Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

آشنایی با جرایم و مجازات آسیب‌های چهارشنبه‌سوری؛


جلسه پیشگیری از جرایم و آسیب‌های چهارشنبه‌سوری و ارائه راهکارهای آن، به پیشنهاد رئیس دادگستری ابرکوه، با حضور نمایندگان دستگاه های ذی ربط برگزار شد.

به گزارش سرو ابرکوه؛ صبح روز گذشته جلسه پیشگیری از جرایم و آسیب های چهارشنبه سوری پیشنهاد حجت الاسلام مجتبی رحمت زاده رئيس دادگستري و شوراي اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم، به میزبانی فرمانداری با حضور نمایندگان دستگاه های ذی ربط برگزار شد.

خرید و فروش، توزیع و نگهداری مواد منفجره و آتش زا جرم است
رئيس دادگستري ابرکوه، با بیان برخی آسیب ها و خطرات چهارشنبه سوری اظهار کرد : بسیاری از اقدامات مجرمانه در این خصوص همچون توزیع، نگهداری، خرید و فروش مواد منفجره و آتش زا و... وجود دارد که افراد نسبت به آن بی اطلاع هستند.

حجت الاسلام رحمت زاده، ضمن تأکید بر ضرورت آماده باش بودن تیم های امداد، اورژانس، آتش نشانی، دستگاه های امنیتی و دیگر ارگان های ذی ربط در این ایام ادامه داد : چنانچه پس از انجام اعمال مجرمانه، حوادث ناگواری رخ دهد این گروه ها باید آمادگی لازم جهت حضور به موقع در صحنه را داشته باشند.

شناسایی و مشاوره عوامل توزیع مواد منفجره و آتش زا
وی گفت : شناسایی عوامل و دست اندرکاران توزیع ترقه ها و مواد منفجره در اولویت دستگاه قضایی شهرستان قرار گرفته است، تا با استفاده از مشاوره قانونی و تخصصی جهت هشدار و هدایت این افراد که به نوعی در استفاده از وسایل آتش زا و خطرآفرین چهارشنبه سوری دخیل هستند، آسیب های جسمی، مالی و اجتماعی را کاهش دهد.

رحمت زاده، با اشاره به جدیت دادگستری و دیگر دستگاه های مربوطه ابرکوه جهت کاهش آسیب های چهارشنبه سوری، تصریح کرد : این امر نه از حیث قانون مندی بلکه با هدف ترویج فرهنگ پیشگیری خطرات ناشی از آن، پی بردن افراد به اشتباهات و آسیب های اجتماعی و... به همنوع خود وارد می کند، دنبال می شود، تا به سنت های اصیل ایرانی اسلامی خود باز گردیم و شاهد وقایع جبران ناپذیر نباشیم.

هیجانات کاذب برخی افراد را که موجب رعب و وحشت است باید جهت دهی کرد
این مقام قضایی، با تأکید بر اینکه هدف حذف آیین و رسوم گذشتگان نیست، بیان کرد : اما زمانی که اقدامات مجرمانه و خلاف قانون انجام می شود، باید با برخورد قاطع و جدی از بروز حوادث خطرآفرین جلوگیری کرد و هیجانات کاذب برخی افراد را که موجب رعب و وحشت در دیگران خواهد شد، کنترل و جهت دهی کرد.

خود ما علت آیین هایی هستیم که به معضل تبدیل شدند، چون معلمین خوبی نبودیم
علی اسحاقی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار ابرکوه، ضمن تقدیر از اقدامات اخیر دادگستری شهرستان که رضایت مردم را در پی داشته است، تصریح کرد : علت اینکه برنامه ای فرهنگی و سنتی تبدیل به معضل و آسیب می شود، خود ما هستیم که معلمین خوبی نبودیم.

اسحاقی افزود : از آنجا که شاگران خوبی برای والدین خود نبودیم درست یاد نگرفتیم تا درست منتقل کنیم، لذا برخی آیین ها و سنت ها تبدیل به یک معضل و خطرآفرین شدند.

وی خاطر نشان کرد : در حالی که آیین های مختلفی از قدیم در سرزمین ما وجود داشت که با آمدن اسلام مطابقت کرد و ماندگار شد.

چهارشنبه سوری نماد آتش پرستی است/ هر کاری که موجب آزار و اذیت مردم شود حرام است
حجت السلام سید ابراهیم حسینی امام جمعه ابرکوه، ضمن تشکر از عوامل نیروی انتظامی جهت مراقبت های خاصی که همه ساله برای کنترل برنامه چهارشنبه سوری انجام می دهند، گفت : ریشه این امر ریشه به قبل از اسلام می رسد و نماد آتش دوستی و آتش پرستی برخی ادیان است، که رفته رفته به جریان غیر ارزشی تبدیل شده است.

حسینی افزود : از آنجا که این آیین با ترقه بازی و آتش سوزی های خطرناک، مشکلات و دردسرهای زیادی را به وجود آورده است، باید برای جوانان به ویژه در مدارس فرهنگ سازی شود تا زشتی این کار و سرانجام آن اذیت و آزار که از نظر عقل، شرع و عرف حرام است برای دانش آموزان و والدین تبیین شود.

وی در پایان تأکید کرد : باید با عاملان آتش بازی که منجر به آسیب های جسمی و مالی می شوند، به طور جدی برخورد کرد.

آشنایی با جرایم و مجازات افراد متخلف در ایجاد خطرات و آسیب های چهارشنبه سوری
محمدحسین ابراهیمی دادستان عمومی و انقلاب ابرکوه، در جمع بندی صحبت های حاضرین با بیان این مطلب که نسبت به اجرای برنامه های شاد و آیین های سنتی مخالفتی نداریم، اظهار کرد : هر گاه کسی بخواهد حق خود را به جا آورد در صورتی که موجب تضرر به دیگران شود، قانون با او برخود خواهد کرد چه بسا افرادی هستند که پا را از حق خود فراتر می گذارند.

ابراهیمی، فوریت های پزشکی 115، بیمارستان و آتش نشانی را به صورت ویژه مورد خطاب قرار داد و گفت : از آنجا که برنامه های چهارشنبه سوری بعضاً زودتر از زمان خود شروع می شود، لازم است این دستگاه ها بیشتر احساس مسولیت کرده و آماده باش باشند.

از 3 ماه تا یک سال حبس برای عاملان مواد منفجره غیراستاندارد و اخلال گران نظم عمومی
وی، در بخش دیگر صحبت های با اشاره به جرایم چهارشنبه سوری و حوزه های مشابه، افزود : برای افرادی که اقدام به خرید و فروش و توزیع ترقه و مواد آتش زای غیراستاندارد و دست ساز می کنند، از 3 تا 6 ماه حبس و در برخی موارد جریمه نقدی تا 10 میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

ابراهیمی تأکید کرد : قانون گذار برای اخلال گران در نظم عمومی (مانند موتورسواران و خودروهایی که با حرکات ناموزون، ویراژ دادن، تک چرخ زدن، ترقه انداختن و...) مجازات تا یک سال حبس و 74 ضربه شلاق تعین کرده است.

10 سال حبس برای آتش زدن اموال مردم و بیت المال و سایر تخریب ها
دادستان عمومی و انقلاب ابرکوه، به مجازات تا پنج سال حبس برای آتش زدن اموال مردم و اموال عمومی مثل درختان خیابان ها و سایر اموال منقول اشاره کرد و گفت : همچنین قانون گذار برای افراد متخلفی که با پاره کردن بنر، آتش زدن موکب و سایر تخریب هایی که با مواد منفجره و آتش زا صورت می گیرد، موجب سلب آسایش از مردم می شوند، مجازات تا 10 سال حبس را در نظر گرفته است.

بازداشت افراد متخلف در چهارشنبه سوری و توقیف وسایل نقلیه آنها در طول تعطیلات نوروز
وی، ضمن درخواست ویژه از عوامل پلیس جهت حضور در نقاط حساس شهر، عنوان کرد : در صورتی که چهارشنبه سوری و روزهای بعد موردی مبنی بر تخلف و اعلام پلاک موتورسیکلت ها و خودروهایی که منجر به اختلال در نظم و هر گونه تخلف دیگرشده اند گزارش شود، بلافاصله وسیله نقلیه مورد نظر توقیف و تا پایان تعطیلات نوروزی آزاد نخواهد شد.

ابراهیمی تصریح کرد : جدای از مجازات، برخورد قاطعانه و تشکیل پرونده قضایی برای افراد با موضوع جرایم چهارشنبه سوری و مخلین نظم، حکم بازداشت تا پایان تعطیلات نوروز برای آنها صادر خواهد شد.

گفتنی است در این جلسه نمایندگان دیگر دستگاه های ذی ربط، در خصوص همکاری جهت پیشگیری از جرایم و آسیب های چهارشنبه سوری، قول مساعد و حضور و اقدام به موقع داده و همچنین راهکارهایی جهت کاهش آسیب های اجتماعی این آیین ارائه کردند.

انتهای پیام/ف
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.

شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد