Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

پای درد دل کنکوری‌های ابرکوه؛


تنها چند روز به اعلام نتایج کنکور 98 باقی‌مانده است، ولی استرس داوطلبان نظام قدیم به علت عدم آگاهی از چگونگی ارزیابی تفاوت سؤالات خود نسبت به ‌نظام جدید، دوچندان شده است.

به گزارش سرو ابرکوه؛ ازآنجاکه کنکور 98 در قالب دو نمونه سؤالات نظام آموزشی قدیم و نظام آموزشی جدید برگزار شده بود، اکنون در آستانه زمان اعلام نتایج، دلهره و استرس داوطلبان نظام قدیم را دوچندان کرده است، چراکه از نحوه امتیازدهی به این سؤالات بیم دارند.

بنا به گفته تعدادی از دانش آموزان داوطلب نظام قدیم، سطح سؤالات کنکور برای نظام جدید به دلایلی (سال اولی بودن و آشنا نبودن با نمونه سؤالات، گرایش سؤالات مشترک به سمت کتاب‌ها و دروس نظام جدید و...) متفاوت و آسان‌تر از سؤالات نظام قدیم مطرح شده است و این مشکل دروس تخصصی بیشتر مشهود می‌باشد.

اینکه به گفته مسئولان آموزشی رده‌بالا، بخواهند عملکرد داوطلبان دو نظام را در کنکور 98، با یک تراز مشترک بسنجند، منصفانه و عادلانه نیست.

یا اینکه مسئولین آموزشی در جواب این مشکل به‌جای شفاف‌سازی، می‌گویند؛ "نگران نباشید" جواب آینده جوانان کشور نیست. اینکه می‌گویند "ملاک دانش آموزان سال جاری هستند" یعنی چه؟ چرا مسئولین در موضوعی که هم جوانان و هم خانواده‌ها را درگیر کرده است، سکوت می‌کنند؟

اینکه سؤالات کنکور در قالب جداگانه طراحی شده است، قطعاً برای برقراری و اجرای عدالت بوده است، لذا اکنون نیز کارشناسان و مسئولان ذی‌ربط در نحوه ارزیابی و محاسبه نتایج، عدالت را رعایت کنند تا حق کسی پایمال نشود، چراکه در غیر این صورت ظلم و بی‌عدالتی زیادی اتفاق افتاده است.

این تفاوت نه‌فقط برای داوطلبان بلکه ازنظر تعدادی مشاوران، اساتید، دبیران و کارشناسان آموزشی تأیید شده است. لذا اکنون داوطلبان معترض امیدوار هستند، پس‌ازاین سختی و تفاوت چشمگیر که به‌نوعی بی‌عدالتی است، کارشناسان مربوطه نتایج را با روش‌های آماری و تخصصی و علمی محاسبه کنند، تا این سختی لحاظ شود.

والدین ابرکوهی که همیشه دغدغه آینده فرزندان خود را داشته، از این نحوه سؤالات اعتراض دارند که چه روزها و ساعت‌ها فرزندانشان برای آمادگی در کنکور وقت و هزینه صرف کردند، استرس داشتند، حجم کتاب‌هایشان بیشتر از نظام جدید بوده است، اما اکنون با این وضعیت استرس آنها چندین برابر شده است چون از نوع محاسبه و امتیازدهی ناامید هستند.

والدین و دبیران نظام آموزشی معتقدند اگر این تفاوت و سختی سؤالات که مشکل همه داوطلبان نظام قدیم کشور است در محاسبه لحاظ نشود، ظلم و بی‌عدالتی بزرگی در حق داوطلبان این حوزه شده است که بعضاً چند سال پشت کنکور بوده‌اند.

گفتنی است والدین و دانش آموزان و دبیران شهرستان ابرکوه، در این خصوص نامه‌ای به دیوان عدالت اداری، برخی نهادها و مسئولین کشوری نوشته‌اند، تا ان‌شاءالله گامی مؤثر در این زمینه برداشته شود.

داوطلبان کنکور نظام قدیم، والدین و دبیران شهرستان ابرکوه

انتهای پیام/ف
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 4.0 stars out of 5.


شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد