Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

رئیس اداره منابع آب ابرکوه:


رئیس اداره منابع آب ابرکوه گفت: با توجه به بارندگی کمتر از 10 میلی متر در استان یزد، تنها راهکار اساسی مقابله با وضعیت موجود، سازگاری با خشکسالی و مدیریت مصرف منابع آبی است.

محمد حسین باقری رئیس اداره منابع آب ابرکوه در گفتگو با خبرنگار سرو ابرکوه، با اشاره به کاهش شدید میزان بارندگی استان در سال آبی جاری، اظهار کرد: از ابتدای سال آبی (مهرماه 96) امسال تا کنون در سطح استان یزد با بارندگی 9/9 مواجه بودیم، که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حاکی از کاهش 73 درصدی میزان بارندگی و خشکسالی شدید است.

باقری افزود: بنا بر نظر کلیه کارشناسان این حوزه، سازگاری با خشکسالی و شرایط اقیلمی استان، راهکاری اساسی جهت کاهش تبعات خشکسالی و نذورات جوی است. لذا این موضوع نیازمند اتخاذ تدابیری همگانی جهت کاهش برداشت منابع آب زیر زمین، مدیریت مصرف و جلوگیری از هدر رفت آب در بخش های کشاورزی، صنعت و شرب می باشد.

وی با تأکید بر اینکه کاهش بارندگی در استان امری جدی است که باید مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: با قرار دادن برنامه مذکور در دستور کار دستگاه ها و ارگان های متولی امر و مشارکت عمومی و همه جانبه آحاد مردم در جهت صرفه جویی آب، می توانیم همچون پیشینیان با خشکسالی های بحرانی مقابله و از شرایط موجود عبور کنیم.

رئیس اداره منابع آب ابرکوه، با تأکید بر این مطلب که کشت گیاهان پرآبخواه به هیچ وجه مناسب کشاورزی استان نمی باشد، گفت: فرهنگ کنترل مصرف آب در صنعت، توجه به سرانه و هدررفت آب شرب به ویژه در آستانه فرارسیدن نوروز و پذیرش این مهم توسط مردم که موجودی آب سال به سال رو کاهش است، باید برای همه افراد جامعه نهادینه شود.

باقری عنوان کرد: پدیده کاهش بارندگی و بحران خشکسالی، امری طبیعی است که با تجهیزات و تکنولوژی امروزی قابل رفع نیست و این جریان در سال جاری نه در تنها استان یزد بلکه در سراسر کشور و منطقه خاور میانه مشاهده می شود.

وی تأکید کرد: ابرکوه نیز در سال آبی جاری با حدود ۵ میلیمتر بارندگی، با کاهش ۷۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل و کاهش ۸۵ درصدی نسبت به بلند مدت مواجه است و این شرایطی متأسفانه موید خشکسالی حاد در شهرستان می باشد.

دبیر شورای حفاظت منابع آب ابرکوه، تنها راه حل برون رفت از این شرایط در کنار اقلیم خشک و نیمه خشک منطقه، را صرفاً سازگاری با خشکسالی جهت کاهش برداشت و مدیریت مصرف منابع آبی معرفی کرد، که این هدف باید در اولویت نخست شهرستان قرار بگیرد.

باقری گفت: متأسفانه وضعیت نامناسب تخلیه سفره آب زیرزمینی حتی در سال های ترسالی نیز مشاهده می‌شود که حاکی از الگوی نامناسب مصرف آب در بخش های مختلف به ویژه کشاورزی شهرستان است.

انتهای پیام/ف
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.


شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد