Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

آذربایجان غربی


سفرهای استانی هیئت دولت که امید به تحقق مصوبات آن ها امید جبران محرومیت ها را در دل مردم زنده کرد، امروزه به چالشی بزرگ در استان تبدیل شده است.

به گزارش سرو ابرکوه به نقل از ارم نیوز، سهم آذربایجان غربی از سفرهای هیئت دولت تصویب بیش از 650 مصوبه در بخش های مختلف عمرانی، فرهنگی، سرمایه، ورزشی و اقتصادی بود اما به نظر می رسد مسئولان تحقق این مصوبات را تنها در برخی جلسات و دیدارهای مردمی به یاد می آورند و در عمل برای اجرایی شدن آن تلاشی از خود نشان نمی دهند.

این امر باعث شده تا ماهیت سفرها نیز در اذهان عموم به نمایشی بی سرانجام تبدیل شودو این در حالی است که اگر این مصوبات از طرف مسئولان پیگیری شده و به نتیجه می رسید می توانست بهترین هدیه را برای مردم و به دنبال آن برای دولت که اعتماد جامعه به عملکردشان بود، به ارمغان آورد اما بسیاری از پروژه های عمرانی این استان در حد مصوبه ای برروی کاغذ جا خوش کرده است.

بسیاری از پروژه ها از کمبود اعتبار در رنج است، تعداد زیادی از این مصوبات به حالت راکد و در مرحله کلنگ زنی رها شده اند و تاسف بارتر اینکه برخی مصوبات نیز پس از مطالعه تائیدیه فنی اقتصادی دریافت نکردند.

به گفته بسیاری از کارشناسان و نمایندگان شهرهای استان در مجلس از 600 مصوبه هیئت دولت در استان بیش از 60 درصد آن به مرحله اجرا نرسیده است.

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اجرایی نشدن مصوبات سفر های هیئت دولت به این شهر گفت: با وجود اینکه به لحاظ کیفی طرح های ارزنده ای در جریان سفر هیئت دولت به شهرستان خوی به تصویب رسید اما تاکنون کمتر از 20 درصد این طرحها به بهره برداری رسیده است.

«موید صدر حسینی» با اشاره به تعدادی از مصوبات سفرهای هیئت دولت به این شهرستان گفت: توسعه نیروگاه خوی که هیچ اقدامی دراین ارتباط انجام نشده، ساختوبهسازی راه ایواوغلی-خوی، خوی – سلماس و خوی – قطور هم که بدون حتی یکمتر پیشرفت فیزیکی در حال رکود قرار دارد، ساخت بیمارستان160 تخت خوابی، تامین آب شرب سالم این شهرستان از آغ چای، احداث اردوگاه کشوری دانش آموزان از دیگر مصوبات سفر ریاست جمهوری به این شهرستان بود که تاکنون هیچ اقدامی در این خصوص انجام نگرفته است.

این مقام مسئول ادامه داد: بهره برداری از بیمارستان آیت اله خویی پس از نزدیک به 20 سال بلاتکلیفی، پروژه ساخت سد غازان که با کندی پیش میرود، سد خاکی یزدکان وتاج خاتون که به مرحله کلنگزنی هم نرسیده، شهرککانی سرامیک، خرید دستگاه اشعه ایکس کانتینتری، ساخت گمرکرازی بعنوان اولین پنجره واحدتجاری کشور، آسفالت راههای روستایی بالای 50 خانوار، ساخت مدارس روستایی با وجود اینکه بسیاری از روستاها خیل کثیری از متقاضیان کسب علم و دانش را دارند، احداث پل در سه راهی قره ضیاء الدین که منطقه حادثه آفرین استان است، ایجاد شبکه فاضلاب قره ضیاء الدین و شهرک ولی عصر خوی از دیگر مصوباتی هستند که برزمین مانده و برای اجرای آن ها کمرهمتی توسط مسئولان بسته نمیشود.

وی خاطرنشان کرد: ساخت دانشگاه آزاد و ورزشگاه 50 هزارنفری، ایجاد مدارس شبانه روزی از جمله مدارس شهدای فرهنگی و سید احمد خمینی كه تاكنون عمليايتي نشده است، تكميل نشدن جايگاه سوخت خوي ژس از 2 سال از افتتاح رسمي آن توسط استاندار قبلي، بي توجهي به راه اندازي موسسه تحقيقات دامي، تعيين تكليف نشدن آرامگاه پورياي ولي، غفلت از اجراي پروژه راه آهن خوي در قره تپه، راكد ماندن پروژه شهرك صنعتي خوي و تكميل نشدن نواقص موجود در فرودگاه اين شهرستاناز ديگر مصوبات بر زمين مانده هيئت دولت در اين شهرستان است.

صدر حسینی با بيان اينكه آذربايجان غربي بويژه شمال استان از بي مهري هميشگي مسئولان در رنج است، اظهار كرد: با وجود تمام تلاش ها مشکلات و درخواست های مردم به هیئت دولت ارائه شد تا تصویب آنها راه حلي براي مشكل معيشتي بسياري از خانواده هاي اين شهر باشد اما در عمل نتایج مطلوبی کسب نشده و امید مردم به اجرای این پروژه ها به ناامیدی تبدیل شده است.

وی افزایش تعاملات مسئولان با نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی را خواستار شد و افزود: ما آماده ایم مطالبات را به صورت جدی پیگیری کرده و سعی در به سرانجام رساندن مصوبات سفرهای هیئت دولت به این شهرستان داشته باشیم.

این نماینده مجلس خاطرنشان كرد: هم لكنون نارضايتي عمومي در منطقه خوي و چايپاره از اقدامات دولت در عملياتي نكردن پروژه هايي كه خودشان به تصويب رساندند، ايجاد شده است كه اين امر به ضرر كشور است.

اين نماينده مجلس دليل اصلي در راكد مانده مصوبات هيئت دولت را نبود اعتبار، نگاه مغرضانه برخي مسئولان به شمال استان دانست و اعلام كرد: با توجه به شروع دور چهارم سفرها ما از هيئت دولت تصويب طرح هاي جديدي در اين دوره را نمي خواهيم و تمام مطالبه ما رسيدگي به علل ركود مصوبات سفرهاي قبلي و رفع موانع اجراي آن ها است.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سفرهاي استاني هيئت دولت در شهرستان مهاباد نتيجه اي نداشته است، افزود:هرچند دولت با انجام این سفر ها از نزدیک در جریان مشکلات استان ها قرار می گیرد اما بايد با به نتیجه رساندن مصوبات سفر بتوان مشکلات را از سر راه برداشت نه بر تعداد طرح هايي ك در انتظار افتتاح، بهره برداري و يا تامين اعتبار هستند افزود.

«عثمان احمدي» با تاکید بر اینکه اولین درخواست مردم و نمایندگان اجرایی کردن مصوبات دولت است، اضافه کرد:مجموعه ورزشی 5هزار نفره مهاباد، تصفیه خانه آب شهری، بیمارستان 96تختخوابه، ساخت زندان مهاباد و سد گوي تپه، كارخانه سيمان از جمله طرح هاي مهم و جزو مصوبات سفر هيئت دولت به اين شهر است که به کندی پیش می رود.

وي با بيان اينكه مجموعه ورزشی پنج هزار نفری مهاباد که از لحاظ ریالی 50درصد مصوبات اول را شامل می شد، هم اکنون در رکود بسر می برد، اظهار كرد: 50 درصد مصوبات دور اول، 60 درصد مصوبات در دور دوم و 80 درصد اين مصوبات در دور سوم در شهرستان مهاباد به مرحله اجرا نرسيده و ركود قرار دارد.

اين مقام مسئول اظهار كرد: هرچند مسئولان پايان نيافتن مراحل مطالعه پروژه ها و نبود اعتبار را از دلايل اصلي ركود اين پروژه ها عنوان مي كنند اما واقعيت چيز ديگري است.

احمدي عنوان كرد: شتاب زدگي در معرفي طرح ها، غير كارشناسي بودن بسياري از طرح هاي مصوب و نداشتن قابليت اجرايي بسياري از پروژه ها از دلايل اصلي در ركود اين مصوبات است درحاليكه بايد در اين سفرها به جاي افزوده شدن بر تعداد طرح هاي بي سرانجام بر سرعت بخشي به روند اجراي مصوبات دوره هاي قبلي اقدام مي شد.

وي گفت: اجرا نشدن مصوبات نقطه ضعف بزرگي برای سفر های استانی محسوب مي شود و بايد مسئولان پاسخگو باشند كه چرا مصوبات وعده داده شده به مردم اجرا نمی شود؟و چرا بسیاری از طرح ها بدون کار کارشناسی برای تصویب به هیات دولت ارجاع می شوند تا به لیست پروژه های نیمه تمام کشور بپیوندند ؟

این نماینده یکی از مشکلات اصلی عدم اجرای مصوبات را کمسیون ماده 32اعلام کرد و افزود: بسیاری از طرح ها پس از تصویب در این کمسیون روند طولانی را طی می کنند که باعث طولانی شدن زمان اجرا درطرح ها می شوند.

وي در خصوص طرح مهر ماندگار نيز اذعان داشت: با توجه به فرصت چندماهه دولت به نظر مي رسد روند موجود تغييري نكند.

«نادر قاضی پور» یکی دیگر از نمايندگان مردم ارومیه در مجلس شوراي اسلامی گاز رسانی به روستاهای استان را یکی از مصوبات سفر عنوان و تصریح کرد:گاز رسانی به روستاها از اولویت های کاری دولت است اما روند در استان بسیار کند بوده به طوریکه آمار نشان می دهد حتی از میانگین کشوری نیز عقب هستیم .

وي با بیان اینکه مصوبات سفر متناسب با نیاز ها ی استان نیست، افزود:برای توسعه استان باید نیازهای اساس مثل کمربندی ارومی- کنار گذر شرقی که از رشکان تا سرو77کیلومتر است و هنوز حتی کمسیون ماده2 3نیز اخذ نکرده سد نازلو باراندوز که از نیاز های اساسی منطقه است، باید در اولویت کاری قرار گیرند.

وي تاكيد كرد: برای اتمام مصوبات سفر میلیاردها دلار اعتبار لازم است درحاليكه تخصيص چنين مبالغي خارج از توان مالي دولت است.

قاضی پور از مسولان خواست با وعده های خيالي مجال سوء استفاده به فرصت طلبان را ندهند و گفت: اجرای این مصوبات نیاز به گذشت زمان دارد که امیدواریم با پیگیری مسئولان و نمایندگان چرخ های توسعه در استان به حرکت در آید.

اين نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت:ازجمله ضعف‌هاي سفرهاي استاني مشخص نبودن آمار و پيگيري نكردن نتايج مصوبات سفرهاي استاني است كه البته شايد در داخل دولت به اين موضوع پرداخته شود اما هنوز به دست نخبگان و مردم مناطق نرسيده است.

وي اذعان داشت: پل ميانگذر شهيد كلانتري اروميه بعد از نيم قرن هنوز به مرحله اجرايي نرسيده است، راه آهن اروميه – مراغه كه خيلي پيش تر از راه آهن استان هاي اطفهان آغاز شده بود هنوز به ميانه كارهم نرسيده است درحاليكه استان هاي عنوان شده هم اكنون از اين امكان بهره مند هستند، سالن ورزشي 12 هزار نفري باكري اروميه هم در طول يكسال گذشته در آن سنگي روي سنگ گذاشته نشده است، بهسازي بيمارستان ها كه نه تنها هيچ اقدامي براي آن ها انجام نشده بلكه روز به روز وضعيت به وضعيت اسف بارتري به لحاظ فيزيكي و ايمني دچار مي شوند، طرح هاي مسكن مهر كه با بي مهري مسئولان راه به جايي نداشته است و بسياري ديگر از اين قبيل طرح ها كه يادآوري آن هيچ سودي جز تاسف و ناراحتي برايمان ندارد كه اگر غير از اين بود بايد خيلي زودتر مسئولان از خواب زمستاني بيدار و چاره اي براي برون رفت اين طرح ها از حالت ركود مي كردند.

نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی مصوبات دور اول سفر ریاست جمهوری را پاسخگوی نیازهای اساسی این شهرستانها نداست و گفت: سفرهاي دولت به نقده و اشنويه تاثیر چندانی در توسعه این شهرها نداشت.

«عبدالكريم حسن زاده» با انتقاد اززیر بنایی نبودن طرحهای مصوب سفر ریاست جمهوری به این شهرستانها تصریح کرد: متاسفانه در مصوبات سفر هئیت دولت در این شهرها مطابق با نیازها و پتانسیل این شهرها نبوده است.

وی با بیان اینکه شهرستانهای نقده و اشنویه نیازمند احداث کارخانجات صنعتی و گسترش راههای ارتباطی و طرحهای عمرانی زیربنایی برای افزایش سطح درآمدو رفاه عمومی مردم هستند، خاطرنشان کرد: این در حالی است که مصوبات سفر ریاست جمهوری بیشتر احداث سالن های ورزشی و گسترش فضاهای آموزشی را شامل می شود كه اغلب آن ها نيز به مرحله اجرا نرسيده است.

وي با بیان اینکه 55 درصد مصوبات سفر دور اول هئیت دولت به دلیل عدم تخصیص اعتبار هنوز به مرحله اجرا نرسیده است، بیان كرد: سیاست های انقباضی بانک مرکزی نیز در عدم تخصیص اعتبار به این پروژه ها از اهم دلایل اجرایی نشدن این مصوبات است.

نماینده مردم نقده و اشنویه در ادامه همچنین با انتقاد از روند ضعیف اجرای پروژه های عمرانی تصریح کرد: احداث سد چپرآباد شهرستان نقده از سال 76 شروع شده و در سال 84 باید به بهره برداری می رسید که متاسفانه در حال حاضر این طرح ملی بدلیل عدم اختصاص بودجه به طرح استانی تبدیل شده و هم اکنون تنها از 45 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

حسين زاده تجهیز وتوسعه بیمارستان 96 تختخوابی امام خمینی نقده به بیمارستان 200 تختخوابی و احداث بیمارستان اشنویه، توسعه خانه‌ها و مراکز بهداشتی، احداث بزرگراه محمدیار- پیرانشهر و تمرچین که باعث کاهش 350 کیلومتر مسیر زیارتی سوریه می شود، تعریض جاده بناب- نقده، و سد بالقچی، حفظ ایست بازرسی پسوه که باعث قرار گرفتن نقده در بن بست جاده ای شده است را از اهم پروژه های مصوب هیئت دولت عنوان كرد كه مسئولان براي اجراي آن ها در خواب زمستاني به سر مي برند.

فرماندار مهاباد هم با بیان اینکه از 15مصوبه دور اول چهار طرح در دست اجرا و بقیه نیز به اتمام رسیده است، اذعان داشت: اما مصوبات دور دوم و سوم سفر مشکل دار است چراکه بسیاری از طرح های دور دوم مشکل کمسیون ماده 32دارند که باید در تهران مورد برسی قرار گیرند.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: سفرهای استان که باید تبدیل به هدیه ای ارزنده برای مردم می شد به دغدغه بزرگی برای مدیران تبدیل شده است چراکه در بیشتر موارد بدلیل نداشتن امکان اجرایی تنها بر بار نارضایتی مردم اضافه کرده است.

رئیس کمیسیون عمرانی مجلس و نماینده مردم سلماس هم گفت: به طور کلی پروژه های ما مشکل اعتباری دارند چرا که برای اجرای طرحها طبق زمان بندی شده اعتبار اختصاص داده نمی شود که این امر نیز موجب کند شدن زمان اجرا از یکسو و از سوی دیگر از دست دادن توجیه اقتصادی پروژه شود.

«اکبر آقایی» افزود: منطقه ويژه آزاد تجاري يكي مهمترين مصوبات سفرهاي رياست جمهوري به اين استان بود كه به طور كامل دچار به فراموشي سپرده شده است، متاسفانه در كل كشور مشكل ركود مصوبات وجود دارد و علت آن غير كارشناسي بودن طرح ها و از آن بدتر تصويب اين طرح ها بدون بررسي دقيق بود.

سفرهاي هيئت دولت به استان ها اگرچه براي لمس مشكلات مردم از نزديك و يافتن راهكار براي حل آن ها بود اما خود به گردابي براي افزايش محروميت زدايي و آغاز طرح هايي شد كه ماحصل آن برزمين خوردن يك كلنگ بود تا به جاي اينكه اين كلنگ آباداني را براي مردم آن منطقه به ارمغان بياورد ويراني، ركود طرح هاي عمراني، اتلاف سرمايه ها، بي اعتمادي مردم، نمايشي قلمداد شدن سفرها را موجب شد كه در نهايت سفرهايي كه با هزينه هاي بالايي انجام مي شد و وعده توزيع عدالت و خدمات مسئولان در قالب آن گوش فلك را كر مي كرد، به جاي اينكه سودي براي مردم داشته باشد از پس آن هم آبي از آب تكان نخورد تا آذربايجان غربي همچنان محروم و مردمش بي بهره از امكاناتي كه حقشان است، باشند.
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد