Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

گفتگوی اختصاصی با تنها عکاس انقلابی ابرکوه؛


39 سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشت و هیچ کس سراغی از تنها عکاس دوران انقلاب در ابرکوه و گنجینه عکس ها و خاطراتش نگرفت.

به گزارش سرو ابرکوه، دهه فجر فرصت مناسبی است تا یاد کنیم از افرادی که به هر شکلی در به ثمر رسیدن انقلاب و استمرار آن نقش داشتند. همیشه در وقایعی که در تاریخ ملت ها رخ می دهد هستند کسانی که گمنام می مانند و کمتر چهره آنها در دوربین ها و اخبار منتشر می شود.

علیرضا امیدی یکی از فعالان دوران انقلاب در شهرستان ابرکوه، کسی است که از این موضوع مستثنی نیست. وی تنها عکاس زمان انقلاب در ابرکوه است که خاطرات آن روزها را به تنهایی در قاب تصاویر آلبوم خود مرور می کند.

خاطرات تنها عکاس دوران انقلاب در ابرکوه و استان یزد
امیدی در گفتگو با خبرنگار سرو ابرکوه، در خصوص خاطرات دوران انقلاب چنین اظهار کرد: زمانی که رنگ و بوی انقلاب در سراسر کشور پیچیده بود و در مردم روحیه مبارزه با طاغوت بالا گرفته بود، در دانشسرای تربیت معلم یزد، در حال تحصیل بودم.

تنها عکاس انقلابی ابرکوه ادامه داد: از دوران کودکی علاقه زیادی به دوربین و عکاسی داشتم و همیشه با دوربینی که پدرم داشت، برای خودم عکاسی می کردم.

امیدی خاطر نشان کرد: در آلبوم عکسی که مشاهده می کنید عکس هایی مربوط به قبل انقلاب، زمان انقلاب و بعد از آن وجود دارد، که صاحبان آن یا سال ها پیش فوت شده اند و یا در حال حیات اما پیر و سالخورده هستند.

وی با اشاره به اینکه بعد از انقلاب هم دوربین را زمین نگذاشته و شکار لحظه ها همیشه برایش جذاب بوده است، گفت: در این گنجینه تصاویر قدیمی وجود دارد که ارزش آنها در حوزه فرهنگ و هویت ابرکوه، کمتر از طلا و جواهرات نیست.

عکاس دوران انقلاب گفت: موضوع این تصاویر آداب و رسوم، نوع پوشش، سبک زندگی، نوع و سبک معماری خانه ها و ساختمان ها، کوچه ها و خیابان ها، وسایل و امکانات موجود در شهر ابرکوه و خیلی چیزهایی است که اکنون موجود نیست و دیدن آن برای نسل امروز جذابیت دارد.

شور و حال مردم ابرکوه در دوران انقلاب وصف شدنی نیست
امیدی بیان کرد: در کنار مجموعه عکس های دوران انقلاب در ابرکوه، تصاویری از دیگر مناسبت های مختلف ملی و مذهبی مثل ایام محرم و عاشورا، در سطح شهر ابرکوه و حتی شهرهای استان و کشور مشاهده می کنید. تصویر امام خمینی (ره) در حال سخنرانی در مدرسه علمیه فیضیه و رهبر معظم انقلاب که خودم با دوربین لوبیتل 2 از آنها گرفتم.

وی اذعان کرد: به خاطر علاقه و انگیزه ای که به انقلاب داشتم، سال به سال این عکس ها و نگاتیو و فیلم های آن را با جان و دل بدون داشتن تجهیزات نگهدارنده امروزی، حفظ کردم که در صورت حمایت و همکاری می توانستم آنها را به نحوی به نمایش بگذارم تا خاطرات آن برای مردم زنده شود.

فعال انقلابی در ابرکوه یادآور شد: سال 57 مردم ابرکوه شور و حالی وصف ناپذیری داشتند که گوشه ای از آن در این تصاویر قابل درک است، روحیه ای که به قول معروف شنیدن کی بود مانند دیدن. چون هر چه قدر افراد از آن زمان تعریف کنند و بخوانند باز افراد مانند حضور فیزیکی و واقعی در آن واقعه نمی توانند جزئیات آن را درک کنند.

امیدی عنوان کرد: تظاهرات ضد شاهی در ابرکوه مثل هیئت های عزاداری که در سه نوبت صبح، عصر و شب برگزار می شود، هر لحظه جریانی رخ می داد که با هدف مردم برای انقلاب در تضاد بود، بلافاصله مردم به خیابان ها می ریختند و تظاهرات می کردند.

برای دیدن لحظه ورود امام به ایران، تلویزیون خریدم
جوان دوران انقلاب، افزود: برای گرفتن یک عکس از زاویه های مختلف حتی بر بلندی هایی می رفتم که کاملاً بر جمعیت اشراف داشته باشم و سعی می کردم موانع گرفتن عکس را برطرف کنم.

وی در بیان خاطرات خود به تاریخ 11 بهمن 57  که قرار بود فردای این روز امام به ایران بیایند، اشاره کرد و گفت: آن روز چون اعلام کرده بودند ورود امام خمینی (ره) از تلویزیون پخش می شود، برای خرید تلویزیون (مبلی با پایه های بلند) با ماشین شخصی به شهر آباده رفتم و وقتی تلویزیون را نصب می کردم، متوجه شدم خراب است، مجدداً به آباده رفتم و آن را تعویض کردم.

پخش تصویر شاه پس از لحظه ورود امام به ایران، مردم معترض ابرکوه را به خیابان کشاند
امیدی ابراز کرد: صبح روز دوازدهم حجت الاسلام شیخ محمد ابراهیم کریمی امام جماعت مسجد 14 معصوم (ع) و افرادی که خبردار شده بودند تلویزیون دارم، به منزل ما آمدند تا آن لحظه تاریخی را از نزدیک تماشا کنند.

وی اضافه کرد: امام راحل که از هواپیما پیاده و وارد سالن فرودگاه مهرآباد شدند، ناگهان تصویر قطع شد و عکس شاه روی صفحه نمایان شد. همه مردم شهر از این حرکت عصبانی شدند و خیلی ها تلویزیون خود را شکستند و بلافاصله در خیابان ها تجمع کردند.

دارنده مجموعه عکس های انقلابی ابرکوه خاطر نشان کرد: این اعتراضات و تظاهرات ها با حضور اقشار مختلف مردم ابرکوه ادامه داشت تا اینکه در روز 22 بهمن همان سال، انقلاب پیروز شد.

تصویر امام را که با دست طراحی شده بود جلو هیئت عزاداری حرکت می دادیم
امیدی در بخشی دیگر از خاطرات انقلاب ادامه داد: در عاشورای همان سال تصویری از امام راحل جلو هیئت های عزاداری حرکت می دادیم که مرحوم عباس امیدی پسر عمویم با مداد بر روی صفحه بزرگی طراحی کرده بود و در حال حاضر آن تابلو در موزه مردم شناسی خانه تاریخی صولت نگهداری می شود.

گلایه عکاس ابرکوهی از بی توجهی مسئولان به این مجموعه گرانبها
وی در پایان ضمن گلایه از بی توجهی و بی مهری مسئولان نسبت به این مجموعه گرانبها، گفت: این عکس ها تنها مجموعه ای است که هویت ابرکوه و مردمانش را در دوران انقلاب، قبل و بعد آن نشان می دهد، ولی متأسفانه هنوز هیچ کس سراغی از این مجموعه جهت ماندگاری دائمی آن نگرفته است.

ماندگار کردن مجموعه عکس های انقلاب، کاری ارزشمند برای شهرستان است نه عکاس
احسان امیدی عکاس و هنرمند ابرکوهی در ادامه صحبت های پدر بیان کرد: اگر من نیز جای پدرم که به او افتخار می کنم، در سال 57 بودم حتما برای ثبت آن لحظات مثل خودشان تلاش می کردم.

امیدی افزود: مجموعه ای که پدرم در دست دارد از آن لحاظ که در شرایط و موقعیت امروز نبوده است ارزشمند و قابل تقدیر است، زیرا این تصاویر از یک دوربین و یک عکاس بر جا مانده است، نه اینکه مثل امروز همه بتوانند با گوشی های همراه از مناسبت های مختلف تصویربرداری کنند.

وی تصریح کرد: در صورتی که ارگان یا دستگاهی حمایت می کرد، می توانستیم مجموعه این عکس ها را که حتی نمونه آن در استان وجود ندارد، در قالب کتاب و سپس نمایشگاه برای استفاده عموم عرضه کنیم، چرا که اجرای این هدف هزینه زیادی در بر ندارد.

هنرمند ابرکوهی خاطر نشان کرد: هر چند بارها گزارش این عکس ها در خبرگزاری های مختلف منتشر شد، ولی دریغ از یک اقدام مناسب و در شأن که برای شهرستان و نه برای شخص عکاس انجام شود.

گفتنی است تنها عکاس دوران انقلاب ابرکوه، در حاشیه مجموعه عکس های تاریخی خود، تعدادی روزنامه های قدیمی که یکی از آنها صفحه اول روزنامه کیهان یکشنبه 22 بهمن 57 است و مجموعه ای از اشیاء نیز در منزل نگهداری می کند.

39 سال از پیروزی انقلاب اسلامی بزرگترین انقلاب تاریخ جهان گذشت و هیچ کس سراغی از تنها عکاس دوران انقلاب در ابرکوه و استان یزد و گنجینه عکس ها و خاطراتش نگرفت.

تصاویر حضور مردم ابرکوه در 22 بهمن سال 57 را در اینجا ببینید.

انتهای پیام/ ف
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 4.0 stars out of 5.


شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد