Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

«مجوز بازی» وزارت ارشاد و غربالگری رسانه های منتقد!


«نداشتن تجربه کافی»به عنوان دلیل عدم تایید مجوز یزد رسا در حالی بود که در همان زمان برخی از سایت ها که اصلا وجود خارجی نداشتند بنا به ملاحضات سیاسی و رابطه ای مجوز گرفتند.

 به گزارش سرو ابرکوه به نقل از یزد رسا، بیشتر منتقدان و کارشناس بر این باور هستند که نقد یک استاندارد و تعریفی دارد که اگر ان را بلد باشیم تعابیر غلط «نقد سازنده و منصفانه» را دیگر به کار نمی بریم لذا مثل این است که بگویم شکر شیرین است چرا که شیرین نباشد دیگر شکر نیست، پس اصالتا نقد سازنده و منصفانه است کمااینکه حدیث شریفه  «اَلمؤمِنُ مِرآتُ الْمُؤمِنْ» بر همین مهم تأکید دارد.


سایت خبری تحلیلی یزد رسا نیز بر اساس همین باور در سال 1391، با بهره‌گيري از سرمايه‌ي انديشه و صداقت و با هدف یاری به جریان اطلاع رسانی آزاد، سریع و همه جانبه در دوران تصدی گری دولت دهم به عرصه اطلاع‌رساني گام نهاد.


از آنجاکه این رسانه هرکز هدفی فراتر از قانون ندارد و همیشه سعی داشته در چهارچوب و اساس قانونی فعالیت کند در همان ابتدا با ثبت در سامانه  وزارت وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت رسمی و قانون فعالیت خود را آغازکرد.

خبر ایرنا در خصوص سایت های مجوز دار


پس از اتمام دولت دهم و روی کار آمدن دولت یازدهم با توجه به تفاوت سلیقه سیاسی دولت یازدهم با سایت یزد رسا، از همان ابتدا تصمیم بر همدلی بیشتر با دولت جز اهداف سایت یزد رسا قرار گرفت و گواه این موضوع همین بس که  برای پوشش اخبار استانداری  یزد نام کاربری مجزا جهت ارسال اخبار استانداری به یزد رسا تعریف شد و در اختیار روابط عمومی آن قرار گرفت.


حتی در اولین سفر معاون مطبوعاتی رئیس جمهور به یزد، در نشستی با خبرنگاران استان، سایت یزد رسا به عنوان یکی از سایت ها قانونی توسط مدیر کل روابط عمومی و معاون سیاسی امنیتی استاندار یزد معرفی شد.


اما رفته رفته  با گذشت زمان و در پی ادعای نقد پذیری دولت، سایت یزد رسا به عنوان یکی از منتقادان سرسخت دولت یازدهم در استان یزد تلقی شد! تا جایی که  پس چند مورد نقد صادقانه، استانداری یزد به جای پاسخگویی، ارتباط خود را با این سایت قطع  و از ارسال اخبار به این سایت اجتناب کرد.


به گواه اخبار منتشر شده در یزد رسا، علیرغم همسویی دولت دهم با این رسانه، در مدت یک سال آخر دولت دهم هجمه نقدهای یزد رسا به دولت به مراتب بیشتر از نقدهای سه ساله دولت یازدهم است اما متاسفانه علیرغم ادعای نقدپذیری دولتمردان، اخبار یزد رسا به مذاق دولتی های استان یزد خوش نیامد و کم کم سیاست استانداری به بایکوت کردن یزد رسا در نشست ها انجامید.


اما این همه ماجرا نبود و وزارت ارشاد دولت یازدهم با حذف سامانه ساماندهی دولت قبل و ایجاد یک سامانه جدید از رسانه ها درخواست کرد برای ساماندهی دوباره در آن سامانه ثبت نام کنند.


«یزد رسا» بنا به رسالت خود به عنوان اولین سایت استان یزد در این سامانه با کد رهگیری 97 ثبت نام کرد اما پس از مدتی این سامانه به یک سامانه دیگر به نام e-rasaneh.ir  تغییر پیدا کرد و اطلاعات سامانه قبلی به سامانه جدید انتقال یافت  اما با این وجود سایت یزد رسا دوباره در سامانه جدیدِe-rasaneh.ir   با کد رهگیری 1742 ثبت نام کرد و با نوبت 1390 در انتظار تایید هیأت نظارت ماند.

پس از گذشت مدت طولانی با ارسال پیامی، مخالف هیأت نظارت با تایید مجوز یزد رسا بدون بیان دلیل مشخص اعلام شد که پس از پیگیری ها مستمر از طریق اداره کل ارشاد استان و دفتر معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد علیرغم بداخلاقی ها و عدم پاسخگویی مشخص شد دلیل مخالفت وزارت ارشاد با یزد رسا نداشتن تجربه کافی! مدیر مسئول بوده است در صورتی که سوابق شغلی قابل توجهی برای مدیر مسئول یزد رسا در این سامانه درج شده است.

مخالفت با درخواست اول/ «عدم تایید مشخصات درخواست و مدیر مسئول» دلیل مخالفت با مجوز یزد رسا!

 

به تاریخ درخواست، شماره نوبت و تاریخ سیستم توجه شود/شماره نوبت در زمان درخواست 1390 بوده است


«نداشتن تجربه کافی»به عنوان دلیل عدم تایید مجوز یزد رسا در حالی بود که در همان زمان برخی از سایت ها که اصلا وجود خارجی نداشتند بنا به ملاحضات سیاسی و رابطه ای مجوز گرفتند و حتی با بررسی برخی سایت هایی که  مجوز لازم را اخذ کرده بودند مشخص شد که آن ها در سوابق شغلی خود حتی یک مورد سابقه را هم درج نکرده اند!!!


حال این مجوزهای کیلویی و رابطه ای چگونه و براساس چه تجربه ای به برخی از سایت های معلوم الحال داده شد مشخص نیست!

مخالفت با درخواست اول

 

مخالفت با درخواست دوم و رد درخواست سوم

 


با این وجود درخواست مجوز مجددو برای سومین بار از سوی  یزد رسا با کد رهگیری 4590 داده شد که این درخواست هم پس از مدتی به دلایل نامعلومی رد شد.

جالب تر اینکه این موضوع به صورت حضور و مکتوب طی نامه ای به معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد هم ارائه شد و از وی درخواست شد تا مشکل به وجود آمده رفع شود اما تاکنون هیچگونه پاسخی در رابطه با آن نامه به دست مسئول یزد رسا نرسیده است.

نامه یزد رسا به معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد


ثبت نام در سامانه ساماندهی رسانه ها به گونه ای است که هر فرد حفیقی تنها یک بار قادر به ثبت نام است و با ثبت کد ملی خود نمی تواند از آن برای ثبت نام مجدد استفاده کند، خوب پس تکلیف رسانه هایی که با درخواست ان ها با هر دلیلی مخالفت می شود مشخص است و فرد دیگر نمی تواند ادعایی برای گرفتن مجوز داشته باشد و این یعنی فرد متقاضی اگر موارد مخالفت را هم اصلاح کند دیگر قادر به ثبت نام در این سامانه نیست که یا باید مدیر مسئول رسانه را تغییر کند که هیچ تضمینی بر تایید آن از سوی وزارت ارشاد نیست و ممکن است مدیر مسئول جدید را هم به دلایل واهی تایید نکنندو یا باید بی خیال مجوز شود و پی «بی مجوزی» را به تن خود بمالد که البته این هم با تغییر دولت در آینده رفع می شود.


اما حقیقتا هدف دولت از این سامانه بازی ها و غربالگری ها، ساماندهی رسانه است یا حذف رسانه های منتقد؟! چراکه معلوم شد دادن مجوز همه تلاش دولت برای غربال رسانه های منتقد نیست و گویا رسانه های مجوز دار هم باز مجبور به ثبت نام در یک رسامانه دیگر شده اند و دولت سعی کرده در فیلتر دوم عرصه را برای اینگونه رسانه ها تنگ تر کند.


هر چند دولت تاکنون نتوانسته با این ترفند در تضعیف رسانه های منتقد به جز چند مورد آن هم با تغییر نام رسانه! موفق باشد اما به خوبی توانسته با این روش برچسب «بی مجوز» و یا «غیرقانونی» را به رسانه های منتقد بزند.


لفظ «بی مجوز» امروزه تنها ملعبه دستان رسانه هایی که نه تنها با رابطه به سادگی در روزهای اول دولت مجوز گرفته اند بلکه از یارانه های چند ده میلیونی هم بهره مند شده اند!


در روزهای اخیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابلاغ نامه ای به رسانه ها صراحتا اعلام کرده است که در صورت عدم اخذ مجوز از این وزارت به دستور مقامات قضایی فیلتر خواهند شد که هدف  دولت از این اقدام ضربتی در ماه های اخر دولت و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری مشخص است...


سایت یزد رسا مجددا بنا به رسالت خود در سامانه وزارت ارشاد با شماره پیگیری 15072 درخواست مجوز داده است و با توجه به تغییر در امکانات این سامانه سعی کرده نواقص و کاستی ها را رفع کند اما مشخص نیست سرانجام این درخواست چه خواهد شد...

انتهای پیام/س*
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد