Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

در جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر مطرح شد


جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر ابرکوه، با حضور اعضا ستاد و انجمن معتادان گمنام شهرستان، در محل فرمانداری برگزارشده بود.

به گزارش سرو ابرکوه؛ صبح امروز همزمان با روز مبارزه با مواد مخدر، جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر ابرکوه، با حضور اعضا این ستاد و کمیته اطلاع‌رسانی انجمن معتادان گمنام (NA) شهرستان در فرمانداری برگزار شد.

گروه‌ها و سمن‌های مردم‌نهاد عملکرد موفقی در مبارزه با آسیب‌های اجتماعی دارند
محمد کاظمی نسب فرماندار ابرکوه ضمن بررسی مصوبات جلسه قبل و پیگیری عملکرد مسئولین عضو ستاد، اظهار کرد : با توجه به اهمیت و نقش مؤثر سمن‌ها و NGO ها در پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر، باید با تبلیغات وسیع‌تر افراد را جذب آنها کرد.

کاظمی نسب با اشاره به اینکه فعالیت این ستاد در دو حوزه مبارزه با عرضه و کاهش تقاضا برای مواد مخدر برنامه‌ریزی‌شده است، گفت : نکته ظریفی که در گروه‌های NA اتفاق می‌افتد و حلقه گمشده آموزش‌وپرورش، دانشگاه‌ها و جامعه است، تغییر سبک زندگی به اسلامی ایرانی و آموزش مهارت‌های زندگی است.

دستگاه‌ها از انجام فعالیت‌های کلیشه‌ای پرهیز کنند
وی افزود : لذا با توجه به عملکرد مؤثر و موفقیت‌آمیز این گروه‌ها، دستگاه‌های اجرایی به‌ویژه دستگاه‌هایی که فعالیت‌های فرهنگی انجام می‌دهند، باید از فعالیت‌های کلیشه‌ای پرهیزکرده و با ایجاد چنین گروه‌های مردم‌نهاد و همکاری متقابل، با هرگونه آسیب‌های اجتماعی مبارزه کنند.

ضرورت اجرای برنامه‌های فرهنگی برای معتادان گمنام ابرکوه در دستور کار دستگاه‌ها
فرماندار ابرکوه، با تأکید بر اجرای برنامه ویژه آموزش خانواده برای اعضا تحت پوشش انجمن معتادان گمنام در کلیه مراکز MNT (درمان نگه‌دارنده با متادون) دانشگاه‌های علوم پزشکی، گفت : اجرای برنامه‌های ورزشی پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، برنامه‌های فرهنگی تئاتر خیابانی، نصب بنر، برگزاری حلقه‌های صالحین و کارگروه‌ها، افتتاح خانه بهبودی باید توسط دستگاه‌های مربوطه پیگیری شود.

این مقام مسئول همچنین اجرای طرح سفیران اجتماعی، گروه مبارزه با مواد مخدر و قاچاق مواد دخانی و ... را از دیگر برنامه‌هایی عنوان کرد که جهت پیشگیری و درمان اعتیاد در شهرستان باید در اولویت قرار گیرد.

افزایش 30 درصدی دستگیری افراد در حوزه مواد مخدر
سرهنگ علیرضا صالحی فرمانده نیروی انتظامی ابرکوه، ضمن ارائه گزارش مختصری از اقدامات انجام‌شده در این خصوص، گفت : در حوزه کشف و مبارزه با مواد مخدر در سه‌ماهه اول سال جاری با کشف بیش از 72 کیلوگرم مواد کاهش سی‌ویک درصدی، دستگیری 73 نفر در این زمینه افزایش 30 درصدی، تشکیل 73 فقره پرونده قضایی افزایش چهل‌درصدی، نسبت به زمان مشابه در سال 96، داشتیم.

صالحی گفت : اعزام 17 نفر معتادان به کمپ‌های ترک اعتیاد استان، انجام 13 مورد طرح پاک‌سازی نقاط آلوده، کشف بیش از 12 کیلوگرم مواد مخدر بیشتر از نوع صنعتی، انجام طرح کنترل محورهای مواصلاتی با توجه به کویری بودن شهرستان و کشف بیش از 60 کیلوگرم مواد مخدر در این جاده‌ها، طرح‌های ارتقا امنیت اجتماعی، بازرسی‌های خصوص از منازل، واحدهای تجاری، باغات و... پلمپ چند منزل و واحد تجاری توزیع‌کننده، از دیگر اقداماتی است که در این حوزه انجام‌شده است.

دستگاه‌های متولی نسبت به جمع‌آوری خاک مخروبه‌های بافت تاریخی اقدام کنند
وی افزود : با توجه به شرایط بافت تاریخی شهرستان که بیشتر محل اسکان افراد غیربومی است که بعضاً اقدام به خریدوفروش و مصرف مواد می‌کنند، از میراث و متولیان آن درخواست می‌کنم؛ جهت ساماندهی و پیگیری مسائل و همچنین مشخص کردن محدوده دقیق آن، اقدامات لازم را انجام دهند.

فرمانده نیروی انتظامی ابرکوه، تأکید کرد : برخی مناطق این بافت کاملاً فرسوده و از بین رفته است چنانچه بناها با خاک یکسان شده‌اند و منفعتی جز اینکه به محل تجمع و پاتوق معتادان برای مصرف مواد تبدیل‌شده‌اند، ندارند. 

صالحی با تأکید بر بافت‌های تخریب‌شده و فرسوده‌ای که قابلیت ساماندهی ندارند، تصریح کرد : لذا از دستگاه‌های متولی خواهشمندیم هر چه سریع‌تر نسبت به ساماندهی نقاطی که قابل مرمت هستند و جمع‌آوری خاک‌های مخروبه‌ها اقدام کنند.

اجرای طرح غربالگری و نوجوان سالم من در ابرکوه باهدف مبارزه با مواد مخدر
صدیقه فلاح زاده کارشناس بهداشت شبکه بهداشت و درمان ابرکوه، گفت : در زمینه مبارزه با مواد مخدر، افراد مبتلابه سوءمصرف مواد در سطح شهرستان شناسایی می‌شوند و در طرح غربالگری و شناسایی بیماران این حوزه، تحت مراقبت و مداوا قرار می‌گیرند.

فلاح زاده افزود : طرح دیگری که از سال گذشته توسط این مرکز برای خانواده اجرا می‌شود، طرح «نوجوان سالم من» ویژه نوجوانان 12 الی 17 سال است، که با موضوع فرزند پروری جهت آموزش و آگاهی و نحوه رفتار والدین با فرزندان، در کل شهرستان برگزار می‌شود.

مناطق غیرقابل ساماندهی بافت قدیمی ابرکوه محلی برای تجمع معتادان
دکتر قاسم موحدی کارشناس حوزه اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی اداره بهزیستی ابرکوه، بیان کرد : در زمینه کاهش آسیب‌های اعتیاد که درصدی از افراد جامعه را درگیر کرده است، تلاش انجمن‌های معتادان گمنام که از افراد معتادی که خودجوش اقدام به ترک اعتیاد کرده‌اند، این است که ابتدا میزان مصرف مواد مخدر در افراد را کاهش داده و با آموزش مهارت‌ها و اجرای برنامه‌های فرهنگی، زندگی سالمی را برای خود و خانواده فراهم کنند.

کارشناس آسیب‌های اجتماعی ابرکوه، گفت : در خصوص نظارت و پیگیری‌های بعد از ترک اعتیاد؛ افراد پس از خروج از کمپ‌ها به‌صورت دوره‌های هفتگی، ماهیانه و سه ماه یک‌بار به مراکز ذی‌ربط مراجعه می‌کنند، تا از مصرف مجدد آنها جلوگیری شود.

وی اذعان کرد : برنامه و طراحی توسط سازمان بهزیستی ایجادشده است که افرادی که 6 ماه یا یک سال موفق به ترک اعتیاد می‌شوند و به‌اصطلاح گروه NA پاکی دارند، بتوانند همچون دیگر مددجویان از خدمات و تسهیلات سازمان بهره‌مند شوند.

موحدی با اشاره به طرح مشترک دستگاه‌های اجرایی جهت شناسایی و پاک‌سازی مناطق آلوده شهرستان، افزود : اگرچه ابرکوه شهر فرهنگی معرفی‌شده است ولی از اداره میراث فرهنگی و دیگر متولیان درخواست داریم جهت بهتر اجراشدن این طرح، حدومرز بافت‌های تاریخی را مشخص کند.

وی تأکید کرد : چراکه جلوگیری از تخریب یا عدم ساماندهی مناطقی که واقعاً فرسوده و با خاک یکسان شده و قابلیت مرمت ندارند، دست عوامل اجرایی طرح پاک‌سازی مناطق آلوده را بسته است. این امر باعث شده است این خرابه‌های غیرقابل ساماندهی به محلی برای تجمع و مصرف مواد مخدر برای افراد معتاد تبدیل شود.

معتادان افرادی هستند که ناخواسته گرفتار جنگ نرم و تهاجم فرهنگی شدند
صالحی مسئول روابط عمومی و کمیته اطلاع‌رسانی انجمن معتادان گمنام ابرکوه، تصریح کرد : با توجه به آسیب‌های اجتماعی امروز و به فرموده مقام معظم رهبری، بیشترین مشکلات جامعه ما ناشی از جنگ نرم و تهاجم فرهنگی است.

وی با تأکید بر اینکه معتادان افرادی هستند که ناخواسته گرفتار آسیب‌های این جنگ شده‌اند، افزود : در همین راستا ضمن تشکر از به رسمیت شناختن گروه‌های NA شهرستان، از مسئولین دستگاه‌های مربوطه تقاضای همکاری و همیاری بیشتر جهت اجرای برنامه‌های فرهنگی برای اعضای این گروه‌ها در سطح شهرستان را داریم.

مسدود کردن ورودی و خروجی برخی اماکن قدیمی در بخش مرکزی
محمدجواد آقایی بخشدار بخش مرکزی، با اشاره به وجود مشکل تجمع معتادان برای مصرف مواد مخدر در اماکن قدیمی و بدون سکونت، گفت : جهت رفع این مشکل با هماهنگی اداره میراث، ورودی و خروجی برخی از این بناها در روستاهای مرکزی که محل عبور معتادان بود، مسدود شده است.

60 درصد افراد معتاد شهرستان ابرکوه بالای 5 سال پاکی دارند
دهقان پور یکی دیگر از اعضا کمیته اطلاع‌رسانی انجمن معتادان شهرستان، گفت : هدف اصلی گروه‌های NA، رساندن پیام بهبودی و رهایی افراد معتاد از مصرف مواد مخدر و اعتیاد است.

وی بابیان تاریخچه تشکیل انجمن معتادان گمنام افزود : این انجمن 60 سال پیش توسط تعدادی از معتادان در حال بهبود شکل گرفت و در حال حاضر 135 کشور جهان با جمعیت 2 میلیون نفری در آن فعال هستند. از سال 69 در ایران شروع شد و پس از وقفه چندساله در سال 1373 به‌صورت رسمی فعال شد.

دهقان پور بیان کرد : در حال حاضر 5 هزار و 246 گروه در قالب 23 هزار و 301 جلسه هفتگی، با جمعیت حدود 15 هزار نفر در سطح کشور برگزار می‌شود. اولین جلسه این انجمن در 17 دی‌ماه سال 79 در استان یزد و سپس در همان تاریخ در سال 81 در بهزیستی ابرکوه تشکیل شد.

وی اذعان کرد : انجمن معتادان گمنام ابرکوه که در تاریخ 22 دی‌ماه سال 1392 به شماره 21065 به ثبت وزارت کشور رسیده است، هم‌اکنون با 13 گروه و 855 عضو که 9 نفر آنها بانوان هستند، در قالب 59 جلسه هفتگی در سطح شهرستان ابرکوه در حال برگزاری است.

عضو انجمن NA، با تأکید بر اینکه افراد معتاد باهدف رهایی از مصرف مواد تلاش می‌کنند، فرصت زندگی را به خود و خانواده‌هایشان بدهند، عنوان کرد : 60 درصد افراد معتاد شهرستان ابرکوه بالای 5 سال نسبت به مصرف مواد مخدر پاکی دارند.

معتادان در قالب طرح 12 قدم اقدام به ترک اعتیاد می‌کنند
رسولی عضو دیگر این انجمن خاطرنشان کرد : معتادان در این انجمن‌ها در قالب طرح 12 قدم مبنی بر پرهیز از مصرف مواد مخدر، به‌صورت خودجوش و رایگان شروع به فعالیت می‌کنند تا با انجام فعالیت‌های فرهنگی و بالا بردن روحیه امید به زندگی، آرامش را به خانواده خود هدیه کنند.

وی ادامه داد : آنها گمنام هستند چون تلاش می‌کنند برای تغییر کردن، اصول گروه را راهنمای خود قرار می‌دهند، خواست و اراده خداوند را جایگزین خواسته خود می‌کنند، شخصیت‌پردازی نمی‌کنند. عشق، محبت، خدمت کردن، تسلیم شدن، فروتنی، تواضع از ویژگی‌های اعضا انجمن معتادان گمنام است.

تعهد و احترام به حقوق دیگران دو ویژگی قابل‌تحسین اعضا گروه‌های NA
سید حسین حسینی دوست رئیس شورای شهرستان ضمن تشکر از عملکرد موفق اعضا انجمن معتادان ابرکوه، گفت : بر اساس برخی آمار حدود 200 نفر افراد بخش بهمن عضو این انجمن‌ها هستند که 20 درصد آنها در زورخانه‌های بخش بهمن جذب‌شده و ورزش زورخانه‌ای انجام می‌دهند.

حسینی دوست افزود : دو ویژگی تعهد و احترام به حقوق دیگران که در اعضا انجمن NA مشاهده می‌شود و از اصولی است که باعث موفقیت آنها شده است، قابل‌تحسین می‌باشد.

وی پیشنهاد کرد : درصورتی‌که فعالیت این کمپ‌ها در سایه حمایت دستگاه‌های مربوطه دومنظوره شود یعنی در کنار ترک اعتیاد، فعالیت‌هایی پیشگیری از اعتیاد نیز انجام دهند، بهتر می‌توان با مواد مخدر مبارزه کرد.

احداث ایست بازرسی بااعتبار یک میلیارد و 200 میلیون تومان
خلیل زارع نماینده اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ابرکوه، پیگیری احداث ایست بازرسی بااعتبار یک میلیارد و 200 میلیون تومان را ازجمله اقدامات این اداره جهت جلوگیری از قاچاق مواد مخدر عنوان کرد و گفت : با توجه به موقعیت جغرافیایی شهرستان ابرکوه ایجاد این ایست بازرسی لازم و ضروری است.

انتهای پیام/ف
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد