Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

محقق ابرکوهی:


چنته؛ یکی دیگر از هنرهای دستی بانوان ابرکوهی است که بر روی یک میله چوبی مخصوص، با سوزن و نخ ابریشم بافته می شود.

به گزارش سرو ابرکوه، ابرکوه شهری تاریخی با قدمت طولانی است که سنت ها، آداب و رسوم و صنایع دستی و در راستای آن هنرمندان زیادی در دل خود پرورانده است.

هنر زیبای چنته بافی یکی از صنایع دستی است که از زنان قدیمی این دیار به یادگار مانده است ولی جای تأسف دارد که امروز افرد زیادی از این هنر سررشته ندارند و ارزش آن برای همگان مشخص نشده است.

حامد اکرمی محقق ابرکوهی که در حال حاضر خودش به چنته بافی مشغول است، در این خصوص گفت: چنته نوعی کیسه حمل اشیا کوچک و قیمتی و یکی دیگر از دست بافت های زیبا و خاص بانوان هنرمند ابرکوه است.

اکرمی ادامه داد: چنته؛ بر روی یک میله چوبی مخصوص، با سوزن و نخ ابریشم و در طرح های سنتی با رنگ های متنوع و اندازه های مختلف بافته می شود.

وی گفت: در گذشته از این چنته ها به عنوان محافظی برای آیینه داماد، مهر نماز، گل محمدی برای داخل سجاده نماز، قرآن، ساعت و... استفاده می شد. امروزه علاوه بر استفاده های مذکور، به عنوان کیف پول، کیف لوازم آرایشی، کیف موبایلی و... نیز بکار می برند.

صاحب کومه بی بی سید بیان کرد: در گذشته در مراسم «دستمال کیسه» از چنته استفاده می کردند و به وجود آن در این مراسم اصرار داشتند.

اکرمی خاطر نشان کرد: مراسم دستمال کیسه؛ مراسمی بود که بعد از عقد، خانواده داماد برای به اصطلاح «روبازکنون» هدیه ای برای عروس می بردند و خانواده عروس نیز در مقابل مراسم دستمال کیسه می گرفتند و هدایایی به داماد تقدیم می کردند.

وی گفت: مردمان قدیمی ضرب المثل هایی بکار می بردند که کلمه چنته در آن وجود داشت. به عنوان مثال می گفتند: «چیزی در چنته نداره» یعنی دست خالی هست، یا اینکه می گفتند: «مگه چنته بافتی؟» که حکایت از خستگی و انجام کار دشوار و زمان بر است.

اکرمی ضمن تأکید بر اینکه این هنر نیازمند کلاس های آموزشی است، گفت: چنته بافی؛ بیشتر نیازمند حمایت مسئولین است، زیرا این هنر دست که دارای ارزش فوق العاده ای است، به علت نداشتن بازار خاص فروش رونق ندارد، در حالی که در گذشته چون در آداب و رسومات استفاده می شد، رونق بیشتری داشت.

وی در پایان تصریح کرد: هنر چنته بافی شهرستان ابرکوه در فهرست آثار ناملموس ملی به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/ ف
رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد