Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی یزد خبر داد


معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد گفت: مراسم معنوی اعتکاف سال گذشته در 174 مسجد استان برگزار و بالغ بر 21 هزار نفر در این مراسم شرکت کردند.

به گزارش سرو ابرکوه به نقل از یزدرسا، حجت الاسلام سید محمد شریف حسینی کوهستانی در جلسه ستاد اعتکاف شهرستان یزد که در محل دفتر مدیر کل تبلیغات اسلامی استان برگزار شد گفت: امام صادق (ع) در پاسخ به یکی از مریدان خود در خصوص حقیقت و جوهره عبدات فرمودند: انسان از طریق عبادت به مقام ربوبیت می‌رسد.

وی افزود: البته امام صادق (ع) در ادامه می‌فرمایند که منظور از ربوبیت رسیدن به مقام خدایی نیست بلکه منظور آن است که انسان صاحب اختیار خود می‌شود.

حسینی کوهستانی اظهار داشت: خوشبختانه این جلسه در همین راستا و جهت برنامه ریزی برای برگزاری عبادتی دارای اهمیت بسیار به تعبیر بزرگان برگزار شده است.

وی افزود: در سال‌های اخیر و پس از پیروزی انقلاب اسلامی این امر عبادی فراموش شده در بین عموم جامعه رونق خاصی پیدا کرده است و الحمدالله تحولات معنوی و روحی خوبی را درجامعه به همراه داشته است.

حسینی کوهستانی خلوت گزینی و ایجاد ارتباط خالصانه با خداوندمتعال را از ویژگی‌های اعتکاف دانست و گفت: خلوت با خدا و عبادت می‌تواند اثرات بسیاری را در زندگی انسان به همراه داشته باشد.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان یزد اظهار داشت: به تعبیر بزرگان مناجات در خلوت با خداوند متعال عامل پرواز و عروج انسان است.

وی با اشاره به استقبال خوب اقشار مختلف از مراسم معنوی اعتکاف گفت: باید شرایط و برنامه ریزی‌ها به گونه‌ای باشد که زمینه برای حضور حداکثری در این فریضه معنوی فراهم شود.

حسینی کوهستانی گفت: برگزاری این جلسات در جهت فراهم کردن مقدمات بررسی آسیب‌ها سال‌های گذشته و برنامه ریزی جهت هر چه بهتر برگزار شدن اعتکاف در سال آینده است.

وی از تغذیه به عنوان یکی از مباحث مهم در مراسم معنوی اعتکاف اشاره کرد و گفت: تغذیه معتکفین هم از نظر جسمانی و هم از نظر فکری امری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

حسینی کوهستانی گفت: در راستای تغذیه جسمانی معتکفین جلساتی با هیئت امناء مساجد میزبان معتکفین در خصوص نحوه و هزینه آن برگزار و جمع بندی لازم صورت گرفته است.

وی گفت: در بحث تغذیه معنوی هم باید ضمن پرهیز از شلوغ کاری و برگزاری برنامه‌های متنوع که مانع عبادت و خلوت نشینی معتکفین می‌شود به مسائل روز و مورد نیاز جامعه توجه جدی داشت.

حجت الاسلام علی کارگر معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد نیز در این جلسه با اشاره به هماهنگی بین مساجد میزبان معتکفین با این اداره کل گفت: تمامی مساجد میزبان معتکفین با نظارت و هماهنگی این اداره کل نسبت به ثبت نام از معتکفین و برگزاری این مراسم معنوی اقدام می‌کنند.

وی افزود: جهت استفاده از ظرفیت‌های مردمی در این مراسم معنوی جلسه‌ای با هیات امناء مساجد میزبان معتکفین برگزار و ضمن شنیدن نظران و پیشنهادت آن هادر خصوص برنامه افطاری و سحری و همچنین برنامه‌های فرهنگی مساجد تصمیماتی اتخاذ شد.

کارگر با اشاره به نحوه ثبت نام در این مراسم معنوی گفت: ثبت نام در شهرستان یزد به صورت کاملاً اینترنتی انجام می‌شود اما بعضاً در مساجد حاشیه شهر متقاضیان می‌توانند نسبت به ثبت نام دستی اقدام کنند.

کارگر افزود: مراسم معنوی اعتکاف سال گذشته در 174 مسجد استان برگزار و بالغ بر 21 هزار نفر در این مراسم شرکت کردند.

وی با بیان اینکه حدود 70 درصد از شرکت کنندگان در مراسم اعتکاف را در سال گذشته را خواهران تشکبل داده‌اند گفت: از مجموع شرکت کنندگان بالغ بر سیزده هزار نفر خواهر و مابقی برادر بوده‌اند.

حجت الاسلام سید مهدی صدرالساداتی مسئول ستاد اعتکاف برادران مسجد ملأ اسماعیل هم در این جسله، با اشاره به اهمیت اعتکاف در آینه آیات و روایت اظهار داشت: اعتکاف یکی از اعمال سازنده انسانی است که موجب پالایش نفس می‌شود.

وی افزود: اعتکاف چه در زندگی فردی، چه در زندگی اجتماعی تأثیر اساسی و مهمی دارد. اعتکاف به انسان فرصت فکر کردن و پیدا کردن مسیر را می‌دهد.

صدرالساداتی با بیان اینکه اعتکاف فرصتی برای مبارزه با نفس است گفت: روزه، ماندن در مسجد و جدا شدن از تعلقات دنیوی و روزمرگی‌ها سبب خودسازی و کم شدن خواهش‌های نفسانی است. گذشته از این‌ها خود اعتکاف هم محرماتی دارد که خاص اعتکاف است.

وی با اشاره به اعتکاف حدود 1500 نفر در مسجد ملأ اسماعیل گفت: برگزاری مراسم معنوی اعتکاف با این تعداد معتکف نیازمند برنامه ریزی و همکاری دستگاه‌های مختلف است.

صدرالساداتی به تقارن ایام نوروز و مراسم معنوی اعتکاف افزود: با توجه به حضور مسافران نوروزی در این ایام و بازدید از مسجد ملأ اسماعیل و مسجد جامع به عنوان جاذبه‌های گردشگری استان باید هماهنگی لازم با میراث فرهنگی استان انجام شود.

وی با اشاره به تقارن زمان ثبت نام با تعطیلات نوروز گفت: بهتر است جهت رفاه حال علاقه مندان ثبت نام از روزهای پایانی سال آغاز شود.

صدرالساداتی خاطر نشان کرد: پایگاه سیار ثبت نام ویژه برادران در جمعه پایانی سال در مسجد ملأ اسماعیل مستقر می‌شود.
 

انتهای پیام/ح
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد