Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

یک منبع موثق اعلام کرد


تعداد پروانه شکار چهارپا در 5 استان کشور صادر شده است که هیچ استرسی برای ماده‌های زایمان کرده و بره‌های آنها ایجاد نمی‌کند!

به گزارش سرو ابرکوه به نقل از یزدرسا، مدیرکل دفتر حفاظت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: تعداد معدودی پروانه شکار چهارپا,در راستای کمک به حفظ و پویایی جمعیت برخی گونه‌ها, در آن  صدورتعداد معدودی پروانه شکار چهارپا در 5 استان کشوردسته از زیستگاههای کشور که نیاز به اصلاح ترکیب جنسی و جمعیتی, متناسب با تحمل محیط زیست آن منطقه, متاثر از تبعات خشکسالی و ضعف پوشش گیاهی دارند, صادر شده است .

علی تیموری ادامه داد: با اِعمال پنج سال ممنوعیت شکار چهارپا (در فاصله سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶)، اکنون با توجه به استمرار خشکسالی و کاهش ظرفیت بُرد زیستگاههای طبیعی و نیز با عنایت به آنالیز نتایج سرشماری‌های حیات وحش تعداد محدودی پروانه شکار, صادر شده است. 

وی با اشاره به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست هرگز تنوع زیستی و حیات وحش کشور را فدای مصالح زودگذر نکرده و نخواهد کرد،افزود: منابع مالی حاصل از شکار گونه‌ها, در زیستگاه‌ها و مناطقی که شکار در آن‌ها انجام می‌گیرد، هزینه شود.

تیموری گفت: تعداد معدودی پروانه شکار چهارپا در پنج استان کرمان، یزد، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و البرز صادر شده است که بعنوان مثال برای منطقه حفاظت شده حیدری نیشابور که با افزایش چشمگیر رشد جمعیت قوچ اوریال در 4 سال گذشته مواجه بوده و در حال حاضر بیش از 2 هزار قوچ اوریال داردفقط 7 پروانه شکار صادر شده است.

وی درباره اظهارات برخی مدیران شرکت های گردشگری مبنی بر دریافت 70 میلیون تومان بابت هزینه صدور هر یک عدد مجوز شکار برای گردشگران خارجی گفت: هزینه صدور پروانه برای شکار هر یک رأس قوچ اوریال, برای شکارچیان داخلی حدود 1 میلیون تومان و برای اتباع خارجی چندین برابر این مبلغ است.

علی تیموری با یادآوری این موضوع که سازمان حفاظت محیط زیست کشور, فقط برای شکار گونه‌های نر جانوری پروانه صادر می‌کند، خاطرنشان کرد: شکار در این شرایط هیچ استرسی برای ماده‌های زایمان کرده و بره‌های آنها ایجاد نمی‌کند و بهترین زمان شروع شکار از نظرکاهش استرس برای جمعیت زایا، نورَس و جوان گله‌ها، بازه زمانی اول خرداد به بعد است.

این در حالیست که نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اعطای مجوز شکار به دو آمریکایی گفت:

اعطای مجوز شکار به دو آمریکایی قابل قبول نیست و حتما در مجلس از رئیس جمهور طرح سئوال ‌خواهم کرد.

متاسفانه اخیرا جولان شکارچیان امریکایی و روس در یزد زیاد شده و گویا با مجوز محیط زیست اقدام به شکار در زیستگاه های یزد می کنند اما علیرغم اخبار گوناگون مسئولان محیط زیست در قبال پاسخگویی به این موضوع سکوت کرده اند.

انتهای پیام/س*
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.

شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد