Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوامدیرکل گمرکات یزد با بیان اینکه سال گذشته عملکرد گمرک در همه زمینه ها با رشد مثبت همراه بوده است، گفت: صادرات استان در سال گذشته از نظر وزن 15 و از نظر ارزش 13 درصد رشد داشته است.

به گزارش سرو ابرکوه به نقل از یزدرسا، محمد حسین سلمانی در  نشست هماهنگی مدیران اقتصادی استان که در اداره کل گمرکات استان یزد برگزار شد، اظهارداشت: سال گذشته 2 میلیون و 108 هزار و 530 تن کالا به ارزش 527 میلیون و 961 هزار و 690 دلار از گمرکات استان به خارج از کشور صادر شده که از نظر وزن 15 و از نظر ارزش 13 درصد رشد را نشان می دهد.

وی عراق، پاکستان، افغانستان، ترکیه، هلند، آلمان، گرجستان، امارات، اسپانیا و ایتالیا را عمده ترین مقصد کالاهای صادراتی استان یزد ذکر کرد.

مدیرکل گمرکات یزد عمده ترین کالاهای صادراتی استان در این مدت را به ترتیب کاشی و سرامیک، میلگرد،هیدروکربن، اکسید مولیبدن،سنگ مصنوعی،موکت و شیشه ساختمانی نام برد.

وی ادامه داد: سال گذشته تعداد اظهارنامه های صادراتی گمرکات یزد با 26 درصد رشد به 39 هزار و 853 فقره رسید.

سلمانی در ادامه به آمار واردات استان در سال 1396 اشاره و تصریح کرد: در سال گذشته 36 هزار و 403 تن کالا به ارزش 131 میلیون و 821 هزار دلار از طریق گمرکات یزد به کشور وارد شده است که در مقایسه با مدت مشابه در سال پیش از آن از نظر وزن 8 و از نظر ارزش 14 درصد افزایش را نشان می دهد.

وی مبدا کالاهای وارداتی به استان را به ترتیب کشورهای چین، ترکیه، ایتالیا، جمهوری کره، اسپانیا، آلمان، جمهوری چک، هند، قبرس  امارات ذکر کرد.

مدیرکل گمرکات یزد در ادامه با اشاره به نامگذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به نام حمایت از کالای ایرانی اظهارداشت:  گمرکات استان در چارچوب برنامه های گمرک جمعوری اسلامی در سال جدید تمهیدات ویژه ای برای حمایت از کالای ایرانی و بهبود فضای کسب و کار در نظر گرفته است.

سلمانی تصریح کرد: بر این اساس مهلت ضمانتنامه برای مواد اولیه، ماشین آلات خط تولید، قطعات منفصله و قطعات یدکی مورد نیاز واحدهای تولید، شرکت های دنش بنیان، فعالان مجاز اقتصادی، انواع دارو، لوازم و تجهیزات پزشکی، بیمارستانی و آزمایشگاهی و توانبخشی حداکثر 15 بهمن 97 در نظر گرفته شده است.

وی پذیرش کالاهای ورود موقت واحدهای تولیدی برای پردازش جهت صادرات قطعی و استرداد حقوق ورودی مواد اولیه وارداتی مورد استفاده در صادرات را از دیگر تسهیلات گمرک در سال حمایت از کالای ایرانی ذکر کرد.

علی نمازی، نماینده وزیر و مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان یزد در این نشست با اشاره به نگاه ویژه وزارت اقتصاد به اقدامات و فعالیت های حوزه های استانی، بر فعال تر شدن و برگزاری منظم نشست های استانی مدیران این وزارتخانه تاکید کرد.

 نمازی گفت: امسال بر اساس یک جدول زمان بندی منظم، این نشست ها به صورت ماهیانه برگزار خواهد شد که میزبان مقامات وزارت اقتصاد در برخی از نشست ها خواهیم بود.

وی برگزاری این نشست ها را برای پیگیری و حل و فصل مسایل و مشکلات بخش های اقتصادی استان موثر دانست و اظهار داشت: در دیدارهای نوروزی با مقامات کشوری دستگاههای تابعه وزارت اقتصاد گزارشی از وضعیت استان ارائه و برخی مسایل استان پیگیری شد.

گفتنی است، در این نشست که مدیران زیرمجموعه وزارت امور اقتصادی و دارائی در استان حضور داشتند هریک به بیان نظرات و دیدگاه های خود در سال حمایت از کالای ایرانی پرداختند.
 

انتهای پیام/
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد