تقدیر می کنند و در فرمایشات خود خطاب به آنان می فرمایند: "از رئیس‌ جمهور و اعضای‌ هیأت‌ دولت‌ به‌ خاطر این‌ که‌ مسئولیت‌ سنگین‌ کارهای‌ نظام‌ را بر عهده‌ دارند تشکر میکنم. دولت‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ نشانه‌های‌ آشکاری‌ از دولت‌ کریمه‌ را دارد که‌ طی‌ سالهای‌ متمادی‌ از خداوند متعال‌ آن‌ را طلب‌ می‌کردیم‌ و با تلاش‌ در سایه‌ تقوای‌ دینی‌ این‌ نشانه‌ها را بیشتر کنیم‌."

دعای هر شب رهبر معظم انقلاب برای خاتمی:

سال ۷۶، سال بسیار جنجالی انتخابات برای ایران بود. در این سال تعداد آرای انتخاباتی شکست و خاتمی توانست با حذف رقبای خود به پاستور راه پیدا کند. بعد از پیروزی سید محمد خاتمی، رهبر معظم انقلاب، پیروزی خاتمی را در انتخابات تبریک گفتند و تا آخر دوران ریاست جمهوری خاتمی بارها از وی تقدیر و تشکر کردند؛ به طوریکه ایشان از افزایش صمیمیت بین خود و سید محمد خاتمی احساس رضایت می کردند.

در شهریور۷۶ حضرت ایت الله سید علی خامنه ای، در خصوص شعار "قانون گرایی" خاتمی فرمودند: "یکى از شعارهاى بسیار خوبِ جناب آقاى خاتمى که من از اوّلى که آن را از ایشان شنیدم واقعاً خدا را شکر کردم مسأله «قانونگرایى» بود. این حرف خیلى خوبى است و خوشبختانه این را شما بارها تکرار کرده‏ اید. تا لحظه آخر به این شعار تمسّک کنید و بدانید که قانونگرایى کار سختى هم هست اما با وجود سختیهایش در کوتاه مدّت و بلند مدّت فوایدش از بی قانونى بهتر است."

دو سال بعد، در شهریور ۷۸ رهبر معظم انقلاب، دولت خاتمی را "دولتى فعال و کوشنده" خطاب می کنند.

در سال ۸۱ مقام معظم رهبری در دیدار با رئیس جمهور خاتمی و اعضای دولتش تاکید کردند : "اگر فرض کنیم کسی به خاطر اختلاف سلیقه یا اختلاف فکر یا برخی تحلیلها و استنتاجهای سیاسی طبعاً غلط، آرزو کند دولت در کار خود موفّق نشود، یا در عمل برای عدم موفّقیت دولت کاری بکند و حرکتی انجام دهد، این به هیچ وجه پذیرفته نیست."

مقام معظم رهبری در سخنان خود در دیدار با دولت رئیس جمهور خاتمی در سال آخر مسند نشینی آنها با اشاره به اقدامات انجام شده در دولت خاتمی می‌فرمایند: "با تشکر صمیمانه از زحمات و تلاشهای آقای خاتمی و همکاران ایشان در دولت در طول هشت سال گذشته بگویم که در این مدت کشور شاهد تلاش جدی، پرحجم و سخت دولتمردان بود که نتیجه آن پیشرفتهای فراوان در عرصه های مختلف صنعتی، کشاورزی، علمی، فن آوری و خدمات است که این توفیقات از حافظه ملت ایران زدوده نخواهد شد و قطعا نزد خداوند متعال دارای پاداش و اجر خواهد بود."

رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در دهم مرداد ۱۳۸۴ در آخرین دیدار اعضاى هیأت دولت‏ سیدمحمد خاتمی در تقدیر از تلاش های سید محمد خاتمی، فرمودند :"لازم است از شخص جناب آقاى خاتمى هم صمیمانه تشکر کنم. این را به شما دوستان بگویم، به خود ایشان هم شاید بارها گفته ‏ام؛ در طول هشت سالى که ما با ایشان به‏ طور مستمر و مداوم در ارتباط بودیم، رفاقت و صمیمیت ما با ایشان روزافزون بوده؛ خدا را شکر. الان پیوند عاطفى و محبت ‏آمیزى که بین بنده و آقاى خاتمى هست، از آنچه در هشت سال پیش بوده، بمراتب مستحکم‏تر است؛ و این ناشى از خصوصیاتى است که من در این مدت در ایشان حس کردم. تدین و پایبندى و نجابت و روحیه‏ نجیب ذاتىِ ایشان واقعاً جزو امتیازات و خصال برجسته در ایشان است. ایشان در این مدت تلاش متراکمى انجام دادند؛ ما شاهد بودیم و مى‏ دیدیم. در مقاطع زمانى مختلف، کشور و دولت و مسؤولان با حوادثى مواجه شدند، و ایشان در یکى از حساس‏ترین مراکز این مواجهه قرار داشتند و صبر و تحمل کردند؛ ان‏شاءاللَّه خداى متعال اجر این صبر و تحمل را خواهد داد."

"در میان خصوصیات ایشان، اگر من بخواهم روى یکى از آنها تکیه کنم، این است که ایشان در همه‏ ى این مدت، دشمنانى را که کمین کرده و خیز برداشته بودند، ناامید کردند. خیلى‏ ها از سال ۷۶ – از اول تشکیل این دولت – می خواستند آقاى خاتمى را در موضع مقابله و مواجهه ‏ى با نظام قرار دهند؛ خیلى هم تلاش کردند؛ ما شاهد بودیم. البته ریشه و مبنا و سلسله‏ جنبان این تلاشها در بیرون از این مرزهاست؛ منتها کسانى هم متأسفانه همان انگیزه‏ هاى فاسد و پلید را در داخل انعکاس می دادند. خیلى تلاش کردند، اما آقاى خاتمى حقیقتاً مقاومت کردند. آن روزى که ایشان اعلام کردند وقتى می گویم «جامعه‏ ى مدنى»، مراد من مدینةالنبى است – که اتفاقاً دیروز یا پریروز در یکى از صحبتهای ایشان من این را خواندم – خیلى خلاف انتظار بعضی ها شد؛ لذا به ایشان حمله کردند و فشار آوردند…. من همیشه در این مدت شماها را دعا کرده ‏ام. آقاى خاتمى را حداقل در هر شبانه‏ روز یک بار دعاکرده ‏ام؛ یعنى در تمام این مدت شاید هیچ شب و روزى نبوده که من شخص ایشان را دعا نکنم. بقیه‏ ى مسؤولان و دیگران را هم همیشه دعا کرده ‏ام و باز هم دعا خواهم کرد. دعا کنیم که خداى متعال این کشور و این ملت و این نظام را روزبه‏ روز به اهداف خودش نزدیکتر کند و اقتدارى را که شایسته‏ ى این کشور و این ملت است، به او ارزانى بدارد؛ و همین‏طور هم خواهد شد؛ این را من تردید ندارم."

احمدی نژاد خانه نشین و تقدیر رهبری از او

مقام معظم رهبری در بخشی از بیانات خود در دیدار با رئیس جمهور احمدی نژاد و مقامات ارشد دولت با تاکید بر اینکه "در جمع‌‌بندى نقاط قوّت و نقاط ضعف، وقتى ما نگاه میکنیم، ترجیح را به نقاط قوّت میدهیم"، درباره دولت فعلی فرمودند: "تلاش دولت در جهت ارتباط با مردم، تلاش فوق‌‌العاده‌‌ى کارى که خوشبختانه در دولت مشاهده میشود؛ اینها چیزهاى خوبى است."

ایشان دولت های نهم و دهم ها بارها دولت پرکار، با پشتکار و خدوم معرفی کردند حتی در حالیکه احمدی نژاد خانه نشین است نه تنها از شخص احمدی نژاد حمایت میکنند، بلکه از خط او حمایت میکنند که همین باید ملاک باشد نه چیز دیگر:

"واقعاً در کشور دارد خدمت انجام میگیرد. هر جا خدمت باشد، هم مردم طرفدار هستند، هم رهبرى طرفدار است. ما که راجع به شخص قضاوت نمیکنیم؛ ما کار را، خط را، جهتگیرى را ملاک و معیار قرار میدهیم. آنجائى که کار و خدمت و تلاش هست، حمایت ما هست، حمایت مردم هست. و بحمداللَّه امروز کار دارد انجام میگیرد. مسئولین دولتى هم حقاً و انصافاً دارند تلاش میکنند؛ هم اعضاى دولت، هم بخصوص خود رئیس جمهور. اینها شب و روز ندارند؛ من مى‌بینم، من از نزدیک شاهدم."

ایشان در شهریور ۸۷، "انطباق شعارها و گفتمان دولت با شعارها و گفتمان امام و انقلاب" را دومین خصوصیت "بسیار با ارزش" دولت عنوان کردند و فرودند: عزت ملی و استقلال حقیقی از اقدامات تحسین برانگیز دولت است.

رفتار مقام معظم رهبری، تجلی رفتار امام راحل

در زمان ریاست جمهوری بنی صدر، بارها امام با وجود کارشکنی ها و اطلاع از نقایص و خیانت بنی صدر، از او حمایت کردند و علت حمایت امام از ریاست جمهوری بنی صدر علاوه بر ارج نهادن به مردمسالاری در کشور، حفظ آرامش کشور در شرایط حساس آن زمان کشور بود. آما راحل در آن زمان، به انتخاب مردم احترام گذاشته و با حمایت از بنی صدر سعی در نگه داشتن آرامش سیاسی کشور داشتند اما با کار شکنی ها و خیانت های مداوم بنی صدر و یک صدایی او با منافقان و به دنبال آن بلند شدن صدای اعتراضات مردمی، امام حکم عزل او را از فرماندهی کل قوا امضا کردند.

هم اکنون مقام معظم رهبری نیز همواره با تاکید بر حفظ تقوای سیاسی، با تقدیر و تشکر از زحمات همیشگی خدمت گزاران ملت، سعی بر حفظ آرامش موجود در کشور دارند و در عین حال ایشان همواره در دولت های مختلف تاکید کرده اند که دولت باید به مردم گزارش کار بدهد و هیچ دولتی خالی از اشکال نیست که باید هم تعریف ها و هم تمجید ها در نظر گرفته شود.

افکار نیوز
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد