Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

ابرکوه 53 هزارنفری و یک بیمارستان 54 تخت خوابِ فعال؛


شهرستان ابرکوه با جمعیت 53 هزارنفری در بخش بهداشت و درمان باوجود یک بیمارستان 54 تخت فعال، با چالش‌هایی روبرو است، که برای رفع آنها نیازمند توجه بیشتر مسئولان استان یزد دارد.

به گزارش سرو ابرکوه به نقل از پایگاه خبری 15 دی؛ تعدادی از شهروندان ابرکوه با قدردانی از خدمات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تلاش دولت تدبیر و امید در رفع مشکل مناطق محروم گفتند: این شهرستان 53 هزارنفری در این بخش با چالش‌هایی روبرو است و برای رفع کمبودها نیاز به توجه بیشتر مسئولان استان یزد دارد.

نیاز جدی ابرکوه به سی. تی. اسکن
محمد مرادی ابرقویی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: باوجود اجرای طرح تحول نظام سلامت، بیمارستان ابرکوه به متخصص ارتوپدی، گوش، حلق و بینی، چشم‌پزشک و سونوگرافی نیاز دارد.

وی ادامه داد: بیمارستان با کمبود متخصص رادیولوژی تمام‌وقت روبرو است و تأمین سی. تی. اسکن ازجمله نیاز جدی مردم این منطقه است.

رفت‌وآمد اجباری به استان‌های هم‌جوار برای انجام سی. تی. اسکن
محمد علیزاده دیگر شهروند ابرکوهی هم با تائید سخنان مردادی ابرقویی اظهار کرد: بیمارانی که نیاز به سی. تی. اسکن دارند، مجبور به مراجعه به شهرهای شمالی استان فارس یا شهرهای یزد و میبد هستند.

وی بابیان اینکه فاصله ابرکوه تا شهر یزد ۱۴۰ کیلومتر و شهر میبد ۱۹۰ کیلومتر است، ادامه داد: علاوه بر بعد مسافت این مسیر از ترافیک بالایی نیز برخوردار است.

خارج شدن از ابرکوه برای کوچک‌ترین خدمات درمانی
همچنین شهروند دیگری که حاضر به ذکر نامش نبود، گفت: مردم از اعزام‌ بیماران خود به دلیل کمبود امکانات درمانی و پزشک در شهرستان ناراضی هستند.

وی ادعا کرد: برای کوچک‌ترین اقدام درمانی مجبور هستیم به مراکز بهداشتی و درمانی دیگر شهرهای استان مراجعه کنیم.

به گزارش ایرنا، یکی از مشکلات درمانی ابرکوه شلوغی اورژانس بیمارستان به‌ویژه در روزهای پایانی هفته است که ۲ پزشک عمومی خدمات لازم را در اختیار بیماران قرار می‌دهند.

شماری از مراجعان در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، دراین‌ارتباط خواهان اتخاذ تدابیر لازم برای رفع این مشکل شدند.

ابرکوه و یک بیمارستان 54 تخت خوابِ فعال
در ابرکوه به‌عنوان یکی از شهرستان‌های کمتر توسعه‌یافته استان یزد یک باب بیمارستان با ۵۴ تخته فعال است، درحالی‌که این مجموعه بهداشتی و درمانی با توجه به موقعیت جغرافیایی آن نیاز به توجه ویژه مسئولان وزارت بهداشت درمان و استان دارد.

این شهرستان علاوه بر هم‌جواری با استان‌های فارس و کهگیلویه و بویر احمد، در مسیر جاده طریق الرضا (ع) به مشهد مقدس قرار دارد.

تردد مسافران و زائران بوشهر، فارس و کهگیلویه و بویراحمد، از امکانات لازم برای پاسخگویی مطلوب به بیماران برخوردار نیست و مردم برای رفع نیازهای درمانی خود باوجود بعد زیاد مسافت تا مرکز استان زحمات زیادی را متحمل می‌شوند.

بااین‌وجود شهرستان ابرکوه به‌عنوان یک منطقه محروم، وضعیت درمانی آن با شرایط ایده آل فاصله دارد و باوجود بسته‌های تدارک دیده‌شده در طرح تحول نظام سلامت، با کمبود امکانات و پزشک در برخی رشته‌های تخصصی دست‌وپنجه نرم می‌کند.

کمبودهای بیمارستان خاتم‌الانبیاء ابرکوه از زبان فرماندار
به گزارش ایرنا، فرماندار ابرکوه با تائید برخی چالش‌های بخش بهداشت و درمان می‌گوید: به‌رغم خدمات دولت در حوزه سلامت، سطح ارائه خدمات درمانی به شهروندان نیازمند ارتقا است.

محمد کاظمی نسب اظهار کرد: رادیولوژیست تنها به مدت سه روز در بیمارستان ابرکوه حضور دارد، که با ادامه این وضعیت با شرایط بحرانی در بقیه ایام هفته مواجه هستیم.

وی یکی از مشکلات درمانی بیمارستان را نبود متخصص ارتوپد بیان کرد و افزود: بیشتر بیماران مجبورند به مرکز استان اعزام شوند.

نبود فضای مناسب علت تأخیر تجهیز بیمارستان به دستگاه سی. تی. اسکن
رئیس شورای سلامت شهرستان یادآور شد: باوجود اخذ مجوز خرید دستگاه سی. تی. اسکن از وزارت بهداشت و مکاتبه مسئولان بیمارستان با شرکت نصاب، تنها به علت نبود فضای فیزیکی مناسب، هنوز دستگاه یادشده راه‌اندازی نشد.

وی حضور متخصصان رشته‌های سونوگرافی،گوش، حلق و بینی، چشم، روان‌پزشک، افزایش پزشک عمومی (پزشکان بومی) در تمام ‌روزهای هفته و ... را از دیگر نیازهای بیمارستان عنوان کرد.

وی تصریح کرد: باوجود تجهیزات کامل چشم‌پزشکی و بسته‌های جراحی متأسفانه بیمارستان چشم‌پزشک ندارد.

وی نظارت بر آمبولانس‌های اعزامی بخش خصوصی و اورژانس هوایی را یکی دیگر از ضرورت‌های شهرستان بیان کرد.

فرماندار ابرکوه خواستار ساماندهی وضعیت اورژانس هوایی و بال گردهای اعزامی که بعضاً فاقد امکانات و تجهیزات موردنیاز است، شد.

کاظمی نسب، بابیان اینکه مردم این منطقه کمتر برخوردار، مستحق خدمات بیشتری در عرصه بهداشت و درمان هستند، اظهار کرد: از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی یزد می‌خواهم همانند گذشته توجه ویژه‌ای به بیمارستان ابرکوه برای رفع کاستی‌های این بخش داشته باشند.

فرماندار ابرکوه خواستار ارتقا بیمارستان از ۳۲ به ۹۶ تخت خوابی شد و عنوان کرد: با تأمین نیروی انسانی متخصص و تجهیزات مشکل بیمارستان رفع خواهد شد.

وی تأکید کرد: کار تکمیل مرکز درمانی شهر مهردشت با تغییر پیمانکار با سرعت بیشتری در حال پیشرفت است.

مطالبات مردم ابرکوه به‌حق است
همچنین رئیس بیمارستان خاتم‌الانبیا (ص) ابرکوه در گفت‌وگو با ایرنا تصریح کرد: مطالبات مردم به‌حق است، تمام تلاش‌های خود را برای برآورد نیازها و مطالبات مردمی پیگیری می‌کنیم.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون در بیمارستان ۵۴ تختخوابی ابرکوه ۱۱ پزشک متخصص، پزشک عمومی شامل جراحی عمومی، داخلی(۱نفر)، بیهوشی (۲نفر)، قلب‌ و عروق (۱نفر)، زنان و زایمان (۲نفر)، اطفال (۱نفر)، رادیولوژی (۱) و پاتولوژی (1نفر) و ۱۰۰ نفر به بیماران شهرستان خدمات‌رسانی لازم را انجام می‌دهد.

تغییر تشکیلات سازمانی بیمارستان از 32 به 96 تخت خوابی
دکتر محمدعلی شیخی بابیان اینکه پیگیری تأمین تجهیزات بیمارستان از مطالبات اصلی شهرستان است، اظهار کرد: البته تشکیلات سازمانی بیمارستان از ۳۲ به ۹۶ تغییر کرده که نیاز به تأمین نیروی انسانی و پزشکان بیشتری دارد.

وی یادآور شد: جداسازی بخش‌های جراحی و داخلی با افزایش تخت‌های بزرگ‌سالان، اطفال، اورژانس، ICU، نوزادان و زنان خواهد بود.

این مسئول تصریح کرد: تاکنون برای ساخت طرح توسعه بیمارستان بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال هزینه شد و به ۱۰۰ تا۱۵۰ میلیارد ریال بودجه دیگر نیاز است تا به‌صورت کامل ساخته و تجهیز شود.

وی ادامه داد: در رابطه با راه‌اندازی طرح توسعه قرارداد جدیدی با پیمانکار منعقد و مقرر شد تا ۲۴ تیرماه مراحل پیش راه‌اندازی موتورخانه و تأسیسات بیمارستان انجام شود.

وی اضافه کرد: تحویل بخش‌های بستری با ۵۴ تخت، آشپزخانه و نمازخانه تا ۲۴ مردادماه تحویل می‌شود.

بهره‌برداری از بخش‌های طرح توسعه تا آخر شهریورماه
شیخی یادآور شد : بقیه بخش‌های طرح توسعه با ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی همانند بخش بستری زنان (NICU) و (ICU) نوزادان، بستری اورژانس با ۱۸ تخت تا آخر شهریورماه سال ۹۷ تحویل و بهره‌برداری می‌شود.

وی بابیان اینکه تجهیز بخش‌های یادشده در اولویت است، بیان کرد: مسئولان بیمارستان در حال پیگیری تأسیسات زیربنایی ازجمله برق، گاز و آب هستند.

نماینده مردم ابرکوه برای رفع مشکلات مکاتباتی با مسئولان انجام داده است
محمدرضا صباغیان نماینده مردم حوزه انتخابیه مهریز (شهرستان‌های ابرکوه، بافق، خاتم، مهریز و بهاباد) در مجلس شورای اسلامی که به‌تازگی از بیمارستان ابرکوه بازدید کرد، گفته بود: در ارتباط با تأمین نیازهای بیمارستان ابرکوه مکاتباتی با مسئولان استان و وزارت بهداشت انجام‌شده است.

افزایش فضای بیمارستان از یک هزار و ۵۰۰ مترمربع به 7 هزار مترمربع
مدیر بیمارستان خاتم‌الانبیا (ص) ابرکوه هم گفت: به همت وزارت بهداشت، دولت در پنجم آبان سال ۱۳۹۵ مجوز ارتقای بیمارستان ۳۲ تختخوابی به ۹۶ تختخوابی را در کنار دیگر خدمات زیرساختی درمانی و بهداشتی صادر کرد.

صادق ابوالحسنی به ایرنا اظهار کرد: با اجرای طرح ارتقا، فضای بیمارستان از یک هزار و ۵۰۰ مترمربع به هفت هزار مترمربع افزایش یافت.

وی ادامه داد: کلینیک تخصصی بیمارستان هم با زیربنای ۷۵۰ مترمربع در ۲ طبقه با ۳۲ اتاق در اجرای طرح توسعه بیمارستان سال گذشته افتتاح شد.

موافقت وزارت بهداشت با فعالیت شبانه‌روزی مرکز سلامت مهردشت
به گفته رئیس شبکه بهداشت و درمان ابرکوه؛ وزارت بهداشت با فعالیت شبانه‌روزی مرکز خدمات جامع سلامت شهر مهردشت از توابع بخش بهمن موافقت کرد.

دکتر عبدالحسین اکرمی افزود: با موافقت وزارت بهداشت و ارتقا فعالیت خدمات این مرکز به شبانه‌روزی، این مرکز در مجموعه‌ای که با مشارکت خانواده مرحوم عباسی با ۸۵۰ مترمربع زیربنا در دست‌ساخت است، مستقر می‌شود.

وی با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت در دولت تدبیر و امید اظهار کرد: هم‌اکنون ۱۱ پروژه در حوزه سلامت با ۲۵ تا ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی در دست‌ساخت است و دولت برای این پروژه‌ها ۹۵ میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال اختصاص داد.

شهرستان ابرکوه یک بیمارستان، پنج مرکز بهداشتی، ۳۴ پایگاه سلامت جامعه، یک باب آزمایشگاه مرکزی، ۲ مرکز اورژانس جاده‌ای و یک اورژانس فوریت‌های پزشکی ۱۱۵ دارد.

انتهای پیام/ف
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


گفتگو گفتگو

شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد