Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

رئیس جمعیت هلال احمر ابرکوه عنوان کرد


رئیس جمعیت هلال احمر ابرکوه گفت: با توجه به قرار گرفتن این شهرستان در مسیر جاده اصفهان- خاتم، به دلیل تحمل ترانزیت اصفهان به بندرعباس، لازم است که یک پایگاه امداد جاده‌ای جدید در این مسیر ایجاد شود.

به گزارش سرو ابرکوه، بعید است کسی اهل گشت و گذار باشد و تا حالا گذرش به شهر زیبای ابرکوه نیفتاده باشد. شهری که از بعد گردشگری یکی از شهرهای نمونه گردشگری طبیعی استان یزد به شمار می‌رود. گردشگر پذیر بودن این شهر باعث شده فعالیت‌های امدادگران جمعیت هلال‌احمر در آن چشمگیر باشد.

« خلیل اکرمی» رئیس شعبه هلال احمر شهرستان ابرکوه در گفت‌وگویی با همشهری باشور و اشتیاق از فعالیت‌های هلال احمر در این شهرستان سخن می‌گویدو اعتقادش بر این است که ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف استان به ویژه در شهرستان ابرکوه همکاری نزدیکی با جمعیت هلال احمر دارند.

او متولد سال 50 است و از 8 سال پیش همکاری خود را با جمعیت هلال احمر شهرستان آغاز کرده است. وی عضو شورای اجرایی برتر جمعیت هلال احمر شهرستان ابرکوه بوده و از سال 90 تا به امروز به عنوان رئیس شعبه هلال احمر شهرستان ابرکوه مشغول خدمت است. او آموزش را مهم می‌داند و برای آموزش کارکنان ادارات و موسسات هم برنامه ریزی کرده است. در ادامه این گفت‌وگو را می‌خوانید.

جمعیت هلال احمر در ابرکوه چه فعالیت‌هایی دارد؟
ابرکوه یکی از 14 شهرستان نمونه گردشگری کشورمان است که در مسیر استان‌های جنوب غربی به استان خراسان رضوی قرار گرفته است و به طریق الرضا(ع) مشهور است.

این شهرستان با 50 هزار نفر جمعیت، جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیاری از جمله سرو 4هزار ساله ابرکوه را دارد که باعث شده خیل عظیمی از گردشگران داخلی و خارجی، از آن بازدید کنند.

ابرکوه در مسیر یکی از جاده‌های اصلی کشور قرار گرفته است از این رو یک پایگاه امداد جاده‌ای ثابت در این مسیر قرار دارد که حوادث جاده‌ای را پوشش می‌دهد و به مسافران و گردشگران خدمات امدادی ارائه می‌کند.

اما با توجه به قرار گرفتن این شهرستان در مسیر جاده اصفهان- خاتم، به دلیل تحمل ترانزیت اصفهان به بندرعباس، لازم است که یک پایگاه امداد جاده‌ای جدید در این مسیر ایجاد شود.

قرارگرفتن ابرکوه در یکی از مسیرهای اصلی جاده‌ای کشور، فعالیت و مسئولیت امدادگران و نجاتگران این جمعیت را دو چندان کرده است و آنها با جان و دل در پست‌های موقت ودائم در حال امدادرسانی در سوانح و حوادث هستند.

فعالیت  هلال احمر ابرکوه بیشتر درچه حوزه‌ای متمرکز است؟
ارائه خدمات در پایگاه‌ امداد و نجات جاده‌ای با توجه به قرار گرفتن شهرستان ابرکوه بین استان‌های جنوب غربی به شمال شرقی، از فعالیت‌های شاخص هلال احمر شعبه ابرکوه است.

علاوه بر این، با توجه به این‌که این شهر گردشگری در ایام نوروز، پذیرای جمیت زیادی از مسافران ایرانی است، پایگاه‌های راهنمای مسافران نوروزی نیز در ایام نوروز در این شهرستان دایر می‌شود و جوانان جمعیت هلال احمر شهرستان در این پایگاه‌ها به مسافران نوروزی خدمات ارائه می‌کنند.

از دیگر فعالیت‌های جمعیت هلال احمرشهرستان ابرکوه، تحقق هدف اصلی جمعیت یعنی ارائه آموزش‌های عمومی به ویژه آموزش کمک‌های اولیه به گروه‌های مختلف اجتماعی و اصناف است تا در مواقع مورد نیاز به جمعیت کمک کنند.

در این بین افرادی که علاقه بیشتری به دریافت آموزش‌ها دارند، آموزش‌های تخصصی را نیز فرا می‌گیرند و در قالب تیم‌های تخصصی به کمک جمعیت می‌آیند.

چه اقداماتی در حوزه امداد و نجات انجام داده‌اید؟
جمعیت هلال احمر ابرکوه در حوزه امداد و نجات، اقدامات شاخصی انجام داده است که از جمله آنها برگزاری دوره‌های تخصصی امداد و نجات از جمله امداد و نجات پیش بیمارستانی و دوره‌های تخصصی نجات و جست وجو در جاده است. بیش از 500 امدادگر درجه بندی شده در این فعالیت‌ها شرکت دارند و در تیم‌های امداد و نجات شهرستان مشغول فعالیت هستند و با توجه به آموزش‌های ویژه در امدادرسانی در حوادث و سوانح شرکت می‌کنند.

از نظر آموزش امداد و کمک‌های اولیه و آموزش‌های تخصصی در چه سطحی قرار دارید؟
بخشی از فعالیت‌های شهرستان به ارائه آموزش‌های عمومی کمک‌های اولیه اختصاص دارد که شامل دوره‌های 22 ساعته امداد و کمک‌های اولیه است. برگزاری دوره‌های عمومی نجات به مدت 80 ساعت و آموزش‌های تخصصی از جمله پیش بیمارستانی، امداد و نجات جاده و امداد و جست وجو نیز از دیگر فعالیت‌های این شعبه است.

در حوزه داوطلبان چه فعالیت‌هایی انجام شده است؟
در حوزه جوانان در زیرمجموعه‌های تشکیلاتی در سنین مختلف از جمله غنچه‌ها، دانش‌آموزان، دانشجویان، روستاییان و گروه‌های آزاد به جذب داوطلبان اقدام شده است وجمعیت هلال احمر شهرستان ابرکوه افتخار دارد که فعال‌ترین کانون روستایی جمیت هلال احمر استان را دارد.

همشهری 

انتهای پیام / ک
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد