Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

برگی از خاطرات محرم ابرکوه در 30 سال پیش؛


فیلم‌های زیر از برخی هیئت‌های عزاداری ابرکوه است، که در منزل حاج رضا فلاح زاده فیلم‌برداری شده است.

به گزارش سرو ابرکوه؛ یکی از سنت‌های مردم ابرکوه در محرم که روضه‌خوانی در خانه‌های شخصی بود، درگذشته قبل از شکل‌گیری این نحوه امروزی عزاداری در شهرستان بسیار رواج داشت.

پیشینه روضه‌خوانی در روضه خانه‌های شهرستان به دوران پس از عصر صفوی حدود سه قرن پیش می‌رسد، که نمونه آن خانه‌های ملک آقا، ابوطالب، امامی، شفیعی و خانه‌های تاریخی مجموعه آقازاده و بسیاری خانه‌های دیگر است.

یکی از این روضه خانه‌ها منزل مرحوم رضا فلاح زاده (معروف به حاج رضا فرزند ابراهیم) پدر شهید حسین (امیر) فلاح زاده بود، که بیش از 30 سال دهه اول محرم در خانه‌اش، مجلس عزای حضرت اباعبدالله الحسین (ع) را برپا می‌شد.

پس از وی، فرزندش به مدت چند سال این سنت را ادامه داد و سپس به علت کثرت جمعیت نسبت به سال‌های قبل، مراسم روضه‌خوانی را به حسینیه محل خود منتقل کرد.

فیلم‌های زیر مربوط به هیئت‌های عزاداری محله بازار (با مداحی عبدالرضا اکرمی و محمدابراهیم اخلاقی)، امامزاده احمد (ع) (سید مصطفی حسینی دوست)، نبادان (سیدمحمد ابطحی) و محله طاووس (رضا و حسین قنبری) شهرستان ابرکوه است که در سال‌های مابین 68 تا 72 در منزل حاج رضا فلاح زاده برگزار می‌شد و علی فلاح زاده فرزند وی، آنها را به این پایگاه خبری ارسال کرد.

در این فیلم‌ها بسیاری پیشکسوتان و جوانان هیئت‌های عزاداری سینه‌زنی و زنجیرزنی، شهرستان حضور دارند که برخی از آنها دار فانی را وداع گفته‌اند.

با تشکر از رضا عباسی مهرآبادی هنرمند ابرکوهی که در تهیه و آماده‌سازی این فیلم‌ها ما را یاری کردند، تا در آخرین روز ماه صفر در اختیار مخاطبان قرار دهیم. 

انتهای پیام/فLoading the player...
Loading the player...
Loading the player...
Loading the player...
Loading the player...

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 3.0 stars out of 5.


گفتگو گفتگو

شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد