Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

مسئول نخستین مرکز تکثیر و آموزش زالو درمانی ابرکوه:


مسئول نخستین مرکز تکثیر و آموزش زالو درمانی ابرکوه، گفت : متوسط نیاز مردم شهرستان بین 10 الی 15 هزار زالو و برای هر فرد 4 تا 6 مورداستفاده می‌شود.

به گزارش سرو ابرکوه، نخستین مرکز پرورش، تکثیر و آموزش زالو در شهرستان ابرکوه، در سال جاری زیر نظر دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان راه‌اندازی شد.

دکتر عباس علوی راد رئیس دانشگاه آزاد ابرکوه، بابیان جزئیات این خبر در گفتگو با خبرنگار سرو ابرکوه، اظهار کرد : این مرکز ابتدا باهدف آموزش زالو درمانی آغاز به کار کرد، که با حضور خانم زارع و استقبال علاقه‌مندان چهار دوره آموزشی برگزار شد.

علوی راد، با ذکر این مورد که شرکت‌کنندگان در دوره‌ها از شهرستان‌های مختلف استان بودند، گفت : با توجه به ظرفیت‌های موجود شهرستان و امکانات دانشگاه، مقرر شد هم‌زمان با آموزش، پرورش و تکثیر زالو نیز انجام شود.

وی افزود : در همین راستا با تهیه و تجهیز فضای موردنظر به دستگاه تصفیه آب و تنظیم رطوبت محیط، پس از خریداری 2 هزار زالو با سرمایه 200 میلیون ریال، اولین مرکز تکثیر و پرورش زالو در شهرستان ابرکوه احداث شد.

مسئول نخستین مرکز تکثیر و آموزش زالو درمانی ابرکوه، تصریح کرد : در این حوزه تا حدود یک ماه پیش، چهار الی پنج هزار زادوولد انجام شد، که این تعداد در آینده افزایش خواهد داشت. مدت‌زمان تکثیر یک زالو تا موقعی که به بهره‌برداری برسد، هشت ماه است.

علوی راد، با تأکید بر این مطلب که در نظر دارند با توجه به نیاز مردم شهرستان، با راه‌اندازی مرکزی جهت ارائه خدمات زالو درمانی، مجموعه را گسترش دهند، افزود : با توجه به پیشرفت این مرکز و اثرات درمانی نژاد زالوهای ایرانی، بخشی از زالوهای تکثیرشده تا پایان سال به کشورهای اروپایی صادر خواهد شد. 

وی، به تحقیقات این مرکز در خصوص فواید درمانی روغن زالو در طب سنتی پوست و درد مفاصل اشاره کرد و گفت : با همکاری و همفکری تعدادی داروسازان و کارشناسان، برنامه‌های مقدماتی این حوزه انجام‌شده است. 

علوی راد، در پایان به موارد درمانی زالو در مفاصل، غلظت خون، واریس، دیابت و بیماری‌های پوستی تأکید و خاطرنشان کرد : زمان درمان بین 4 تا 6 عدد زالو برای هر فرد استفاده می‌شود، بااین‌وجود متوسط نیاز شهرستان حداقل ده الی 15 هزار زالو است.

انتهای پیام/ م.ز
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 4.0 stars out of 5.


شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد