Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

ارسالی به سایت خبری سرو ابرکوه؛


کارشناسان ابرکوه ضمن اظهار آمادگی و علاقمندی جهت هر نوع همکاری با استاندار یزد جهت رشد و رونق شهرستان، پیشنهادات خود را به وی ابراز کردند.

به گزارش سرو ابرکوه، در پی خبر حضور محمود زمانی قمی استاندار یزد به ابرکوه، گروهی از کارشناسان بومی شهرستان، با نوشتن نامه ای به وی خواستار توجه بیشتر به ظرفیت های ابرکوه جهت توسعه و آبادانی آن شدند.

متن کامل نامه بدین شرح است:

بسمه تعالی
استاندار ارجمند
با سلام و آرزوی توفیق، بهروزی و سلامت

حضرتعالی در روزهای آتی به شهرستان ابرکوه عزیمت خواهید نمود و این سفر، نخستین حضور حضرتعالی به عنوان استاندار یزد در این شهرستان سرشار از موقعیت و مزیت خواهد بود. بسیار امیدواریم تصمیماتی که طی این سفر اتخاذ خواهد گردید به تسهیل و تسریع در فرآیند توسعه منطقه یاری دهد و از مشکلات مردم صبور این خطه بکاهد.

استاندار ارجمند:
ابرکوه، در قلب ایران عزیز و در مسیر راه گذرباستانی شاهی و جاده ابریشم، دروازه استان پهناور فارس و جنوب غرب کشور و در میانه طریق الرضا ع (اهواز – مشهد) قرار گرفته است.

ابرکوه، را در مجامع علمی به دلیل تاریخ طولانی و چندین هزارساله، موزه "زنده معماری ایرانی" می دانند که آثاری فاخر از دوران موسوم به ماقبل تاریخ تا عهد قاجار را در خود جای داده است.

ابرکوه، به دلیل موقعیت ویژه جغرافیایی خود، منطقه مرزی تمدن کاریزی (مبتنی بر قنات) با تمدن کوچ رو (عشایری) در کشور محسوب می شود.

دشت ابرکوه، که از یک سو به دریاچه نمک، از سوی دیگر به باتلاق گاوخونی و از دیگر جهت به کرانه های زاگرس در استان فارس و جبال مرکزی ایران محدود است را "بهشت زمین شناسی" لقب داده اند.

ابرکوه، قطب فرهنگ، هنر، ادبیات و شاعری در استان یزد است.

ابرکوه، دومین قطب کشاورزی استان بوده و در تولید محصولاتی چون زردآلو، پیاز، بادمجان و برخی تولیدات دامی، سرآمد است.
ابرکوه، بستر بسیاری از کانسارهای ارزشمند همچون سنگ آهن، خاک کاشی، سنگ های ساختمانی، انواع نمک های طبیعی، طبی و ... است.

ابرکوه یکی از سه شهرستان استان یزد واقع در خارج از محدوده دشت یزد – ارکان یا کریدور مهریز – عقدا و بزرگترین شهرستان خارج از این محور می باشد که از جهات گوناگون شایسته اهمیت و توجه است.

ابرکوه، مانند بسیاری از دیگر نقاط زرخیز ایران اسلامی، سرشار از مزیت و موقعیت است اما به ده ها دلیل نه تنها در جایگاه شایسته و زیبنده خود قرار نگرفته است بلکه با مشکلاتی چون بیکاری، فقر و مهاجرت اندیشه ها و سرمایه ها و عوارض ناشی از این امور نیز دست در گریبان است.

جناب آقای استاندار:
پیشنهادات هفت گانه زیر بر اساس اسناد توسعه منطقه و به ویژه سند چشم انداز توسعه شهرستان و حاصل جلسات هم اندیشی با گروهی از خبرگان و نخبگان محلی، صنعت گران، مطلعین و مدیران سابق منطقه می باشد که با ملاحظه بسیاری از جهات و جوانب و در نهایت اختصار، جهت استحضار و بهره برداری به حضور حضرتعالی و همکاران تقدیم می گردد.

اینجانب به نمایندگی از سوی گروهی از کارشناسان بومی که در تدوین سند چشم انداز توسعه شهرستان همکاری داشته و یا در جمع بندی پیشنهادات زیر یاری نموده اند، ضمن اظهار آمادگی و علاقمندی جهت هر نوع همکاری در مسیر رشد و رونق ابرکوه، امیدوارم پیشنهادات زیر در دستور کار قرار گرفته و مفید فایده واقع گردد. ان شاء الله

1) راه آهن و تکمیل پروژه های راه سازی، نخستین و بزرگترین اولویت شهرستان ابرکوه
بدون تردید، بزرگترین مزیت منطقه ابرکوه، موقعیت ممتاز جغرافیایی این شهرستان در مرکز کشور می باشد. بر این اساس هیچ کمکی به رفع محرومیت و توسعه پایدار و دراز مدت ابرکوه، که در طول تاریخ در شاهراه های مواصلاتی کشور قرار داشته است، مانند مساعدت در جهت تکمیل راه آهن و پروژه های راه سازی فعال در این حوزه نخواهد بود. کمک به احداث باند دوم کنار گذر ابرکوه (که ابنیه آن از قبل آماده شده است)، اتصال جاده جرقویه به مسیر مروست (جاده چغندری) در ناحیه غربی ابرکوه  که نقشی حیاتی در احیای اقتصادی منطقه ابرکوه و شهرستان خاتم خواهد داشت و مهمتر از همه اهتمام ویژه به تکمیل و راه اندازی راه آهن مطالبه جدی و اولویت اول شهرستان محسوب می شود.

2) تمرکز بر طرح های نیمه تمام صنعتی، راهکار ضربتی ایجاد اشتغال در ابرکوه
اکنون تمامی زیرساخت های توسعه صنعتی شهرستان شامل برق، آب، گاز و مسیرهای مطمئن دسترسی فراهم آمده است و با توجه به اشباع و آلودگی دشت یزد – اردکان، بهترین گزینه برای سرمایه گزاری صنعتی در استان یزد، شهرستان ابرکوه می باشد. تکمیل طرح های فولاد و پتروشیمی در شهرستان با مشکلاتی اداری و به ویژه تأمین سرمایه مواجه است. کارخانه های تولید کاشی و سرامیک هم می توانند با چندین برابر ظرفیت موجود کار کنند. علاوه بر این، با توجه به زیرساخت های مهیا در منطقه و به ویژه امکان تأمین آب مورد نیاز از طریق تصفیه فاضلاب شهری (که بخش های مهمی از آن به انجام و اتمام رسیده است)، امکان توسعه ظرفیت های فولادسازی و به طور ویژه راه اندازی فولاد سرمد، در منطقه کاملاً وجود دارد. بنابراین اهتمام ویژه برای حل مشکلات واحدهای تولیدی در ابرکوه به ویژه در حوزه فولاد و کاشی به عنوان راهکار ضربتی مواجه با بحران بیکاری در شهرستان مورد تأکید می باشد.

3) گردشگری، اولویت نخست در توسعه خدمات
ابرکوه، در میانه مثلث گردشگری کشور (اصفهان، شیراز و یزد) و در بین چهارده شهر نمونه گردشگری کشور قرار داشته و به نسبت جمعیت خود از بیشترین تعداد آثار ثبت شده در میراث فرهنگی برخوردار بوده و حتی نخستین اثر ملی به ثبت رسیده در استان یزد نیز در این شهرستان قرار دارد (گنبد عالی). در سال های اخیر نیز مجموعه بومگردی ها در ابرکوه از رشد قابل ملاحظه ای برخوردار بوده اند اما هنوز تا رسیدن به وضعیت مطلوب راهی طولانی در پیش است. تخصص بودجه مناسب برای حفاظت و مرمت بناهای ارزشمند تاریخی در منطقه، حل مشکلات فعالان حوزه گردشگری و به طور خاص تلاش برای راه اندازی مجدد هتل پویا، که سال هاست بدون دلیلی واضح و معین تعطیل شده است از نیازهای فوری و جدی در این بخش می باشد.

4) تعیین، تثبیت و تأکید بر حقابه شهرستان ابرکوه از محل آب انتقالی از خلیج فارس
با توجه به معضل عمومی و فراگیر آب در کشور و به طور خاص و فرونشست جدی و نگران کننده منابع آبی در دشت ابرکوه، لازم است پیرو تصمیمات قبلی که در سطح استان اتخاذ شده است سهم حقابه ابرکوه از محل آب انتقالی از خلیج فارس تثبیت شده و نسبت به طراحی خطوط انتقال و دیگر عملیات اجرایی لازم اقدام شود.

5) راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی، راهبرد اساسی کمک به توسعه تجارت و تولید در شهرستان ابرکوه
مجوزهای قانونی لازم برای تأسیس منطقه ویژه اقتصادی ابرکوه در دبیرخانه مناطق آزاد تجاری کشور و هیأت محترم وزیران صادر گردیده و به صورت لایحه ای به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است. در راستای راه اندازی این طرح بزرگ زمین مورد نیاز و زیرساخت های لازم نظیر برق، راه آهن و ... نیز در منطقه فراهم آمده است. با توجه به تأثیر دراز مدت منطقه ویژه اقتصادی بر صنعت، اشتغال و اقتصاد در منطقه امیدواریم در این خصوص نیز توجه و اهتمام ویژه صورت گیرد.

6) آموزش عالی، بستر توسعه بلند مدت ابرکوه
در سال های گذشته شاهد راه اندازی دانشکده پیراپزشکی و نیز تدارک مجوزها و تأسیس ساختمان های لازم برای فعالیت دانشگاه یزد در ابرکوه بوده ایم. شایسته است به نحو مقتضی برای توسعه رشته ها و تکمیل ساختمان آموزشی دانشکده پیراپزشکی و نیز رفع موانع لازم برای آغاز به کار دانشگاه یزد در منطقه اقدام شود.

7) تخصصی کامل اعتبارات، مساعدت برای عبور از محرومیت مزمن منطقه
با توجه به آنکه شهرستان ابرکوه از معدود نقاط محروم استان یزد می باشد و متأسفانه به دلیلی تمرکز گرایی روز به روز فاصله بین مناطق محروم و برخوردار بیشتر شده است، تخصیص کامل (100 درصدی) اعتبارات تصویب شده در این مناطق به عنوان یکی از راهکارهای مبتنی بر عدالت و در جهت رفع محرومیت های تاریخی و انباشته منطقه پیشنهاد می شود.

در پایان سپاسگزاری مجدد و تشکر دوباره امیدواریم با تدبیر و تلاش حضرتعالی و همکاران شاهد رفع موانع تولید و اشتغال و توسعه بیش از گذشته استان یزد و شهرستان ابرکوه باشیم.

ان شاء الله تعالی
گروهی از کارشناسان بومی

رونوشت:
- فرماندار و امام جمعه محترم، جهت استحضار و پیگیری لازم
- نماینده محترم مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی، جهت استحضار و مساعدت در پیگیری

انتهای پیام/ ف
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


اسماعیل اخلاقی
انگار در بین طیف کارشناسان معظم و معزز...خبری از کارشناسان فرهنگی نبوده و نیست.
شهری که به اذعان تمام دستگاه های فرهنگی استان،قطب اول فرهنگ و هنر بعد از مرکز استان است...
هیچ بهره ای از داشتن یک سالن اجتماعات ۵۰۰ نفری ندارد...
ایکاش فکری هم دراین زمینه صورت میگرفت...
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۱۱/۷ ۱۱:۵۳

شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد