Skip to Content

نمایش محتوا نمایش محتوا

ناامیدی کارآفرینان از صندوق کارآفرینی امید ابرکوه؛


کمبود نیرو و همچنین نبود نیروی ثابت و تام الاختیار در هر روز هفته در صندوق کارآفرینی امید ابرکوه، صدای ناامیدی کارآفرینان و نارضایتی مردم شهرستان را درآورد.

به گزارش سرو ابرکوه، صندوق کارآفرینی امید ابرکوه با چندین سال سابقه، در حال حاضر حدود یک سال و نیم است، بدون مسئول ثابت و دائمی همچنان برقرار است. این در حالی است که مردم شهرستان از نبود نیروی کافی در این صندوق و راکد ماندن عملیات اجرایی پرونده هایشان، بسیار ناراضی هستند.

در صورتی که مردم دیگر شهرستان های استان، با استفاده از تسهیلات قرض الحسنه با درصد خیلی پایین این صندوق، در حال گذراندن امورات خود هستند، مردم ابرکوه با پرونده های نیمه کاره، با رفت و آمدهای هر روزه به محل صندوق، بلاتکلیف هستند.

خبرنگار سرو ابرکوه برای صحت گزارش فوق، صبح امروز به محل صندوق کارآفرینی امید مراجعه کرد، تا وضعیت را از نگاه متقاضیان بازگو کند.

چندین مرتبه برای پرداخت قسط وام مراجعه کردم
حسین برزگر راننده کامیون یکی از مراجعه کنندگان به صندوق کارآفرینی امید در گفتگو با خبرنگار سرو ابرکوه، بیان کرد: پس از یک سال رفت و آمد موفق به گرفتن ده میلیون وام ازدواج برای دختر و دامادم شدم.

برزگر ادامه داد: بخشی از این وام صرف بیمه، عوارض و... شد و تا چهار سال ماهیانه حدود 300 هزار تومان باید اقساط آن را پرداخت کنیم.

وی گفت: در حال حاضر نیز برای پرداخت قسط وام چندین دفعه مراجعه کردم و هر بار به دلایلی بدون نتیجه و دست خالی برگشتم. تصور کنید همین موضوع پرداخت اقساط اگر به تعویق بیفتد، وام گیرنده تا کی باید جوابگو باشد و کسی عذر او را نپذیرد.

برزگر تأکید کرد: صندوقی که حدأقل 4 نیرو لازم دارد، با یک نفر می خواهد جواب چه کسی را بدهد و کدام مورد را رسیدگی کند. مسئول هم که غیربومی است و نمی تواند دائماً به اینجا سرکشی کند و مسئولیت دیگری دارد.

تاریخ نقدکردن چک ها رسیده و من نمی دانم چه کنم؟
محمد حسین رستگار جوان مهردشتی پس از چندین سال گرفتاری های خواسته و ناخواسته، که به گفته خودش حدود 8 ماه پیش جهت پیداکردن روزنه امیدی برای شروع زندگی تازه، با راهنمایی و معرفی مسئولان به صندوق کارآفرینی امید ابرکوه، مراجعه کرد.

رستگار در گفتگو با خبرنگار سرو ابرکوه، اذعان کرد: به امید گرفتن تسهیلات از این مرکز، مغازه ای برای شروع کار مکانیکی اجاره و با دادن چک وسایل آن را تهیه کردم. به خاطر جریاناتی که در زندگی گذشته ام رخ داده بود، مسئولان سفارش کردند تا برای راه اندازی کسب و کار مناسب، وام فوری به من اعطا شود.

وی تصریح کرد: به علت کمبود نیرو و اعتبارات این وام فوری، 8 ماه به تعویق افتاده است و معلوم نیست تا چه مدت زمانی به تأخیر بیفتد، در صورتی که روی این تسهیلات برنامه ریزی کرده بودم و اکنون که تاریخ نقدکردن چک ها رسیده است، نمی دانم چه کنم.

جوان مهردشتی خاطر نشان کرد: حتی وعده بعد از انتخابات داده بودند که چند ماه از انتخابات هم گذشته است و خبری نشد. هر موقع به محل صندوق مراجعه کردم فقط یک نیرو حضور داشت و او هم کاری نمی تواند انجام دهد چون اختیارات لازم را ندارد.

نباید توقع زیاد از مسئولی که 2 شهر را اداره می کند، داشت
مهدی رستگار در ادامه صحبت های برادرش گفت: اواخر سال گذشته برای گرفتن 20 میلیون تومان تسهیلات به صندوق مذکور مراجعه کردیم و هر بار وعده ماه آینده دادند، تا اینکه حدود 8 ماه از تاریخ درخواستمان گذشت و خبری نشد.

رستگار اضافه کرد: مردم در قبال انجام خدمات، برگه چک های مدت دار ارائه می کنند، چون آنها هم مثل خودمان نقدینگی در دست ندارند.
وی تأکید کرد: کاش حدأقل مسئولان و دست اندرکاران، از همان ابتدا وعده پرداخت وام نمی دادند و به وضوح می گفتند که تسهیلات ندارند، تا روی آن حساب نکنم و سرگردان نباشم.

رستگار گفت: وقتی همه کارها به دست مسئول است، آن هم مسئولی که چند وقت یکبار به ابرکوه می آید، چه دردی دوا می شود و در واقع توقع بیشتری از فردی که باید دو شهر را اداره کند نیست. زیرا لحظه حضور در ابرکوه هم، متقاضیان مثل صف نانوایی، انتظار می کشند تا نوبت شان برسد.

اگر کسی نیازمند و گرفتار نباشد به اینجا مراجعه نمی کند
لیلا تقی پناه خانمی از روستای مریم آباد گفت: از 18 سال پیش که همسرم را از دست دادم، مخارج زندگی خود و دو فرزندم را از راه قالی بافی و تولیدات خانگی تأمین می کنم.

تقی پناه افزود: حدود یک سال و چهار ماه است که برای دریافت وام 5 میلیون تومانی قالی بافی به صندوق کارآفرینی امید مراجعه می کنم. همه شرایط دریافت تسهیلات مثل ضامن، افتتاح حساب جاری و... را انجام دادم، ولی هنوز وام را دریافت نکردم.

مادر دلسوز با اشاره به اینکه دیگر دستانم توانایی چین زدن به تار و پود قالی را ندارند، بیان کرد: برای اینکه محتاج دیگران نباشم و دست نیاز به سوی هر کسی دراز نکنم، به اینجا مراجعه کردم تا وام بگیرم و اقساط آن را ماهیانه پرداخت کنم. مطمئن باشید اگر کسی نیازمند و گرفتار نباشد به اینجا مراجعه نمی کند.

وی بیان کرد: گلایه ای از کارمند اینجا نداریم، چون برای انجام کارهایی که مربوط به وی است کوتاهی نکرده است، ولی کسی که اختیاری در امور مهم دیگر ندارد، چکار باید انجام دهد.

تقی پناه با تأکید بر اینکه بیشترین مشکل صندوق امید، کمبود نیرو و اعتبار است، خاطر نشان کرد: مسئولی که هفته ای یک روز به ابرکوه می آید، چقدر می تواند جوابگوی ارباب رجوع باشد. یا اینکه چند تا شهر را می تواند اداره کند.

اختیاری برای امضاء و پرداخت تسهیلات ندارم
امید عابدی تنها پاسخگوی موقت صندوق کارآفرینی امید، اظهار کرد: حدود 2 سال پیش به عنوان سرباز در اینجا مشغول به خدمت شدم. اوایل سال 95 بود که آقای احمد مقیمی به عنوان سرپرست موقت جایگزین آقای حیدری مسئول سابق صندوق شد.

عابدی افزود: سرپرست موقت هفته ای دو روز به ابرکوه می آید و با وجودی که مسئول صندوق کارآفرینی اشکذر نیز است، سال گذشته واقعاً کار مردم را انجام دادند و حدود سه میلیارد تومان تسهیلات به متقاضیان پرداخت شد.

وی گفت: در کل صندوق کارآفرینی ابرکوه از نظر امکانات چیزی کم ندارد و فقط با مشکل کمبود نیرو مواجهه است و اگر مسئول دائمی داشته باشد که تمام وقت در شهرستان باشد، تا به امور رسیدگی کند، قطعاً نارضایتی مردم کمتر خواهد شد، هر چند مسئول فعلی در حد توان برای مردم ابرکوه وقت صرف می کند.

عابدی در پایان تصریح کرد: من در اینجا امور مربوط به تشکیل پرونده و تکمیل آن را انجام می دهم و اختیاری برای امضاء، پرداخت، واریز تسهیلات و... ندارم.

پتانسیل های ابرکوه، قابلیت کارکردن دارند/ نهایت تلاشم را کردم که حق ابرکوه پایمال نشود
در ادامه گزارش از احمد مقیمی سرپرست موقت صندوق کارآفرینی امید ابرکوه، وضعیت فعلی این صندوق را جویا شدیم. وی در گفتگوی تلفنی با خبرنگار سرو ابرکوه، اظهار کرد: از اردیبهشت سال 95 به عنوان سرپرست موقت این صندوق به فرمانداری شهرستان ابرکوه معرفی شدم، تا پس از گذشت چند ماه، مسئولان ذی ربط، نیرویی دائمی و ثابت برای آن معرفی کنند.

مقیمی با اشاره به اینکه مسئول صندوق کارآفرینی اشکذر نیز می باشد، افزود: اکنون نزدیک به یک و چهار ماه از آن تاریخ می گذرد و هنوز اقدامی در این راستا انجام نشده است. در طول این مدت با یک نیروی سرباز امری، صندوق امید را فعال نگه داشتیم، تا جایی که ابرکوه رتبه سوم استانی را در این خصوص کسب کرد.

وی ضمن بیان اینکه حدود 90 درصد روستاهای ابرکوه را سرکشی کرده است، تصریح کرد: پتانسیل های ابرکوه، قابلیت کارکردن دارند و صندوق کارآفرینی امید می تواند بسیاری از مشکلات مردم و جوانان جویای کار را برطرف کند و در راه توسعه شهر موثر باشد.

مقیمی تأکید کرد: آقای عابدی نیروی موقت صندوق در طول هفته، کار پرونده سازی و تکمیل آنها را انجام می دهد و یک روز که من در ابرکوه هستم، کار بازرسی و تأیید آنها را انجام می دهم. اگر نیروی دائمی انتخاب می کردند، قطعاً روند کارها هموارتر می شد و مردم ناراضی نبودند.

سرپرست موقت صندوق کارآفرینی امید ابرکوه، با تأکید بر اینکه تمام توان خود را گذاشتم تا حق مردم ابرکوه، پایمال نشود، گفت: متأسفانه همکاری و حمایت لازم از جانب مسئولان شهرستانی صورت نگرفته است و به همین خاطر وعده ها در حد حرف باقی ماند.

ابرکوه نیروی متخصص برای صندوق ندارد
غلامرضا حیدری معاون فرماندار ابرکوه، در خصوص صندوق کارآفرینی امید شهرستان، گفت: تا کنون یک نیروی امریه (سرباز) به همراه سرپرست موقت آن، برنامه های صندوق و عملیات اجرایی آن را انجام می دادند، که در حال حاضر خدمت سربازی آقای عابدی تمام شده است و باید نیروی جدید جایگزین وی کنیم.

معاون فرماندار ابرکوه افزود: نیروی متخصص صندوق در شهرستان نداریم و تأمین آن مربوط به بانک استان است، که در حال حاضر خود بانک پیگیر استخدام نیروی جایگزین است.

وی ضمن ابراز بی اطلاعی از برخی مشکلات صندوق کارآفرینی امید، تصریح کرد: مسئولین مربوطه و فرمانداری تا کنون برای مجهز کردن این صندوق، حداکثر امکانات مثل مکان سابق فرمانداری و وسایل نقلیه، را در اختیار عوامل آن قرار داده اند.

شنیده ها حاکی از آن است که در دوره های قبل بخاطر عدم جذب کارآفرین و عملکرد نامناسب، اعتبار تخصیص یافته صندوق کارآفرینی امید شهرستان ابرکوه، به مرکز برگشت خورده است.

انتهای پیام/ ف
رای شما
میانگین (9 آرا)
The average rating is 5.0 stars out of 5.


علی
سلام
نزدیک به 1000 نفر تاکنون شکایت صندوق را به آقای معاون کرده اند چطور از وضعیت بی اطلاع بو ده اند
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۰۶/۲۲ ۰۹:۲۲
ali
اگر مسئولين پيگيري داشتيم بعد از گذشت يك سال و نيم يك مسئول براي اين صندوق تعيين شده بود. مگر چه تخصصي ميخواهد كه آقاي حيدري معاون فرماندار ميگويند نيروي مورد نياز در شهرستان نداريم؟؟؟؟
مگر تا قبل از آقاي مقيمي نيروهاي بومي مسدول صندوق نبودند؟؟؟
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۰۶/۲۲ ۰۹:۲۱

شهرستان ابرکوه شهرستان ابرکوه

استان یزد استان یزد