Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

روزنامه لبنانی الاخبار فاش کرد


یک روزنامه لبنانی افشا کرد که اطلاعات چند هفته اخیر نشان می‌دهد که معارضان سلاح‌های بیشتر و پیشرفته‌تر دریافت کرده و قرار است دوره‌های تخصصی‌تر نظامی را سپری کنند.

به گزارش سرو ابرکوه به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه لبنانی «الاخبار» فاش کرد که اطلاعات و داده‌های به دست آمده از شمار زیادی از ناظران و صاحبنظران امور سوریه بر این نکته تاکید دارد که طی هفته‌های اندک گذشته گروه‌های معارض مسلح سوری بر سلاح‌های مازادی هم از حیث کمی و هم از حیث کیفی دست پیدا کرده‌اند.

این روزنامه لبنانی می‌افزاید: معارضان مسلح سوری درحالی بر این سلاح‌ها دست یافته‌اند که در انتظار رسیدن کمیت بیشتر و سلاح‌های جدید و پیشرفته‌تری هستند که در قالب کمک‌های نظامی و مالی به زودی به آنها ارائه خواهد شد.

الاخبار نوشت: این سلاح‌ها درحالی به دست گروه‌های معارض مسلح سوری می‌رسد که همزمان با آن، به شمار بسیار زیادی از افراد این گروه‌ها آموزش‌های نظامی در پایگاه‌هایی در داخل سوریه یا در خاک ترکیه ، اردن و لیبی و برخی از مناطق لبنان و عراق داده می‌شود.

این روزنامه لبنانی می‌افزاید: این آموزش‌های نظامی در کنار دوره‌های تخصصی است که در کشورهای عربی حوزه جنوبی خلیج فارس مانند قطر و عربستان سعودی و امارات متحده برگزار می‌شود.

بنابر اظهار الاخبار، اطلاعات منابع دیپلماتیک در این خصوص با اطلاعات طرف‌های امنیتی همخوانی و مطابقت دارد که از افزایش حضور و فعالیت اطلاعاتی و جاسوسی برخی از رژیم‌های عربی و همچنین کشورهای غربی در داخل سوریه و افزایش و گسترش فعالیت‌های صهیونیستی سخن می‌گوید.

الاخبار لبنان به نقل از فعالانی در گروه‌های معارض مسلح سوری نقل کرد که هدف از این دوره‌های آموزشی و تسلیح معارضان و برآوردن نیازهای مالی آنها، اول و پیشتر از همه بالا بردن روحیه و گروه‌های معارض مسلح و افزایش آمادگی آنها جهت واداشتن این گروه‌ها به تحقق موفقیت‌های بزرگ میدانی و متوقف کردن پیشروی نیروهای مسلح و ارتش سوریه در مناطق و شهرهای مختلف این کشور است.

این معارضان در ادامه می‌گویند: اما کشورهای حامی معارضان مسلح سوری هدف بزرگتر و مهم‌تری را دنبال می‌کنند که در متحد کردن بیش از پیش گروه‌های معارض مسلح نمود پیدا می‌کند تا آنها بتوانند با نفوذ و قدرت یافتن فزاینده جبهه جهادی تکفیری «النصره» مقابله کنند، به ویژه آنکه دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی کشورهای غربی و رژیم های عربی تلاش می‌کنند که سازمان تروریستی «القاعده» و شاخه‌ها و گروه‌های وابسته به این سازمان را مهار کنند تا حمایت‌های بین المللی، رسمی، مردمی ، تبلیغاتی و اطلاع رسانی بیشتری را برای خود جذب و تضمین کنند، پس از اینکه در این اواخر اعلام کردند که از این بیم دارند، تجربه‌های افغانستان، سومالی و عراق این بار در سوریه تکرار شود.

این معارضان مسلح می‌گویند: یکی از مهمترین وظایفی که بر عهده دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی کشورهای توطئه کننده علیه سوریه و همچنین برخی از شاخه‌های سازمان القاعده نهاده شده، منحصرا در دست یافتن بر رهبران و مسئولان ارشد نظام در سوریه به ویژه شخص «بشار اسد»، رئیس جمهوری سوریه نمود پیدا می‌کند که به نظر این طرف‌ها ترور رئیس جمهوری سوریه به فروپاشی یک باره نظام در این کشور منجر می‌شود و این موضوعی است که دوستان سوریه از آن مطلع هستند و تلاش می‌کنند، مانع وقوع چنین وضعیتی یا مواجه با سناریویی شوند که آنها را با چنین حادثه‌ای یا مشابه آن تعامل کنند.

روزنامه الاخبار تاکید کرد که نظام سوریه و طرف‌های حمایت کننده از آن در موضع تماشاچی در قبال این اقدامات نخواهند بود و به همین دلیل است که تلاش می‌شود، هر روز بر دامنه و گستره اقدامات نظام که دارای ماهیت و هویت عملیاتی هستند، افزوده شود و این هدف از دو طریق محقق می‌شود، مسلح کردن ارتش و نیروهای مسلح سوریه به سلاح‌ها و تجهیزات نظامی مورد نیاز و دیگری حمایت و پشتیبانی از برنامه‌های آموزش و پذیرش ده‌ها هزار سرباز و نیروی داوطلب پیوستن به صفوف «ارتش دفاع ملی سوریه» و همچنین وضع و اجرای برنامه‌های آموزشی فشرده جهت بهبود و بالا بردن عملکرد امنیتی نظام سوریه در دو بعد اطلاعاتی – رسانه‌ای و اجرایی.

الاخبار در ادامه به وجود نشانه‌هایی اشاره کرد که از ایجاد و انجام تغییر و تحولات بزرگ و ریشه‌دار در این حوزه خبر می‌دهد، به خصوص که نبردهای دو سال گذشته نشان داد که در دستگاه امنیتی سوریه ضعف و شکاف قابل توجه وجود دارد و همین موجب شده تا شمار قربانیان نظامی و غیرنظامی بحران در سوریه افزایش یابد.

این روزنامه لبنانی تاکید می‌کند که این تغییر و تحولات ابعاد تکنیکی و بهبود و افزایش توانمندی نیروهای انسانی دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی سوریه را نیز دربر می‌گیرد و تمام اینها برنامه و طرح‌های قابل اجرا هستند که سودمندی خود را در خنثی کردن و ناکام سازی دو حمله بزرگ گروه‌های تروریستی مسلح به دمشق، پایتخت سوریه مناطق اطراف آن به اثبات رساندند و زمینه کسب پیروزی‌ها و موفقیت‌های موضعی و سریع برای نیروهای مسلح و ارتش نظام سوریه در ریف دمشق و حمص و برخی از مناطق شهر حلب را فراهم کردند.

در حوزه برنامه عملیات نظامی نیز روزنامه الاخبار نوشت که تغییر و تحولات رخ داده در حوزه نحوه اتخاذ تصمیمات میدانی و نحوه هماهنگی بین یگان‌های نیروی هوایی و زمینی ارتش و همچنین آموزش نیروهای نظامی بر شیوه‌های جدید مبارزه و جنگ و متوقف کردن آتش سنگین و پراکنده گروه‌های مسلح نیز قابل ملاحظه است که همگی موجب کاهش آسیب‌ها و تلفات جانی میان غیر نظامیانی می‌شود که افراد مسلح و گروه‌های تروریستی در مناطق سکونت آنها پراکنده شده و سنگر گرفته‌اند.

الاخبار تاکید می‌کند که هدف نظام سوریه و حامیان آن عدم عقب نشینی از موضع کنونی و از دست دادن موفقیت‌های به دست آمده و تسریع روند غلبه بر افراد مسلح و گروه‌های تروریستی در ریف دمشق، ریف حمص و جنوب غربی حلب است و به همین منظور طرح‌ها و نقشه‌هایی تهیه و تدوین شده است که به ارتش و نیروهای مسلح سوریه اجازه می‌دهد، این مناطق را به یکدیگر مرتبط کند و جهت بازگرداندن کامل شهر حلب و تسلط کامل بر مرزهای مشترک بین سوریه و لبنان و بخش قابل توجهی از مرزهای مشترک سوریه و عراق اقدام کند.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد