Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:


عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس لغو همه تحریم ها بدون پیش شرط را در وهله اول بهترین فرصت برای "راست آزمایی" آمریکایی ها دانست.

به گزارش سروابرکوه، محمد صالح جوکار عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با خبرنگار یزد رسا با اشاره به فصل جدیدی از روابط ایران و آمریکا که در پی سفر رئیس‌جمهور به مقر سازمان ملل متحد اغاز شده است اظهار داشت: به طور کلی حضور و نطق دکتر روحانی در سازمان ملل خوب بود و توانست در تحقق حقوق مردم ایران و مواضع نظام جمهوری اسلامی به خوبی مطالب خود را بیان کند.

اظهاردروغین  درخواست مذاکره تلفنی از جانب ایران در راستای حفظ پرستیژ و جریان دروغ  در سیاست آمریکا است

محمد صالح جوکار با اشاره به اعلام خبر درخواست مذاکره تلفنی از جانب ایران از طرف مقامات آمریکایی افزود: این اظهارت، دروغی بود که آمریکایی ها در صدد بودند با این وانمود علاوه بر حفظ پرستیژ، خود را در نظام بین الملل تبرعه کنند چراکه برای آمریکا دشوار است اعلام کند اوباما درخواست مذاکره تلفنی با ایران را داده است.

نماینده مردم یزد و صدوق در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در طول مدت سفر دکتر روحانی به نیویورک، آمریکایی ها تلاش هایی زیادی برای برگزاری نشست با ایران داشته اند اما رئیس جمهور ایران قبول نکرد است اذعان داشت:  اعلام اینکه درخواست مذاکره از جانب ایران بوده نشان از تدبیر دروغ  در سیاست آمریکا و بی اعتمادی آن ها نسبت به ایران است.

وی ادامه داد: آمریکا در پی حوادث اخیر بین‌المللی و منطقه‌ای از جمله موضوع سوریه به این نتیجه رسید که جایگاهشان در دنیا به خطر افتاده است بنابراین دست یاری به سوی ایران دراز کردند.

غنی‌سازی قابل معامله نیست

محمد صالح جوکار در ادامه با اشاره به برگزاری دور بعدی مذاکره ایران و ۱+۵ در ۲۳ و ۲۴ مهر ماه در ژنو، در خصوص سرانجام غنی‌سازی در ایران گفت: غنی‌سازی یک حق اصولی مردم جمهوری اسلامی ایران بوده و هیچ کس نمی‌تواند بر سر غنی‌سازی معامله کند البته مباحثی در خصوص میزان غنی‌سازی مطرح شده است که این بحث در دور قبلی مذاکرات ایران و ۱+۵ نیز مطرح بود.

وی افزود: این که آمریکا "بخواهد یا نخواهد" به دنبال براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران باشد یک بحثی است و این که "بتواند یا نتواند" چنین کاری را انجام دهد یک بحث دیگر.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با بیان اظهارات اوباما در مجمع عمومی در خصوص اینکه به دنبال براندازی نیستند تصریح کرد: شواهد و گذشته نشان از دروغ آن ها دارد و این حرکت از آمریکا به سادگی نشان می دهد که آن ها در برابر ایران کم آورده اند و با توجه به اینکه نتوانسته اند کاری از پیش ببرند اعلام می کنند که ما دنبال براندازی نیستیم.

 لغو همه تحریم ها و مذاکرات ژنو بهترین فرصت برای "راست آزمایی" آمریکایی

وی در خصوص چگونگی تأثیر این روابط بر کاهش فشار تحریم ها گفت: من دور نمایی برای کاهش تحریم ها در این مذاکره و روابط نمی بینم و آمریکا اگر حسن نیتی نسبت به ایران دارد باید این ظلم یک طرفه به ملت ایران را بردارد ولی مطمئناً چنین اقدامی نخواهد کرد و قطعاً دست از خصلت سلطه جویی خود برنخواهند داشت.

جوکار لغو همه تحریم ها بدون پیش شرط را در وهله اول بهترین فرصت برای "راست آزمایی" آمریکایی ها دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بخش مهمی از تحریم های آمریکا علیه ایران خلاف قوانین بین الملل است و به روحیه قلدرمعابانه آمریکا وصل شده است در دوره مذاکرات آینده نیز مشخص و شفاف خواهد شد که آمریکایی ها تا چه حد پایبند به رفتار و گفتارشان هستند وامیدورایم طوری نشود که امروز یک رفتار و گفتاری داشته باشند ولی در عرصه عمل اتفاق خاصی نیافتد.

جوکار اظهار داشت: دور بعدی مذاکرات ایران و ۱+۵ نیز "راستی‌آزمایی" اظهارات آمریکا در خصوص جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

وی به نکته دیگری در تغییر موضع آمریکا در خصوص جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری اعلام کردند که سلاح‌های هسته‌ای و استفاده به این سمت حرام است که ابتدا آمریکایی‌ها و غرب این موضوع را قبول نداشتند و بالاخره این موضوع را پذیرفتند که این موضوع نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد.

انتقاد از چند صدایی در سیاست خارجی آمریکا 

جوکار از چند صدایی آمریکا نیز انتقاد کرد و گفت: البته در خود آمریکا چند صدایی وجود دارد و همان گونه که رئیس‌جمهور محترم در نیویورک گفتند تا زمانی که مشخص نشود کدام صدا قابل اعتماد است، بحث پیچیده خواهد بود.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد